Zamki na Jurze pięknieją

On 5 maja 2017 by podrozewagabundy.pl
Ogrodzieniec 1

Zamek Ogrodzieniec. Jura Krakowsko- Częstochowska. Polska

 Jura zamkami stoi. Nigdzie indziej, na tak niewielkim obszarze, nie można znaleźć tak wielu warowni. Cieszy fakt, że coraz częściej są one rewitalizowane lub odbudowywane.

castle-382834_640 (1)

Zamek Ogrodzieniec. Jura Krakowsko-Częstochowska. Polska

poland-754697_640

Zamek Ogrodzieniec. Jura Krakowsko-Częstochowska. Polska

Wiele milionów lat temu na terenie dzisiejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej był ocean. Dziś po nim pozostały piękne ostańce, jaskinie i wzgórza. W właśnie w te jurajskie skały król Polski Kazimierz III Wielki wkomponował wspaniałe zamki, które strzegły traktu do Krakowa. Zamki te przez wiele lat zdobywały swoją sławę. Były one rozbudowywane do wspaniałych rezydencji – czasem nawet mogących rywalizować z samym zamkiem na Wawelu. Tak było w przypadku zamku Ogrodzieniec, który dzięki Bonerom zyskał sławę najpiękniejszego zamku w ówczesnej Polsce.

ogrodzieniec-776953_640

Zamek Ogrodzieniec. Jura Krakowsko-Częstochowska. Polska

Niestety, sielanka zakończyła się wraz z rokiem 1655, kiedy przez Polskę przelała się fala Potopu Szwedzkiego. Nie oszczędzała ona żadnego z zamków na Jurze – wiele od tego czasu niszczało i do naszych czasów ostały się tylko ruiny.

Sytuacja Polaków po Potopie nie sprzyjała odbudowie zamków, choć nie raz podejmowano takie starania. Dopiero teraz – 20 lat po odzyskaniu pełnej niepodległości nasze dziedzictwo piastowskie się odradza.

bobolice-castle-2115484_640

Zamek Bobolice. Jura Krakowsko-Częstochoeska. Polska

Wspaniałym przykładem powstania zamku z ruin jest zamek Bobolice. Staraniem i prywatnymi środkami rodziny Laseckich został on całkowicie odbudowany. Dziś jest perełką Jury – prawie każdy przewodnik jurajski jest zdobiony tym właśnie zamkiem. Wokół zamku powstała również infrastruktura dla turystów – parkinig, restauracja i hotel. Dziś to miejsce jest coraz liczniej odwiedzane.

Korzkiew_zamek_20080426_3180

Zamek w Korzkwi. Jura Krakowsko-Częstochowska. Polska. Źródło: By Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3952021

Podobny los spotkał zamek w Korzkwi, który również jest odbudowywany. Co prawda dzieje się to wolniej niż w przypadku zamku w Bobolicach, ale również zamek pięknieje z roku na rok. Wewnątrz zamku urządzono pokoje hotelowe oraz restaurację, jednak nadal pozostaje on otwarty dla turystów. Właściciel kompleksu planuje odbudowę również pobliskiego dworku oraz budowę małego skansenu przypominającego dawne życie.

rabsztyn-931499_640

Zamek Rabsztyn. Jura Krakowsko-Częstochowska. Polska

Na szczęście również i włodarze gmin dostrzegli ogromny potencjał turystyczny tkwiący w jurajskich zamkach i wiele z nich jest rewitalizowanych jak np. zamki w Siewierzu i Rabsztynie, gdzie odbudowywane są mury zamkowe. Bardzo zmienił się również zamek Tenczyn w Rudnie – tutaj prace trwają, ale efekty są już bardzo widoczne. Zamek w Ogrodzieńcu również przechodzi w tym roku prace modernizatorskie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamek w Siewierzu. Jura Krakowsko- Częstochowska. Źródło: By Manfred Rackelhuhn – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15898200

 

SONY DSC

Zamek Tenczyn w Rudnie. Źródło: By Zygmunt Put Zetpe0202 – Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30263036

ogrodzieniec-1022436_640

Cieszy fakt, że Jura tak bardzo się zmienia. Z zakątka przeznaczonego głównie dla pasjonatów przeistacza się w obowiązkową pozycję turystyczną dla każdego z nas!

Autor: lpiernik

Opracowała: Alicja Muszyńska


Polskie Szlaki

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies