Transport, Kultura i Sport w Busku Zdroju

On 21 marca 2015 by podrozewagabundy.pl


Transport

   Z dojazdem do Buska Zdroju nie mają większych trudności osoby zamieszkałe w centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polsce. Działające na terenie miasta Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej dysponujące 132 autobusami, obsługuje linie dalekobieżne do Warszawy, Krakowa, Łodzi, Lublina, Katowic, Karpacza, Wrocławia, Częstochowy oraz wielu innych miejscowości. Przez Busko Zdrój przebiegają również linie innych przewoźników, jak np. Polonus obsługujący trasę Warszawa-Krynica Zdrój.

DSCF4063

Książe Leszek Czarny zaprasza do Buska Zdroju na wspaniałe imprezy

Autobus ten odchodzi z Dworca Zachodniego w Warszawie o godz. 8 rano, a do Buska Zdroju przyjeżdża po godz. 12, zatrzymując się tu na pół godziną przerwę. Ponadto istnieją inni przewoźnicy, jak Mat Bus Pińczów rozwożący pasażerów na trasach Pińczów, Kraków i Wrocław. Ponadto firma Muszkieter Chęciny obsługuje linię Kielce i Warszawę. Oprócz wymienionych firm działają również firmy mniejsze, które ułatwiają podróżowanie po Ponidziu.

big_19543

Kultura

    Najważniejszą firmą, która zajmuje się organizacją życia kulturalnego Busczan jest Samorządowe Centrum Kultury, które działa pod egidą Samorządu Lokalnego. Centrum prowadzi rozległą działalność w zakresie muzyki – sprawuje patronat na trzema zespołami wokalno  muzycznymi, orkiestrą dętą, instrumentalnym kwartetem zdrojowym, a ponadto zespołem recytatorskim, kołem plastycznym, klubem fotograficznym oraz innymi zespołami.

1V0Q0IEZ

Najważniejszą firmą, która zajmuje się organizacją życia kulturalnego Busczan jest Samorządowe Centrum Kultury, które działa pod egidą Samorządu Lokalnego. Centrum prowadzi rozległą działalność w zakresie muzyki – sprawuje patronat na trzema zespołami wokalno  muzycznymi, orkiestrą dętą, instrumentalnym kwartetem zdrojowym, a ponadto zespołem recytatorskim, kołem plastycznym, klubem fotograficznym oraz innymi zespołami.

W kalendarzu impres kulturalnych w Busku Zdroju są zapisane stałe imprezy, które są organizowane zawsze w tych samych okresach. I tak:

– w maju odbywają się Buskie Spotkania z Folklorem, Jarmark Floriański,

– w maju i czerwcu Busko Zdrój zaprasza na Ogólnopolski Przegląd Piosenki im. Wojtka Belona pt. Szukam ,    szukania mi trzeba, 

– w czerwcu- lipcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Sławna śpiewaczka pochodziła z Buska Zdroju, 

– w lipcu odbywa się cykl koncertów poświęcony twórczości Fryderyka Chopina p.t. Lato z Chopinem,

– w listopadzie odbywa się Przegląd Poezji i Pieśni Legionowej, Żołnierskiej i Partyzanckiej,

– Przegląd plastyczny Ponidzie.

busko_zdroj-34

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz Źródło: busko_zdroj-34

   Podczas ciepłych wiosenno-letnich- jesiennych dni w muszli w parku Zdrojowym, w pobliżu pięknej fontanny, słysząc szmer jej wody są organizowane koncerty arii operetkowych, jak również i piosenek zaliczanych do muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej oraz nowoczesnych zespołów muzyki młodzieżowej.

busko_zdroj-79 fontanna

Muszla Koncertowa w parku Zdrojowym Źródło: busko_zdroj-79 fontanna

Ponadto będąc w Busku Zdroju warto odwiedzić Galerię „Zielona”, która działa od 1990 r. przy ulicy Mickiewicza i prezentuje dzieła artystów polskich i zagranicznych z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografiki i tkaniny.

 

Sport

   Włodarze miasta nie zapomnieli o tężyźnie fizycznej swoich mieszkańców. Z pewnością główną dewizą ich działalności jest maksyma „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Miasto posiada liczne obiekty sportowe, które są udostępniane zarówno mieszkańcom, jak przyjezdnym. Należy podkreślić, że w mieście funkcjonuje IV ligowy klub piłkarski i stadion sportowy na przeszło 1100 miejsc na widowni, gdzie oprócz meczów piłkarskich odbywają się również inne okolicznościowe imprezy. W sąsiedztwie stadionu została zlokalizowana hala sportowa, w której oprócz treningów są rozgrywane mecze piłki ręcznej, siatkówki i zawody halowe w piłkę nożną. Widownia tej sali pomieści 500 osób. Zadbano również, aby do dyspozycji mieszkańców udostępniane były liczne boiska, umieszczone przy placówkach edukacyjnych, a także korty tenisowe w parku Zdrojowym i w sanatorium Włókniarz. Busko Zdrój ma wszelkie warunki, aby mieszkańcy mogli uprawiać mój ulubiony sport pływanie. Kryta pełnowymiarowa pływalnia udostępniona jest dla wszystkich chętnych oprócz tego obiektu w sześciu sanatoriach znajdują się kryte baseny, a mianowicie: w Marconim, we Włókniarzu, we Słowackim, w szpitalu sanatoryjnym Krystynie, 21 Wojskowym Szpitalu oraz sanatorium – w szpitalu dziecięcym „Na Górce”. W odległości 2 km od Buska Zdroju znajduje się zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Radzanowie, z którego w upalne letnie dni korzystają Busczanie i przyjezdni.

 Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies