Smok Chiński – dobrotliwy i szanowany
Smok to sympatyczne i opiekuńcze zwierzę towarzyszące Chińczykom od zarania dziejów. Od czasów dynastii Qing uważany był za symbol zwierzęcia cesarskiego i był nawet umieszczany na fladze państwowej.
Chińczycy otaczają smoka wielkim szacunkiem, jego wizerunki znajdują się we wszystkich historycznych zabytkach w postaci rzeźb, malowideł ściennych, w parkach są ustawiane przepiękne kwiatowe smocze rzeźby układane z naturalnyh kwiatów, a wzwiązku z tym te dekoracje są zmieniane w zależności od sezonowości kwiatów. Smok jest opiekunem ogniska domowego i przynosi szczęście domowi oraz rodzinie.
Chińczycy odróżniają wiele takich monstrów: long – to smok ściągający perły spośród obłoków, li – to smok z mórz, a jao – z bagien.
W zasadzie w państwach azjatyckich smok ma różne ilości palców. Chiński smok jest pięciopalczasty, koreański jest czteropalczasty, a japoński ma tylko trzy palce. Według chińskiej legedy to ilość smoczy palców zależy jak daleko zapuszcza się ten stwór poza granice Chin, ponieważ podczas wędrówki traci po jednym palcu. Dlatego smok może istnieć tylko w tych trzech wymienionych państwach. Cesarze zabraniali umieszczania wizerunków i rzeźb smoka w domostwach swoich poddanych. Za nie przestrzeganie tych zakazów kary mogły być bardzo dotkliwe, z torturami włącznie.
Z wycieczki do Chin niestety nie przywiozłam wizerunku smoka, a szkoda, bo z pewnością gdybym nosiła go przy sobie, to napewno by mnie chronił w tych trudnych, aczkolwiek ciekawych czasach. Z Chin przywiozłam inne też cesarskie zwierzę, tj. żółwia z najbardziej cenionego w Chinach kamienia cesarskiego – jadeitu. Żółw jest uważany w Państwie Środka za symbol długowieczności.
Autor artykułu: Alicja Muszyńska