Czarownice w Kieleckim

On 15 października 2016 by podrozewagabundy.pl

Góry Świętokrzyskie to jeden z najciekawszych regionów Polski. To kolebka naszej państwowości. Piękne trasy turystyczne, wiele zabytków oraz ciekawe imprezy folklorystyczne przyciągają gości z całej Polski, a nawet i z zagranicy. Warto pokazać dzieciom ten cudowny zakątek Polski (uzupełnienie dodała Alicja Muszyńska).

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce, gdzie ponoć zdążają na sabaty czarownice, a obecnie także i narciarze oraz snowboardziści.

Góry Świętokrzyskie. Pasmo Łysogór. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/%C5%81ysog%C3%B3ry_cz%C4%99%C5%9B%C4%87_wschodnia.JPG

Znalezione obrazy dla zapytania zdjęcia sabat czarownic na łysej górze

Czarownica. Źródło: http://s3.flog.pl/media/foto/760473_najbardziej-znanym-miejscem-spotkan-czarownic-na-ziemiach-polskich-jest-oczywiscie-lysa-gora-polozona-na-terenie-gor-swietokrzyskich-.jpg.

Pociągają wszystkich odwiedzających legendy i podania ludowe oraz czary ponoć jeszcze odprawiane. Tak więc mamy podania, legendy, ludowe podania o czarach, sabatach czarownic i walce diabłów.

Gołoborza na Łysej Górze. Żródło: By Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4322852

Tu, w niegdyś niedostępnych górach, spotkamy jaskinie, formacje skalne i rumowiska, od wieków pobudzające naszą wyobraźnię gawędami. A obecnie spoty reklamowe promujące region świętokrzyski ukazują piekne kobiety w roli czarownic.

Znalezione obrazy dla zapytania zdjęcia sabat czarownic na łysej górze

Zlot pięknych Czarownic na Łysej Górze. Źródło: http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/mHoktkpTURBXy9jNTc0NGQ3NTAxZjljMWIyMTVkNjUzYTY1Y2RiZTkwMy5qcGeSlQMAzQIPzQrzzQYokwXNAyDNAcI

Pasmo Łysogór od wschodu: Łysa Góra. Źródłó: By Krzysztof Dudzik (User:ToSter) – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8627569

I to tu na szczycie, siadając na głazach, w noc świętojańską spotykają się diabły i czarownice. Miejsce spotkania było miejscem kultu pogańskiego; od wieków oddając cześć słowiańskim bóstwom. Miejsce kultu po dzień dzisiejszy jest już nie tylko pogańskie, ale i katolickie.

dscf3809

Klasztor Benedyktynów na Łycej Górze. Zdjęcie Alicja Muszyńska

dscf3790

relikwie Świetego Krzyża W klasztorze Benedyktynów na Łysej Górze. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

dscf3796

Łysa Góra, klasztor Benedyktynów. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Łysa Góra, klasztor Benedyktynów, relikwie Świętego Krzyża mają również swe małe tajemnice, ukryte jaskinie, skalne rumowiska, głazy na zboczach. Ludową wyobraźnię pobudzą sabaty czarownic potwierdzone faktami historycznymi.

Dodatkową atrakcją jest w tym miejscu misyjne muzeum, krypty książęce, gdzie podążają pielgrzymki.

dscf3786

Krypta Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego w podziemiach Klasztoru Benedyktynów na Łysej Górze. Źródło: Alicja Muszyńska

dscf3788

Klasztor Benedyktynów na Łysej Górze. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Nie zapomnijmy o stolicy czarownic, Kielcach. Tu mamy również możliwość odwiedzenia licznych muzeów, a także skorzystania z zimowych ośrodków, gdzie głównie korzystamy z wyciągów, oświetlanych po zmroku, a pod wyciągami głodni turyści mogą skorzystać z szerokiej oferty regionalnych gospód. Których nie trzeba się naszukać chcąc spróbować tradycyjnych dań ziemi świętokrzyskiej. I każda czarownica może się tu najeść kapustą, grzybami, ziemniakami, fasolą czy też kielecką kaszą.

Od kilku lat również odbywają się tu sabaty czarownic z występami lokalnych zespołów, a najjładniejsza wiedźma z czarnym kotem i obowiązkowo na miotle, zostaje nagrodzona tytułem najpiękniejszej. Więc choćby dla tych wiedźmowatych piękności warto skręcić w nasze kieleckie . . .

Znalezione obrazy dla zapytania Zdjęcie jaskini raj

Jaskinia Raj Chęciny. Źródło: http://blog.pobyty.pl/wp-content/uploads/2012/11/raj.jpg

Autor: Agnieszka Pilecka


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies