Londyn – niepowtarzalny klimat miasta

On 28 czerwca 2016 by podrozewagabundy.pl
LONDYN 034

Londyńskie Centrum Biznesowe. Zdjęcie. Alicja Muszyńska

LONDYN 032

Londyn. Tamiza. Podczas przypływu poziom rzeki wzrasta o 6 m, co widać na obwałowaniach. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Londyn to miasto tętniące życiem, gdzie panuje niepowtarzalny klimat. Zobaczyć możemy najciekawsze zabytki, muzea, Big Bena oraz najsłynniejszy dom towarowy na świecie.

LONDYN 063

Londyn. Pałac Westminsterski i Big Ben. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Big Ben

Sylwetka wieży zegarowej na północnym krańcu Houses of Parliament jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków na świecie. To neogotycka wieża o wysokości niemal 100 m. Wskazówki zegara mają odpowiednio 270 i 430 cm, a jego tarcza liczy ponad 5 m średnicy. Nazwa Big Ben pochodzi prawdopodobnie od imienia nadzorującego budowę wieży Benjamina Halla.

LONDYN 073

Londyn, Pałac Buckingham, Buckingham. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

LONDYN 074

Londyn. Statua Królowej Wiktorii. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Dzisiejszy Londyn jest niezwykłą mieszanką XIX-wiecznej zabudowy i wspaniałych przykładów współczesnej architektury. Przenikające się światy tradycyjnej wiktoriańskiej Anglii i nowoczesnej metropolii najlepiej widać w City. Będąc w Londynie, na pewno wypada zobaczyć symbole tego miasta, czyli Pałac Buckingham, Opactwo Westminsterskie, Pałac Westminsterski, Tower of London i Tower Bridge.

LONDYN 081

Londyn. Kensington Palace. Zdjęcie. Alicja Muszyńska

Londyńska Tower

LONDYN 008

Londyńska Tower. Zdjęcie. Alicja Muszyńska

Londyńska Tower, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami, to oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości oraz jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo. Dziś wewnątrz budowli znajduje się muzeum przechowujące broń, zbroje, niezwykle wartościowe insygnia koronacyjne, obrazy i biżuterię. Tower of London jest strzeżona przez ubranych w dawne stroje oficerów wojskowych.

LONDYN 054

Londyńska Tower. Zdjęcie. Alicja Muszyńska

Tower Bridge 

Nieopodal Tower of London znajduje się drugi po Big Benie największy symbol Londynu – słynny Tower Bridge – most zwodzony na Tamizie. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, połączone u góry dwoma pomostami. Ma 244 metrów długości i harmonizuje ze stylem zamku. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii.

LONDYN 047

Londyński Tower Bridge. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

LONDYN 033

Tower Bridge. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Oko Londynu

Południowym brzegiem Tamizy dojdziemy w pobliże mostu Westminster, gdzie stoi jedna z największych i najmłodszych atrakcji turystycznych – London Eye, przypominający gigantyczny diabelski młyn. W owalnych wagonikach wynoszonych na wysokość 135 m można podziwiać panoramę miasta. Przyjemność ta dostarcza nam niezapomnianych wrażeń.

LONDYN 069

Londyńskie Oko z którego można podziwiać panorame Londynu. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Popołudniową porą najlepiej odpocząć w jednym z londyńskich parków. Do wyboru mamy St. James’s Park, najstarszy w Londynie, lub Hyde Park. Możemy zrelaksować się ponadto w Regent’s Park lub pojechać do Kew Gardens, pięknego ogrodu botanicznego na południu Londynu.

LONDYN 016

Londyn. Plac Trafalgarski. Kolumna Nelsona. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

 

LONDYN 082

Piccadilly Circus w Londynie. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Stolicę Anglii można zwiedzać na wiele sposobów. Najwygodniej poruszać się metrem. Turyści chętnie wybierają przejażdżki piętrowym autobusem, z otwartym górnym pokładem. Przewodnik opowiada w nim zgromadzonym o mijanych właśnie zabytkach. Najlepiej jednak ograniczyć korzystanie ze środków lokomocji do minimum i wyruszyć na zwiedzanie Londynu piechotą. Tylko w ten sposób można poznać miasto dokładnie.

LONDYN 095

Londyn. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Zdjęcie: Maja Rzepecka

LONDYN 092

Londyn. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Zdjęcie: Maja Rzepecka

LONDYN 096

Londyn. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Zdjęcie: Maja Rzepecka

 

Autor: Lidia Sproch

Opracowała: Alicja Muszyńska


https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies