Wodospady świata

On 27 października 2016 by podrozewagabundy.pl

Jestem zodiakalnym rakiem i nikogo to pewnie nie zdziwi, że kocham wodę w każdej „postaci”. W zasadzie to mogłabym żyć w Holandii mieć dom nad morzem, fotel przystawiony do okna i wpatrywać się w ukochane morze. Lubię też bezkres oceanu, rzeki, jeziora, a nawet niewielkie kałuże, w których tak się lubią taplać dzieciaki i ja do nich też należałam. Ale nade wszystko uwielbiam wodospady, widziałam ich dużo mniejszych większych wszystkie były dla mnie malownicze, ale te wielkie, piękne cuda przyrody były niestety poza zasięgiem moich możliwosci. A marzenia podobno się spełniają, ale chyba nie do końca.

W poście zamieściłam zdjęcia i krótkie opisy wodospadów, które do końca życia bedą mnie fascynowały. Ten post jest chociaż w części spełnieniem moich marzeń.

Na Wydziale Geografii Uniwersytetu Warszawskiego nauczono mnie, że

Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą. Wodospad wykonuje u stóp progu ruch wirowy i rzeźbi tam zagłębienie zwane kotłem eworsyjnym. O potędze wodospadu decyduje nie tylko wysokość progu, lecz również liczba wody spadającej w jednostce czasu. Wodospadem o najwyższym pojedynczym progu jest Salto Angel w Wenezueli (979 m).

Znalezione obrazy dla zapytania ZDarmowe zdjęcia wodospadów Victoria

Park Narodowy Victoria Falls (Wodospadu Wiktorii) na rzece Zambezii. Źródło: http://bi.gazeta.pl/im/77/82/f8/z16286327V,Miejsce-14–Park-Narodowy-Victoria-Falls–Wodospad.jpg

Najwyższe wodospady świata to: Salto Angel w Wenezueli jednoprogowy wodospad osiągający wysokość 979 m, na drugim miejscu znajduje się Tugela w Południowej Afryce – 948 m, następnie Cataratas las Tres Hermans w Peru – 914 m, Olo’upela w Stanach Zjednoczonych – 900 m, Catarata Yumbilla w Peru – 896 m, Kjelfossen w Norwegii – 840 m, Ramnefjellsfossen w Norwegii 808 m, Mongefossen w Norwegii – 773 m, Gocta w Peru – 771 m, Yosemite w Stanach Zjednoczonych – 739 m, Kukenaam na pograniczu Gujany/Wenezueli – 610 m, Sutherland w Nowej Zelandii – 580 m, Takakkaw w Kanadzie – 503 m, Giètroz w Szwajcarii – 498 m, Ribbon w Stanach Zjednoczonych – 491 m, Wollomombi w Australii – 482 m, Roraima w Gujanie – 457 m, Della w Kanadzie – 440 m, Upper Fall w Stanach Zjednoczonych – 436 m,  Gavarnie we Francji – 421 m, Kalambo na pograniczu Tanzanii i Zambii – 420 m, Lofoi w Demokratycznej Republice Konga – 384 m, Krimmler w Austrii – 381 m, Staubbach w Szwajcarii – 395 m, Girssbach w Szwajcarii – 300 m, Gersoppa w Indiach – 253 m.

Znalezione obrazy dla zapytania angel falls

Wodospad Salto Angel, Źródło: http://abcwypoczynku.info/wp-content/uploads/2014/12/salto_angel2.jpg

Wodospad Salto Angel – to cudowny cud natury jest 15 razy wyższy od znanej i podziwianej przez turystów z całego świata Niagary. Występuje w górnym biegu rzeki Churum, która przepływa przez Płaskowyż Auyantepui w Wenezueli. Wysokość wodospadu wynosi – 979 m, znajduje się na wysokości 1283 m n. p. m., a najwyższy jego spadek obliczany jest na 807 m. Wodospad został odkryty przez przypadek przez amerykańskiego pilota Crawforda Angela poszukującego w 1933 r. Złotej Rzeki i Złotego Miasta.

Ten cudowny widok wodospadu spowodował jego ponowny przylot do tego regionu w 1937 r. wraz żoną i przyjacielem. Eskapada nie wpełni się udała, ponieważ z powodu awarii samolotu pilot musiał lądować na szczycie góry Auyantepuy. Podróżnicy musieli przez kilkanaście dni przedzierać się przez dżunglę do miejsca w którym otrzymali pomoc. Natomiast samolot przebywał na miejscu wypadku przez 33 lata, po czym został sciągnięty przez helikopter i można go zobaczyć w Muzeum Aviation w Maracay. Dla upamiętnienia wydarzenia w miejscu wypadku postawiono replikę samolotu .

Wodospady Stanleya. Źródło: By Zaire_kisangani_stroom_12_copy.jpg: Ad Meskens / *derivative work:  –droll [chat] – Zaire_kisangani_stroom_12_copy.jpg, Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15836446

Najwięcej wody prowadzą: Inga (średni roczny przepływ 41 400 m³/s) i Wodospady Livingstone’a (35 110 m³/s) w Demokratycznej Republice Konga (dawny Zair). 

Na rzece Kongo – drugiej pod względem wielkości rzece Afryki znajduje się wiele potężnych wodospadów, ponieważ leniwie płynąca rzeka w pewnych miejscach natrafia na przeszkody skalne w postaci progów lub przewężeń, które powodują znaczne spiętrzenia wody, a w następstwie wodospady. Najpotężniejsze z nich to Wodospady Stanley’a, Wodospady Livingston’a i Wodospady Inga.

Wodospady Livingston’a. Źródło: By User:Vberger – http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Chutes_Livingstone.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=950122

Najpotężniejsze wodospady świata – Wodospady Livingston’a znajdują się na rzece Kongo w Republice Konga. Wysokość wodospadów jest niewielka wynosi bowiem tylko 40 m, ale ciągną się one na przestrzeni 350 km i przecinają Góry Krystaliczne. Ich średni roczny przepływ  wynosi 35110 m³/s, a lubiana przez turystów Niagara ma tylko 5936 m³/s.

Wodospady Livingston’a otrzymały swoją nazwę na cześć szkockiego misjonarza Dawida Livingston’a miłośnika i badacza Afryki. Warto podkreślić, że patron tych wodospadów niestety do nich nigdy nie dotarł.

Wodospad Inga jest jednym z najpiękniejszych wodospadów świata.

David Livingstone wspomniany wyżej badacz Afryki odkrył w 1855 r. najpiękniejszy wodospad na tym kontynencie, który nazwał na cześć brytyjskiej królowej – Wodospadem Wiktorii. To niesamowite dzieło przyrody powstało na rzece Zambezi, na pograniczu państw Zimbabwe i Zambii. Przez plemiona afrykańskie zamieszkujące te tereny wodospad był nazywany Mosi – oa – Tunya,  oznacza to w języku plemienia Kololo „Mgła, która Grzmi”.  Jest to tak piękne miejsce na ziemi – znane mi niestety z filmów przyrodniczych, ze zdjęć i publikacji, że sam odkrywca powiedział o nim …”widok jest tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. 

Znalezione obrazy dla zapytania ZDarmowe zdjęcia wodospadów Victoria

Park Narodowy Victoria Falls (Wodospadu Wiktorii) na rzece Zambezii. Źródło: http://bi.gazeta.pl/im/6a/2f/b6/z11939690Q.jpg

Wodospad Wiktorii jest usytuowany na wysokości 885 m n. p. m., wysokość wodospadu wynosi 108 m, szerokość 1,7 km, posiada tylko jeden spadek.  W porze deszczowej w każdej sekundzie przetacza się tu 9 milionów litrów wody. Zaliczany jest do siedmiu naturalnych cudów świata. Wodospad Wiktorii i Park Narodowy Wodospadów Wiktorii (Victoria Falls National Park) w 1989 r. wpisano na listę dziedzictwa światowego UNESCO. 

Dla osób pragnących doznania mocnych wrażeń podczas swoich eskapad proponuję odwiedzić wodospad w okresie kiedy poziom wody jest wysoki, czyli od kwietnia do czerwca, natomiast dla łazików i sympatyków mokrych kamieni z możliwością przejścia na drugą stronę wodospadu i dostania się na wyspę Livingstone najbardziej odpowiedni okres suchy, tj. miesiące od września do grudnia. Wokół Wodospadu Wiktorii jest przygotowana bogata infrastruktura turystyczna. Dokładnie i w sposób bardzo ciekawy jest to opisane na stronie internetowej.  http://www.africangamesafari.com/wodospad-wiktorii_dodatkowe_informacje.html

Dla mnie najpiękniejszym wodospadem na świecie jest Wodospad Niagara – Niagara Falls. Może to wynika z faktu, że z tych pięknych cudów przyrodniczych jego tylko widziałam i z bliska mogłam podziwiać siłę i piękno tej Kanadyjskiej Podkowy, bo tak wodospad jest nazywany przez Kanadyjczyków – Horseshoe Falls.  Twórcą wodospadów Niagara jest rzeka o tej samej nazwie Niagara, która wypływa z jeziora Erie i płynąc do jeziora Ontario musi pokonać prawie 100 m różnicę wysokości. Długość rzeki wynosi 55 km i dochodząc do progu skalnego spada z wielkim impetem z wysokości 51 m w dół, wykonując ruch wirowy i wpada do wyrzeźbionego przez nią kotła eworsyjnego, aby następnie swobodnie popłynąć, podobnie jak inne amerykańskie rzeki, głębokim kanionem. 

Niagara – wodospad amerykański. Źródło: By Quistnix – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=188

Rzeka Niagara w 90 % przepływa przez Kanadyjską Podkowę, siła tej wody tworzy dużą erozje rzeczną, a przyczyną tego zjawiska jest budowa geologiczna dna rzecznego, które składa się ze skał o różnej odporności, tj: z dolomitów, wapieni, piaskowców, między którymi znajdują się warstwy łupków. Obszar Wodospadów Niagara jest obszarem młodym geologicznie rzeka Niagara powstała po ostatnim zlodowaceniu, czyli 12 tys. lat temu i od tego czasu wodospad cofnął się w górę rzeki o 7 mil.

Rzeka Niagara jest graniczną rzeką między Stanami Zjednocznymi Ameryki a Kanadą, przy czym Wodospod Podkowa w całości należy do Kanady i usytuowany jest w prowincji Ontario. Po stronie amerykańskiej  w stanie Nowy Jork  znajdują się dwa wodospady, tj: – Niagara Amerykańska – można podejść do samej krawędzi wodospadu, ale jest to spacer dla bardzo odważnych i drugi malutki wodospad o romantycznej nazwie Ślubny Welon „American Bridal Veil”. 

Wodospad Niagara jest usytuowany na 99 m n.p.m., wysokość wynosi 51 m, posiada trzy spadki, a Kanadyjska Podkowa ma 790 m szerokości.  

Znalezione obrazy dla zapytania Największe wodospady świata

Wodospad Niagara, USA i Kanada. Źródło: https://i.ytimg.com/vi/te75YON_sk8/maxresdefault.jpg

Wokół wodospadów powstały dwa miasta –

  • Kanadyjskie Niagara Town w prowincji Ontario. Czyściutkie, miłe miejsce dla turystów, dobrze zaopatrzone w infrastrukturę turystyczną. Są tutaj restauracje, gdzie wydają smaczne posiłki a dla osób oszczędzajacych czas są bary, kawiarnie oraz sklepy wielobranżowe. Najbardziej mi się podobał sklep Bożego Narodzenia z pamiątkami świątecznymi, który jest czynny przez cały rok. Nawet w maju podczas mojego pobytu w tym miasteczku cieszył się on popularnością. Utkwił mi również w pamięci znajdujący się w tym mieście zegar kwiatowy, który bardzo precyzyjnie odmierzał czas, a jego tarcza często się zmieniała, bowiem zależała od kwiatów sezonowych.
  • Amerykańskie Niagara Town nie posiada takich możliwości widokowych jak w miasteczku kanadyjskim. W tym celu Amerykanie wybudowali na wyspie Goat Island taras widokowy oraz wieżę obserwacyjną. 

Przygodę z USA rozpoczęłam przejeżdżając most na rzece Niagara. Widoki nie zapomniane, wszystkie trzy wodospady znakomicie były widoczne, nad Podkową unosiła się lekka mgiełka pochodząca z kropelek spadającej wody. Pierwsze co zauważyłam po przekroczeniu granicy to o wiele niższe ceny benzyny niż w Kanadzie i od razu zatankowaliśmy samochod, następnie udaliśmy się do punktu przekraczania granicy, bo jako Polka musiałam uzyskać pozwolenie na wjazd do USA. Mimo ważnej wizy amerykańskiej i ważnego paszportu spędziłam tam prawie dwie godziny, mimo że nie było interesantów. Z chwilą uzyskania pozwolenia wyjaśniono mi, że długo to trwało, ponieważ pracownik nie mógł sobie poradzić z trudnym moim nazwiskiem. Skwitowałam to miłym uśmiechem. Następnie chcieliśmy sie dostać do centrum miasta, ale pomyliliśmy drogę i znaleźlismy się w rejonie bocznicy kolejowej, gdzie ogarnęło mnie przerażenie. W najbogaszym państwie świata zobaczyłam wielką nędzę – dużo brudu, szopy zrobione z puszek po konserwach i widziałam napisy Polish Ham. W centrum było już przyjemnie, Niagara to typowe amerykańkie miasteczko, w którym zjedliśmy smaczny tańszy niż w Kanadzie obiad.

Do Kanady wracaliśmy już bez problemów tą samą drogą i gdy znależliśmy się po drugiej stronie rzeki Niagary – to wydawało mi się, że Kanadyjczycy mają rację, że u nich jest woda bardziej przezroczysta, trawa bardziej zielona i niebo bardziej niebieskie.

Znalezione obrazy dla zapytania Największe wodospady świata

Wodospady Iguazu, na granicy Brazylii i Argentyny na rzece Iguaçu. Najwyższy z wodospadów tworzących Iguazu ma wysokość 72 m, czyli jest wyższy od Niagary. Źródło: http://i1.luxlux.pl.sds.o2.pl/7b1429e5b390f9f7df22e1139be21bf3e70b3461

Jeden z największych cudów świata mieści się na granicy argentyńsko – brazylijskiej stworzyła go rzeka Iguaçu, która płynie przez płaskowyż pochodzenia wulkanicznego zbudowany ze skał bazaltowych. Został uformowany w dolnej kredzie ok. 132 milionów lat temu.

Znalezione obrazy dla zapytania Największe wodospady świata

Wodospady Iguazu, na granicy Brazylii i Argentyny na rzece Iguaçu. Źródło: http://i.wp.pl/a/f/jpeg/32372/thebestairpanophotos2_iguazu_falls.jpeg

Iguazu leży na wysokości 195 m n.p.m, wysokość wodospadu wynosi 82 m. To typowy kataraktalny wodospad. Liczba spadków wynosi 275. Rzeka Iguaçu gdy dopływa do płaskowyżu ma 4 km szerokości. Marzeniem wielu obieżyświatów jest zobaczenie tego wodospadu i moim też, ale pewnie moje marzenia staną się realne dopiero w przyszłym życiu.

Wodospad Iguazú (Argentyna). Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2c/Iguazu_D%C3%A9cembre_2007_-_Panorama_7.jpg/1200px-Iguazu_D%C3%A9cembre_2007_-_Panorama_7.jpg

Warto podkreslić, że 80 % wodospadu znajduje sie na terenie Argentyny, natomiast 20% na terenie Brazylii. Wodospad Iguazu ma szerokość 2 km, słychać go w promieniu 20 km. Największa kataraktą wodospadu Iguazu jest Diabelska Gardziel. Najbardziej efektownie wygląda w porze deszczowej, czyli należy go zwiedzać od listopada do marca, chociaż w innych miesiącach też wygląda urokliwie, wiem to od osoby, która miała szczęście go zobaczyć. Podczas suszy może zamierać i tak się stało w 1934 r. i 1978 r.

Niewątpliwie  Wodospad Iguazu jest atrakcją turystyczną i z myślą o turystach powstała tu infrastruktura turystyczna. Wybudowane kładki i pomost nad rzeką pozwalają zbiżyć się do wodospadu i zachwycać się jego pięknem.

Znalezione obrazy dla zapytania Największe wodospady świata

Wodospady Iguazu, na granicy Brazylii i Argentyny na rzece Iguaçu. Źródło: https://pieknonatury.files.wordpress.com/2012/06/1.jpg

Wodospad Huangguoshu – Jest to jeden z największych wodospadów w południowych Chinach i we wschodniej Azji. Znajduje się na rzece Haishui He w prowincji Guizhou i jest wysoki na 78 m i 81 m szerokości. Toczące się leniwie wody rzeki Haishui He nagle natrafiąją na  próg skalny, w dole gromadzą się w kotle z którego ponownie wypływają ale już znacznie mniejszym wodospadem.  

Z przykrością muszę stwierdzić, że w swoich podróżach po Chinach niestety nie dotarłam do tego ciekawego pod względem przyrodniczym miejsca, ale ze znajomości literatury tego zjawiska mogę stwierdzić, że jest ono godne zobaczenia.  

Znalezione obrazy dla zapytania Wodospady inga

Źródło: http://www.iceland.pl/wyprawy/w2/50_36_d.jpg

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Więcej informacji znajdziecie na stronach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kongo_(rzeka) wodospad Inga i wodospady Livingstone

http://www.africangamesafari.com/wodospad-wiktorii_dodatkowe_informacje.html

Wodospad Niagara – informacje, ciekawostki, wycieczki – PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies