Pekin część IV Stara i Nowa architektura

On 27 maja 2015 by podrozewagabundy.pl

Niewątpliwie, jedną z największych atrakcji dla zwiedzających Pekin są hutongi, które ze względu na układ i strukturę są niepowtarzalnymi obiektami na świecie. Hutongi są ogólnodostępne i dostanie się do nich jest bardzo proste. W tym celu można skorzystać z komunikacji miejskiej, z taksówki na którą może sobie pozwolić przeciętny turysta, bo ceny za usługę nie są wysokie, dojechać można też wypożyczonym rowerem, dojść piechotą lub wynająć rikszę.


Najdogodniej można dostać się do nich zwiedzając Świątynie Nieba, Zakazane Miasto, Park Bejhai, ponieważ hutongi znajdują się wokół tych obiektów. Ponadto chińskie biura podróży organizują wycieczki do tych starych chińskich dzielnic mieszkaniowych, ale przede wszystkim do tych już zmodernizowanych i skomercjalizowanych, gdzie dopadnie turystę chmara natrętnych handlarzy oferujących różnorodny towar, np: zegarki podrabianej marki Rolex , pałeczki, obrazki, latawce i inne. Przy kupowaniu czegokolwiek trzeba uważać na wydawaną resztę pieniędzy, zdarza się, że wśród pieniędzy chińskich juanów są ukryte o znacznie niższej wartości ruble.

000a39b94f

Pekin Hutongi Zdjęcie: www.fototrip.pl/zdjęcie,70271.html Autor Marian Cząstkiewicz

Hutongi to starodawne dzielnice mieszkaniowe z zespołami domków parterowych połączonych ze sobą według zasady feng shui. W Pekinie pierwsze tego typu budowle powstawały już pod koniec XII w, za panowania dynastii Yuan. Słowo hutong pochodzi z języka mandżurskiego i oznacza studnie. Zabudowa ta szybko się rozprzestrzeniała i stawała się w starodawnych Chinach bardzo użyteczna, ponieważ stwarzała dobre warunki do obrony miasta w razie napadu wroga. Podobno za czasów cesarskich, tysiące hutongów było rozmieszczonych wokół Zakazanego Miasta. 

1ce5822855

Pekin Ryksze w Hutongach Źródłó:www.fototrip.pl/zdjęcie70266html(1ce3360db) Autor Marian Cząstkiewicz

Z biegiem lat, w związku z rozwojem urbanistycznym Pekinu zaczęto wyburzać te stare dzielnice, a na ich miejscu zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe, centra handlowe, biura i fabryki. Po koniec XX w. i na początku obecnego proces ten mocno przyspieszono, co m. in było związane z budową sportowych obiektów olimpijskich oraz pawilonów wystawowych przeznaczonych na światową wystawę EXPO 2010 r. Wyburzenia spowodowały znaczne zmniejszenie liczby tych starych dzielnic mieszkaniowych. Obecnie ich liczba nie przekracza 2000 i w odniesieniu do liczby tych obiektów z 1949 r. spadła o ponad 5ooo. Hutongi mają bardzo wąskie  i kręte uliczki dochodzące nawet do 3 – 4 metrów szerokości i można w nich przejechać tylko pojazdem jednośladowym, w związku z tym łatwo się można zagubić i trudno dotrzeć na umówione miejsce, nawet pekińscy taksówkarze nie zawsze potrafią dojechać pod wskazany adres i często przechodniów pytają o drogę. 

100_2318

Wizyta w prywatnym mieszkaniu u emerytowanego malarza w pekińskim hutongu Zdjęcie Danuta Sieradzka

W planie wycieczki mieliśmy zaplanowaną wizytę w jednym z pekińskich hutongów, którego nazwy niestety nie zapamiętałam, u emerytowanego malarza i jego żony emerytowanej nauczycielki. Miły i gościnny Gospodarz domu był w wieku 62 lat, a jego żona w wieku 57 lat. Warto, podkreślić, że w Chinach mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a kobiety w wieku 55 lat. Przy smacznej filiżance zielonej herbaty, Gospodarz opowiadał o życiu w hutongach. Cieszył się, że jego dzielnica nie zostanie rozebrana, ponieważ została zakwalifikowana jako skansen. Podczas miłej pogawędki dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy hutongów nie bardzo chcą się przeprowadzać do nowych wieżowców z luksusowymi mieszkaniami, ponieważ wysokie czynsze znacznie uszczuplają ich skromne budżety domowe. Gospodarz powiedział, że jego córka z rodziną przeprowadziła się do nowego mieszkania i rodzina ma niestety kłopoty finansowe, tak więc muszą im pomagać.  W zasadzie, Chiny nie są jedynym państwem borykającym się z opisywanym problemem, podobne problemy ma np: Brazylia, o czym w jednym z programów opowiadał Wojciech Cejrowski. Po zakończonej wizycie Gospodarz prezentował swoje prace i zachęcał do ich kupienia.

Dom gospodarza został zbudowany na typowych zasadach feng shui – prostokąta, z bramą wejściową i wspólnym dziedzińcem otoczonym parterowymi domami. Dom jest usytuowany w dzielnicy bogatych hutongów, posiadał kanalizacje wodociąg i łazienkę, a do domu prowadziła asfaltowa droga, po której dojechaliśmy na miejsce spotkania dwuosobowymi rikszami. W takich dzielnicach przed wojną lokowane były placówki dyplomatyczne. W biednych hutongach domy są zazwyczaj ruderami ze zmurszałych desek i gliny, a zamieszkujące w nim członkowie wielopokoleniowych rodzin  mają dla siebie zaledwie kawałek miejsca. Takie bardzo trudne warunki nie stwarzają im godziwej egzystencji. W zasadzie w tych hutongach życie toczy się na ulicy, gdzie ludzie piorą gotują, handlują i prowadzą życie towarzyskie. W takim hutongu byliśmy w Xian, ale już bez przewodnika chińskiego. Widok był przerażający i bardzo przygnębiający, ale mimo późnej pory (około godziny 24) czuliśmy się bezpiecznie, nikt nas nie zaczepił, nie próbował nam coś sprzedać, prawdopodobnie nie mieli nic do zaoferowania. Patrząc na tą straszą nędzę nie wytrzymywaliśmy i staraliśmy się wspomóc biedne zaniedbane dzieci i schorowanych starców. Przyjmowali tą naszą jałmużnę z wielkim zawstydzeniem, ale w ich smutnych oczach błysnęła jakaś iskierka.

100_2181

Nowoczesne budownictwo w Pekinie widziane z okien autokaru Zdjęcie Danuta Sieradzka

Proces wyburzania dzielnic rozpoczął się już za czasów panowania Mao Zetunga. Dzisiaj dynamicznie rozwijające się miasto obraca w ruinę nie tylko stare dzielnice mieszkaniowe hutongi, ale również całe osiedla zbudowane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Pekin jest wielkim placem budowy. 

Beijing_cbd

Centrum Biznesowe w Pekinie Źródło:pl.wikipedia.org/wiki/Pekin#/media/File:Beijing_cbd.jpg Beijing cbd autorstwa Original przesłał 39degN

Powstające nowoczesne dzielnice mieszkaniowe, centra biznesowe i handlowe są pełne ciekawych rozwiązań architektonicznych, a nowe rozwiązania komunikacyjne planowane i budowane z wielkim rozmachem, na co może sobie pozwolić wielkie mocarstwo światowe, świadczy o tym, że Pekin nadrabia stracony czas. Wszechobecne wieżowce stały się stałym elementem pejzażu 13 milionowego Pekinu, a w zasadzie to według nowej nazwy Beijinu. W tych nowych dzielnicach koncentruje się życie nowoczesnego i hałaśliwego monstrualnego miasta, tu spotyka się ludzi modnie ubranych z telefonami komórkowymi przy uchu, i iPadami w ręku, dokonujących zakupów w eleganckich sklepach, a po szerokich ulicach gładkich jak tafla lodu mkną nowoczesne samochody, których mógłby pozazdrościć niejeden europejczyk. Sądzę, że w przyszłości może to być miasto jeszcze bardziej interesujące dla turystów, a może  dorówna swoim pięknem Singapurowi. Zwiedzając te nowoczesne dzielnice, oczywiście się nimi zachwycałam, ale ciągle miałam przekonanie, że Pekin coraz bardziej się upodabnia do miast zachodnich i troszkę zatraca swój orientalny charakter. Szkoda.

100_2255

Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne w Pekinie i smog ciągle wiszący nad miastem Zdjęcie Danuta Sieradzka

W zasadzie podczas pobytu W Pekinie to najbardziej przeszkadzał mi wszechobecny smog, widoczny na każdym zdjęciu, a  nie widoczny w moich płucach. 

100_2258

Nowoczesny 7 gwiazdkowy hotel wybudowany na olimpiadę 2008 r. Zdjęcie Danuta Sieradzka

Siedmiogwiazdkowy hotel Beijing Panu Plaza został wybudowany przed Igrzyskami Olimpijskimi i znajduje się w bliskiej odległości od obiektów olimpijskich. Beijing Panu Plaza jest częścią kompleksu architektonicznego, który zawiera wieżowiec z biurami, muzeum, lotnisko śmigłowcowe oraz trzy budynki mieszkalne. Hotel oferuje gościom 270 apartamentów. Architektura góry wieżowca, jest tak skonstruowana, żeby do złudzenia przypominała Ogień Olimpijski.

 

100_2262

Stadion Olimpijski „Ptasie Gniazdo” w Pekinie Zdjęcie Danuta Sieradzka

 Stadion Ptasie Gniazdo- Beijing National Stadium – jest położony  w Parku Olimpijskim. Na tym stadionie odbyły się ceremonie otwarcia i zakończenia Igrzysk Olimpijskich w 2008 r. oraz zawody związane z królową wszystkich dyscyplin sportowych – lekkoatletyką. Zawsze będziemy pamiętali, że pierwszym hymnem państwowym odegranym na tym stadionie był hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego, a zawdzięczamy to Tomaszowi Majewskiemu, który pchnął kulę na odległość 21,5 m uzyskując w ten sposób Złoty Medal Olimpijski. Podczas Igrzysk Olimpijskich stadion pomieścił 91ooo widzów. Jako bryła architektoniczna jest bardzo piękny, a otaczające go wielkie przestrzenie sprawiają wrażenie, że jest bardzo mały. 

100_2263

Pływalnia Olimpijska w Pekinie Zdjęcie Danuta Sieradzka

Pływalnia Olimpijska w Pekinie, tzw. Wodna Kostka. Architektura tego budynku robi niemałe wrażenie na turystach i znakomicie koresponduje z położonym w sąsiedztwie stadionem z Ptasim Gniazdem.

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies