Czy lubisz chińską operę i przedstawienia folklorystyczne

On 21 maja 2015 by podrozewagabundy.pl

Ogromnie interesująca i chętnie oglądana przez turystów jest opera chińska. Mimo barier językowych i całkowicie różniącej się formy od dostojnej opery europejskiej, opera chińska urzekła mnie wspaniałą barwą kostiumów i grą aktorów ich sprawnością w wykonywaniu skoków oraz trudnych ewolucji gimnastycznych, przy jednoczesnym demonstrowaniu form i ciosów kung fu.

100_2267

Pekin Teatr Lee Garden – Opera Chińska Zdjęcie Alicja Muszyńska

Wśród 300 regionalnych odmian tej opery największe znaczenie ma opera w Pekinie oraz w Szanghaju i Hongkongu. Wielkie zaciekawienie budzą mocno ucharakteryzowani aktorzy, przeważnie mężczyźni, którzy piskliwymi głosami śpiewają pieśni przy akompaniamencie cymbałów.

100_2266

Pekin Teatr Lee Garden Opera Chińska. W garderobie. Zdjęcia Danuta Sieradzka

Opera chińska powstała w III w. n.e.  i rozkwitła za panowania mongolskiej dynastii Tang. Opery bardzo często pełniły rolę obrzędowe. Obecnie te tradycje zachowały się na Tajwanie i Singapurze. Popularność opery chińskiej sięga XX w. Najbardziej znana jest i ceniona przez widzów jest Opera Pekińska, która najwyższe sukcesy odnosiła za panowania dynastii Qing. Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach próbowano ją zastąpić operą wzorcową o wydźwięku propagandowym, w której główne role kreowali by bohaterowie rewolucji.

100_2269

Występ muzyków w Teatrze Lee Garden Zdjęcie: Danuta Sieradzka

Wystrój wnętrza teatru operowego wywiera na widzach duże wrażenie już w momencie przekroczenia progu teatru, a dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia za kulisy i obejrzenia aktorów przygotowujących się do spektaklu, którzy z dość dużą dokładnością upiększają sobie twarze mocnym makijażem. Dozwolone jest robienie zdjęć. Dodatkową atrakcją dla turystów jest możliwość konsumpcji podczas trwania spektaklu, przy czy muszę zaznaczyć, że menu zawiera wiele wspaniałych dań chińskiej kuchni, ale ceny są znacznie wyższe niż w innych restauracjach.  Niewątpliwie ten urzekający spektakl pozostanie mi w pamięci na wiele lat.

Urywki opery pekińskiej można obejrzeć w filmie na You Tube, tj: https://www.yuotube.com/watch?v=Hy4CvpwcOEc

100_2412

Teatr Muzyczny w Xian Zdjęcie Danuta Sieradzka

 W teatrze w Xian miałam przyjemność obejrzeć cudowne przedstawienie folklorystyczne „Dynastia Tang” połączone z wystawną kolacją, podaną przy pięknie nakrytych stolikach. Mimo, że serwowane dania wybornie smakowały, to nie mogłam napawać się ich smakiem, ponieważ przeszkadzały mi w skupieniu mojej uwagi na dynamicznie toczącej się  akcji na scenie. 

100_2401

Teatr Muzyczny w Xian Dynastia Tang Zdjęcie Danuta Sieradzka

 Porywający spektakl, cudowna muzyka, wspaniała choreografia, bajkowe – bardzo bogate stroje tancerek i przepiękne sceny baletowe sprawiły, że to był miły wieczór jaki spędziłam podczas podróży po Państwie Środka i jeśli ten balet przyjedzie kiedyś do Polski, to na pewno pójdę na jego występ, żeby znowu przez chwilę popatrzeć na coś niezwykłego.

100_2398

Teatr Muzyczny w Xian Przed spektaklem folklorystycznym „Dynastia Tang Zdjęcie Alicja Muszyńska

Chińczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, zawsze się chętnie z nami fotografowali, czuli się wtedy bardzo wyróżnieni.

100_2394

Xian Teatr Muzyczny Dynastia Tang Przed Spektaklem Zdjęcie Danuta Sieradzka

100_2410

Teatr Muzyczny w Xian Dynastia Tang Zdjęcie Danuta Sieradzka

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies