Bawaria to nie tylko Oktoberfest!

On 8 kwietnia 2017 by podrozewagabundy.pl

 Bawaria leży w samym środku Europy, granicząc ze Szwajcarią, Austrią i z Czechami. Jest  największą i zarazem najciekawszą  krainą Niemiec. Urocze krajobrazy , czyste jeziora  oraz słoneczne winne zbocza przyciągają amatorów romantycznego wypoczynku.

neuschwanstein-532850_640

Neuschwanstein Zamek Niemcy Disney Landmark

Na popularnych trasach turystycznych, jak na przykład Romantyczna Trasa, Trasa Zamków albo Niemiecka Trasa Alp można odkryć piękne zamki i baśniowe krajobrazy. Bawaria to prawdziwy raj dla turystów również zimą: Alpy z najwyższym szczytem w Niemczech, górą Zugspitze oraz ze świetną infrastrukturą: wyciągami i schroniskami – stwarzają bardzo dobre możliwości dla narciarzy. Latem piękne jeziora przyciągają miłośników sportów wodnych. Górzyste tereny Lasu Bawarskiego wabią nieskazitelną przyrodą i rozsądnymi cenami. Warto więc zorganizować podróż, by poznać ten rejon.

hohenschwangau-532864_640

Hochenschwangau Alpy Minich Bawaria

Region wyróżnia się różnorodnością krajobrazu, zamożnością oraz tradycją – wszystko to sprawia, że co roku ponad 26 milionów gości, przybywa tu, czyniąc Bawarię najpopularniejszym celem urlopowym Niemiec. Głównymi miastami regionu są: Monachium, Norymberga, Augsburg, Bamberg.

trompe-loeil-534325_640

Trompe L’oeil Kaiserhof Munich Bawaria Niemcy

MONACHIUM

Monachium za czasów upadku Berlina przejęło jego rolę – to tu była przez długi czas prawdziwa stolica Niemiec. Barokowe kościoły, średniowiecznie klasztory oraz inne zabytki metropolii światowego formatu są symbolami Bawarii. Tu wznoszą się również majestatyczne pałace, pochodzące z czasów rozkwitu niepodległego królestwa, tu rozwija się współczesny przemysł.

bridge-1730715_640

Most Isar Bad – Tolz Bawaria Niemcy rzeka Rapidas

Nymphenburg to bardzo chętnie odwiedzany przez turystów zespół pałacowo-parkowy mieszczący letnią rezydencję  Wittelsbachów. Barokowy pałac z lat 1663-1728 wybudowany w duchu włoskiej willi  prezentuje bogate wnętrza i park krajobrazowy z kanałami wodnymi i pawilonami oraz rokokowy  domek myśliwski Amalienburg.

NORYMBERGA

Norymberga to raj nie tylko dla amatorów słynnych pierników czy kiełbasek, ale także symbol niemieckiej historii, drugie co do wielkości miasto Bawarii. To tu niemal pięć wieków temu wydano dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, tu działał wynalazca globusa Martin Behaim  oraz  Wit Stwosz.

town-hall-1775454_640

Bawaria Niemcy Stary Ratusz

BAMBERG

Bamberg to miasto leżące – podobnie jak antyczny Rzym – na siedmiu wzgórzach.  Można zwiedzić tu wspaniale zachowane Stare Miasto, wzgórze katedralne i stary pałac biskupi – oplecione rzeką Regnitz. Warto zobaczyć też zamek na wodzie, Concordia oraz skosztować wyśmienitego lokalnego piwa.

bamberg-1100153_640

Bawaria Niemcy Bember

KönigseeJezioro Królewskie jest najpiękniejszym zakątkiem Berchtesgadener Land. Akwen ma  powierzchnię 5,5 km2, a jego głębokość dochodzi nawet do 188 m.

640px-063007-Konigssee-dusk

Bawaria Niemcy Schönau am Königssee. Źródło: By Bobak Ha’Eri – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4303509

Chiemsee największe jezioro Bawarii, zajmujące powierzchnię 80 km2. Leży na wysokości 518 m n.p.m.. To prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych – żeglarzy, narciarzy i nurków. Na tle imponującej scenerii Alp jezioro wygląda bajkowo, otoczone małymi miasteczkami i wyspami, na których warto zobaczyć zabytkowe budowle.

jetty-1201496_640

Bawaria Niemcy Jezioro Chiemsee.

TRACHT

Rdzenni Bawarczycy z dumą obnoszą się z lokalnymi zwyczajami i tradycjami. Po dziś dzień na ulicach nowoczesnej metropolii często można spotkać pocztówkowego Bawara w kapeluszu z piórkiem i w skórzanych, wyszywanych spodniach. Tracht – ludowy bawarski strój jest nieodłącznym ubiorem podczas licznych uroczystości regionalnych, szczególnie na Oktoberfest.

KRAINY I  SZLAKI  TURYSTYCZNE  BAWARII

Trasy turystyczne łączą w ciekawy sposób najpiękniejsze miejsca natury i kultury oraz zachęcają do zaplanowanego poznawania atrakcyjnych miejsc regionu. Trasa : Romantyczna, Alpejska, Sissi, Zamkowa, Cesarzy i Królów oraz Naddunajska – to prawdziwe złote szlaki, wycieczka pozostawi turystów pod ogromnym wrażeniem.

Trasa Romantyczna (Romantische Straße)to trakt znany z bajkowych zamków i malowniczych miasteczek. Prowadzi z Würzburga na północy  do Füssen, które znajduje się u podnóża Alp.

sailing-boats-1189068_640

Bawaria Niemcy Jezioro Chiemsee.

Prien am Chiemsee oferuje o wiele więcej niż tylko bawarskie morze. Dzięki dogodnemu położeniu  pomiędzy Monachium a Salzburgiem, gmina ta jest ulubionym miejscem  letniego wypoczynku. Bardzo łatwo można stąd dotrzeć do wielu zabytków, w tym najważniejszego z nich: Neuschwanstein. Zamek ten znajduje się w  Alpach Bawarskich – w  gęstym lesie wznosi się  jak we śnie – jego  jasne mury i smukłe wieże  wyłaniają się z pokrytych mgłą gór.  Siedziba bawarskiego króla Ludwiga II, który swoje dzieciństwo spędził otoczony legendami i baśniami o czasach średniowiecznych, stanowić miał spełnienie dziecięcej wizji wspaniałego i czarującego zamku. Niestety budowla nigdy nie została ukończona, bo  władca tragicznie zmarł. Jednakże i tak  robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, a tłumy turystów zawsze czekają w kolejce do zwiedzania. Bajeczna bryła zawieszonego na skale zamczyska była pierwowzorem dla rysowników projektujących zamek Królewny Śnieżki do bajki Disneya.

franconian-switzerland-110139_640

Bawaria Niemcy Szwaicaria Frankońska

Szwajcaria Frankońska (Fränkische Schweiz)położona pomiędzy Norymbergą, Bambergiem a Bayreuth jest jednym z najładniejszych regionów turystycznych Niemiec. Na turystów czekają tu malownicze łąki,  porośnięte zbożem wyżyny, położone wysoko na skałach zamczyska, bajkowe dolomitowe skały i jaskinie.

stalagtit-1664119_640

Bawaria Niemcy Szwaicaria Frankońska

Las Bawarski (Bayerischer Wald) – to  pasmo górskie, które sięga od Dunaju po Pasawę. Jest prawdziwym rajem  nie tylko dla wspinaczy, wędrowców i narciarzy, ale również dla botaników, oraz miłośników kultury i sztuki. Rejon słynie z wydmuchiwanych za pomocą piszczela waz, szklanek i dzbanów.

Nationalpark Berchtesgaden –  park narodowy, w którym żyje wiele rzadkich roślin i zwierząt, można go zwiedzać podczas wycieczek organizowanych od wiosny do jesieni.

people-1284516_640

Bawaria Niemcy Minich Octoberfest

BAWARSKIE  MENU

Menu tego regionu jest specyficzne: ciężkie, mocno okraszone i podlane piwem. To typowa męska kuchnia uwielbiana zarówno przez ciężko pracujących pasterzy jak i inteligencję z całej europy. Norymberga znana jest na świecie przede wszystkim z kiełbasek, które w wielu kuchniach grilluje się według starej tradycji na bukowym drewnie. Ale skosztować można tu również takich specjałów jak:

– Rauchfischsuppe – zupa z wędzonej ryby

– Champignon-Creme-Suppe – zupa pieczarkowa-krem

– Streusel – śliwki z kruszonką

– Obazda, czyli asystentka piwa w postaci pasty serowej

– Trójka, czyli śniadanie po bawarsku: biała kiełbasa, słodka musztarda i precel

 

WYDARZENIA

Oktoberfest – święto piwa  odbywające się rokrocznie na przełomie września i października, na łąkach Teresy w Monachium. Podczas imprezy, w gigantycznych namiotach mieszczących po kilka tysięcy osób, piwo leje się strumieniami do ogromnych, litrowych kufli tzw. Maß Bier. Chmielowe dożynki każdego roku odwiedza około siedem milionów osób z całego świata, które wypija średnio pięć milionów litrów piwa, bawiąc się przy tym, tańcząc i śpiewając.

Frankońskie święto wina – zaczyna się już w marcu. Butelki do wina tzw. Bocksbeutel, o charakterystycznym kształcie, są  znakiem rozpoznawczym wina frankońskiego, które od 1200 lat wytwarzane jest tu, nad Menem.

Pod względem kulturalnym w Niemczech  Norymberga nie ma chyba sobie równych. Co roku odbywa się tu około  800 imprez, najbardziej znane  to:

– Niebieska noc (Blaue Nacht) – noc kultury w Niemczech,

– Międzynarodowy Tydzień Organowy na początku lipca,

– Turniej rycerski (Tucher Ritterspiele)odbywający się latem

– Wyścig kolarski dookoła Starego Miasta

– Święto Starego Miasta we wrześniu

– Tor Norisring, gdzie przez cały  weekend ścigają się bolidy

– Targi staroci „Trempelmarkt” – największy pchli targ w Niemczech, odbywa się wiosną i jesienią

– Martinstag – Laternenfest – listopadowy dzień św. Marcina – Festiwal Lampionów

– Jarmark Bożonarodzeniowy pod  Kościołem Mariackim

PIELGRZYMKI

Pielgrzymki w Bawarii mają wielorakie znaczenie:

1.Od wyboru w  2005 roku  kardynała Józefa Ratzingera na głowę kościoła katolickiego, wielką popularnością cieszy się trasa śladami papieża Benedykta XVI.

2.Miasteczko Altötting,  znane od setek lat jako  miejsce kultu maryjnego – co roku przybywa tu  około miliona pielgrzymów z całego świata.

3.Szlak pielgrzymkowy św. Marii Crescentia wiedzie z Kaufbeuren do Ottobeuren i Mindelheim – długość trasy  88 kilometrów.

4.W regionie Allgäu  Drogą św. Jakuba możemy przejść  z Ries do Jeziora Bodeńskiego.

BMW  WELT

Samochody marki BMW są produkowane w Monachium. Niedaleko siedziby głównej BMW Welt  znajduje się muzeum , które w 2008 roku zostało gruntownie przebudowane i  ponownie otwarte dla zwiedzających zafascynowanych tą wspaniałą marką. Wystawa muzeum  podzielona jest  na siedem części: stylistyka, firma, motocykle, technologia, sport, marka oraz rozwój różnych serii.

Imponujący świat gór i bajkowych pogórzy oraz czyste rzeki i jeziora, pełne zabytków  miasta Frankonii  i Górnej Bawarii  oraz  osobliwości natury takie jak chociażby Las Bawarski czynią z tego regionu Niemiec  jeden z najpopularniejszych kierunków zwiedzania w Europie. Warto w tej okolicy zaplanować podróże, lub gdy planujemy zwiedzić inne kraje, chociaż po drodze do Włoch czy Hiszpanii spędzić tu kilka ciekawych dni.

Autor: KATJA SZALEK

Opracowała: Alicja Muszyńska


katja szalek redaktor portalu o tematyce turystycznej www.eprzewodnicy.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies