Cabo da Roca

On 7 września 2016 by podrozewagabundy.pl

Portugalia. Cabo da Roca. Źródło: https://awayfaringamerican.files.wordpress.com/2015/01/img_0096.jpg

Cabo da Roca – przylądek najbardziej wysunięty na zachód Europy. Położony na półwyspie Iberyjskim w Portugalii (współrzędne geograficzne 38º46’51,82N i 9º30’02W) na terenie Parku Narodowego Sintra – Cascais.  Bardzo ciekawe miejsce pod względem widokowym, które powinno się znaleźć w podróży po Portugalii. To miejsce jest odwiedzane przez turystów z całego świata, jest ono inspiracją dla fotografów i artystów, ponieważ oglądane tutaj zachody słońca są niepowtarzalne. Polska piosenkarka Anna Maria Jopek poświęciła temu przylądkowi w całości swój utwór.

Do Cabo da Roca dojechaliśmy mijając po drodze portugalski kurort Carcais. Od Lizbony dzieli go 42 km, a od mitycznej Sintry wpisanej na listę UNESCO – ok. 14 km.

100_8529

Portugalia. Miasto – Carcais. Zdjęcie z samochodu: Alicja Muszyńska

100_8538

Portugalia. Miasto – Carcais. Zdjęcie z samochodu: Alicja Muszyńska

Klimat przylądka Cabo da Roca kształtowany pod wpływem Oceanu Atlantyckiego charakteryzuje się kapryśnymi i gwałtownymi zmianami pogodowymi. Rejon znany jest z występujących tutaj huraganowych wiatrów, a w zasadzie to wieje tutaj ciągle z tym, że siła wiatru jest mocno zróznicowana i dla turystów jest to mocno dokuczliwe zjawisko, stąd na zdjęciach pojawiają się skrzywione miny, ale piękne widoki i ogrom Oceanu Atlantyckiego łagodzi wszystko.

Portugalia. Cabo da Roca. Źródło: https://www.visitportugal.com/sites/www.visitportugal.com/files/styles/encontre_detalhe_poi_destaque/public/mediateca/NOV0053.jpg?itok=L74UJ4Sn

Przylądek Cabo da Roca posiada typowe klifowe skaliste wybrzeże o wysokości 144 m n.p.m. Klif przylądka kształtował się pod wpływem licznych zjawisk geologicznych. Występujące po trzęsieniach ziemi silne tsunami skutecznie niszczyły i przeobrażały przylądkowy klif. Najistotniejsze zmiany powstały po  trzęsieniu ziemi o sile ok.9º w skali Richtera, które miało miejsce 11 listopada 1755 r. Źródła podają, że fale w tym czasie osiągneły wysokość 50 m.

100_8566

Portugalia. Cabo da Roca. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Portugalia. Capo da Roca. Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Cabo_da_Roca_lighthouse.JPG

W centralnym punkcie regionu znajduje się latarnia morska z czerwoną kopułą z XIX wieku. Jest tutaj także punkt informacyjny, w którym można kupić pamiątki i pocztówkę ze specjalnym znaczkiem z tego terenu. 

Portugalia. Cabo da Roca. Źródło: http://www.weather-forecast.com/place_maps/ca/Cabo-da-Roca.8.gif

100_8557

Portugalia. Cabo da Roca. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

100_8559

Portugalia. Cabo da Roca. Zdjęcie: Maja Rzepecka

Na szczycie urwiska Capo da Roca znajduje się obelisk z tablicą… :”zawierającą aluzyjny cytat z 3 pieśni eposu Os Lusîadas portugalskiego poety Luisa de Camões Aqui, onde terra se acabe e o mar comeca „gdzie ląd się kończy a morze zaczyna” (cytat z https://pl.wikipedia.org/wiki/Cabo_da_Roca).

100_8563

Portugalia. Cabo da Roca. Zdjęcie: Maja Rzepecka

100_8561

Portugalia. Cabo da Roca. Zdjęcie: Własne

100_8567

Portugalia. Cabo da Roca. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Źródło: http://2.bp.blogspot.com/-hvgqDnT719A/VHdh3ZgLQZI/AAAAAAAAVnA/7PNElq0q2KM/s1600/mapa_cabo.jpg

Portugalia. Cabo da Roca. Źródło: http://portugalresident.com/sites/default/files/photo2.jpg

Zbocze klifu porośnięte jest roślinością z gatunku sukulenta.

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ commons/thumb/d/d0/Carpobrutus_edulis-P9200072.jpg/180px-Carpobrutus_edulis -P9200072.jpg

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ commons/thumb/0/02/Ulex_densus_habitat.jpg/ 180px-Ulex_densus_habitat.jpg

Do przylądka Cabo da Roca można się dostać autobusem nr 403 odchodzącym spod dworca kolejowego w Simtrze, który przejeżdza przez przylądek. Czas jazdy ok. 35 min .

Więcej informacji turystycznych znajdziecie na stronie http://infolizbona.pl/przyladek-cabo-da-roca-w-portugalii-koniec-europy-zdjecia-wideo/,

oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Cabo_da_Roca).

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies