Bieszczady na Dolnym Śląsku, a więc wędrówka po Górach Bialskich

On 20 maja 2018 by podrozewagabundy.pl

Góry Bialskie od zachodu. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_Bialskie

By Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40558098

Góry Bialskie uchodzą za jedno z najbardziej tajemniczych i nieokiełznanych dotąd pasm Sudetów. Położone w Dolinie Białej Lądeckiej, od północy graniczą z Górami Złotymi, od zachodu zaś z Masywem Śnieżnika. Ich położenie jest niezwykle ciekawie i budzi sporo kontrowersji. Wieś Bielice, położona, a wręcz wciśnięta na wysokości ok. 700 m n.p.m. we wschodniej części kotliny kłodzkiej oddziela dwa pasma górskie, tj. Góry Bialskie oraz Góry Złote. Wielu badaczy i naukowców uważa nawet, że Góry Bialskie w ogóle nie istnieją. Opinie dotyczące tego regionu są podzielone, niektórzy uważają, że jest to cześć Masywu Śnieżnika, inni zaś są zwolennikami teorii głoszącej, że teren ten należy do Gór Złotych. Choć spór o przynależność Gór Bialskich trwa już od lat, to nie ma on żadnego wpływu na atrakcyjność tego regionu.

By Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50137592

Góry porośnięte są gęstymi lasami, gdzie podziwiać możemy ponad 200 letnie drzewa iglaste i liściaste, a wśród nich: potężne buki, jawory czy świerki. Tam, gdzie zachowały one cechy  pierwotnej puszczy, utworzono rezerwat przyrody – „Puszcza Śnieżnej Białki”.  Na obszarze Gór Bialskich znajduje się wiele dzikich, niezdobytych jeszcze terenów, dzięki czemu stanowią one wyzwanie dla niejednego miłośnika pieszych wędrówek. Większość szczytów to wzniesienia położone powyżej 1000 m n.p.m., przez co zima trwa tu dość długo, co niewątpliwie cieszy wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Analogicznie jak z przynależnością Gór Bialskich, sporo kontrowersji budzi ustalenie ich najwyższego wierzchołka oraz podanie jego dokładnej wysokości. Kością niezgody jest tu przebieg granicy pomiędzy Górami Złotymi a Bialskimi. Najczęściej jednak za najwyższy szczyt uznawany jest Rudawiec (ok. 1112 m n.p.m.), położony tuż przy granicy z Czechami, choć w leksykonach i przewodnikach, jako największe wzniesienie Gór Bialskich uznawana jest także Postawna (1117 m n.p.m.).

Rudawiec (w głębi z prawej), Biała Kopa (od lewej), Orlik (na pierwszym planie). Widok z Drogi Marianny. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Wyszukiwarka

Bezdyskusyjnie Góry Bialskie uznawane są za jeden z najciekawszych regionów Sudetów. Dotychczas nie były one mocno popularyzowane, co sprawia, ze trasy nie są przeludnione, spacerując można odnaleźć ciszę i spokój, co sprzyja refleksji i wypoczynkowi. Wartym polecenia jest szlak wiodący z Bielic na Rudawiec, przez przepiękną Puszczę Śnieżnej Białki. Jest to prawdziwa perełka krajobrazowa, którą zobaczyć musi każdy odwiedzający Dolny Śląski i Kotlinę Kłodzką.

Autor: Diana Popowicz

Opracowała: Alicja Muszyńska


W Góry Bialskie zaprasza Willa Diana oferująca komfortowy wypoczynek w Kotlinie Kłodzkiej.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze to “Bieszczady na Dolnym Śląsku, a więc wędrówka po Górach Bialskich”

  • Piękne okolice. Spróbuję wyskoczyć tam pod koniec września – najbardziej lubię góry wczesną jesienią 🙂

  • Piękne widoki! Uwielbiam takie miejsca. Ogólnie kocham zieleń, dlatego mieszkając w bloku postanowiłam to zmienić 🙂 Mam piękny ogród do którego ciągle dokupuje rośliny 🙂 Niedawno zamówiłam sadzonki miskanta olbrzymiego – roślina, która mnie zachwyciła. Życzę dalszych wspaniałych podróży!

  • Wyglądają trochę podobnie do Bieszczad. Ja jednak wole odkrywać w każdych górach coś niepowtarzalnego. Nigdy nie byłem w Górach Bielskich ale wyglądają na prawdę pięknie, teraz zbliża się nareszcie wiosna i chętnie odwiedzę te góry jako pierwszy wypad górski tego roku. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies