Medycyna Chińska – najważniejsze pojęcia w 5 minut

On 23 marca 2016 by podrozewagabundy.pl

 

U podstaw Tradycyjnej Medycyny Chińskiej leży uważna i wnikliwa obserwacja natury. „Nei Jing” starożytna chińska księga medyczna licząca 2500 lat podaje: „Mędrcy żyli zgodnie z prawami natury, więc ich ciała nie zapadały na różne choroby; nie tracili niczego, co dała im natura, a świat nie wyczerpywał ich esencji.”

Medycyna chińska w pigułce

Akupunktura – korzystanie z igieł w celu stymulowania Chi pacjenta.
Ziołowe leki – mieszanki ziół dobrane indywidualnie do każdego pacjenta.
Tui Na – chińska fizjoterapia – manualna metoda terapeutyczna, która działa na punkty i meridiany, stymulując przepływ energii i krwi w mięśniach i stawach.

 

Akupunktura lalek

Akupunktura lalek. Źródło: http://images.freeimages.co/images/previews/e81/acupuncture-puppet-1326810.jpg

 

 

 

Akupunktura lalek

Akupunktura lalek. Źródło: http://images.freeimages.com/imagespreviews/4f1/acupuncture-puppet-1326811.jpg

Chińska medycyna

Równie ważne jest utrzymanie właściwego stylu życia, m.in. przestrzegając diety – w medycynie chińskiej każdy produkt spożywczy ma pewne właściwości. W związku z tym dobranie odpowiednich pokarmów indywidualnie do choroby, stanu fizycznego i psychicznego osoby, zgodnie z porą roku itd. jest niezmiernie ważne dla procesu leczenia.

Medycyna chińska od tysięcy lat jest odpowiedzią na wszystkie dolegliwości Chińczyków i dlatego jest uważana za kompletny system medyczny, który może pomóc przy wielu różnych problemach.

Od ostatnich pięćdziesięciu lat, kombinacja medycyny chińskiej z medycyną zachodnią przynosi świetne rezultaty w Chinach. Przeprowadza się tam tysiące badań, które stanowią potwierdzenie naukowe dla medycyny chińskiej. Oprócz tego, w szpitalach od dawna z powodzeniem integruje się dwa podejścia: najnowszą technologię z osiągnięciami czasów starożytnych.

Na zachodzie, a obecnie również i w Polsce, rośnie zapotrzebowanie na medycynę chińską. Jest to związane ze świetnymi efektami tej medycyny wśród pacjentów, przy równoczesnym braku rozwiązań ze strony zachodniej medycyny lokalnej, która nie radzi sobie w wielu kwestiach zdrowotnych.

Istnieje wiele różnic między podejściami medycyny chińskiej i zachodniej: Medycyna zachodnia leczy objawy i chorobę, zajmując się głównie sytuacjami awaryjnymi (brak nacisku na medycynę prewencyjną) i działa w oparciu o badania naukowe.

Medycyna chińska odnosi się do nierównowagi w organizmie pacjenta, na którą składa się wiele objawów oraz podkreśla prawidłowy styl życia i opiera się na podstawie empirycznej – na doświadczeniu liczącym tysiące lat.

Medycyna chińska a medycyna konwencjonalna (zachodnia)

Starożytna chińska legenda mówi, że w przeszłości powszechną praktyką było chodzenie do lekarza, kiedy było się zdrowym, a jeśli lekarz musiał leczyć pacjenta, zapalał świeczkę w oknie. Okno z dużą ilością świeczek wskazywało, że lepiej nie korzystać z usług danego lekarza, ponieważ nie wie, jak utrzymać mieszkańców swojej wsi w zdrowiu.

Kolejna różnica między medycyną chińską i zachodnią polega na tym, że medycyna chińska skupia się na znalezieniu źródła problemu. Na przykład: u osoby z wysokim ciśnieniem krwi, migrenami, zaparciami, bólami żeber, nerwowością i bezsennością (zaburzeniami snu) – według zasad medycyny zachodniej zostaną zdiagnozowane objawy 5-6 różnych chorób, co oznacza wizyty u 5-6 różnych lekarzy i wykonanie różnych badań i 5-6 różnych zabiegów. Z kolei, diagnoza według zasad medycyny chińskiej wykaże, że wątroba pacjenta jest w stanie nierównowagi i strategia leczenia skutecznie rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne za jednym zamachem.

W Polsce, rośnie świadomość wysokiej skuteczności medycyny chińskiej w leczeniu powszechnych chorób, z którymi zazwyczaj gorzej radzi sobie konwencjonalna medycyna zachodnia.

Synergia czyli szukanie złotego środka

Podsumowując, należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o odrzucenie lub preferowanie któregoś z tych dwóch systemów medycznych, ale o znalezienie najlepszych i najwłaściwszych metod w każdym z obu podejść i wykorzystanie ich dla trwałego pożytku pacjenta.

Autor: Ryszard Tesla

Opracowała: Alicja Muszyńska


Medycyna Chińska to niezwykle skuteczny system leczenia zbudowany na mądrości całych pokoleń i  czerpiący swoją siłę bezpośrednio z natury.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies