Chiny – Groty Longmen
Słowa Buddy z Sutry Dziesięciu Szlachetnych Bhumi:
- Łagodny i pozbawiony arogancji, wolny od fałszu i obłudy
- Oraz pełen miłości dla wszystkich czujących istot –
- Taki jest bodhisattwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bodhisattwa
Po zwiedzeniu zabytków Xian ( o którym pisałam w poście pt. Xi’an wielki ośrodek turystyczny i gospodarczy Chin http://podrozewagabundy.pl/2015/06/20/xian-wielki-osrodek-turystyczny-i-gospodarczy-chin/), pojechaliśmy pociągiem do Luoyang. Trasa liczyła 370 km i był to przejazd nocny w wygodnym i czystym sypialnym przedziale . Po skonsumowaniu śniadania w Luoyang, atokar pokonując odległość 14,5 km zawiósł nas do Longmen – Grot Smoczej Bramy, gdzie mogliśmy obejrzeć to co zostało z ponad 100000 posągów i wizerunków Buddy wykutych w skałach nad rzeką Yi (Yi Hi). Rzeźby te powstawały przez ponad 600 lat.
W Longmen przed wejściem do Grot Smoczej Bramy dopadła nas grupa chińskiej młodzieży szkolnej, dla której stanowiliśmy niemałą atrakcję, w celu zrobienia wspólnego zdjęcia, nota bene Chińczycy bardzo lubią się fotografować z turystami z Zachodu i nazywają nas długonosami.
Budowę posągów Buddy rozpoczęto od momentu przeniesienia stolicy dynastii Północnych Wei z Datongu do Luoyayangu, tzn. w 493 roku i prawdopodobnie zakończono w 755 roku. Na lokalizację tego obiektu specjalnie wybrano Groty Longmen, ponieważ twarde skały grot usytuowane nad malowniczą i wielką rzeką Yi dawały gwarancję ich długowieczności. Wybrane miejsce okazało się przedsięwzięciem udanym, ponieważ obecnie od północnej strony wejścia jest to piękny trakt spacerowy nad zachodnim brzegiem rzeki Yi, który przez pracowitych Chińczyków został jeszcze dodatkowo przyozdobiony kobiercami kwiatów i chińskich lampionów.
Przy zachodnim wejściu znajdują się najstarsze rzeźby, wychodzące spod dłuta bogobojnych rzeźbiarzy jeszcze w czasach Północnych Wei. Rzeźby są różnych rozmiarów i nie wszystkie zostały dokończone. W Grocie Modłów za Przodków, w której znajdują się największe posągi zwłaszcza wizerunków Buddy zostały porzucone narzędzia, ale nieznane są powody tego czynu.
Przez stulecia Groty Longmen były grabione przez kolekcjonerów i dewastowane przez przeciwników buddyzmu. Świadczy o tym duża ilość bezgłowych posągów Buddy i bodhisattwów (Wikipedia podaje, że w buddyzmie theravady istnieje pojęcie „bodhisatta”, co oznacza „Przyszły Budda” (dosł. „Szukający Oświecenia”). Bodhisattą zostaje istota, która osiągnęła doskonałość w dziesięciu cnotach (pali. parami – które są nieco inne niż mahajanistyczne) oraz złożyła ślubowanie bodhisatty. Groty były także niszczone przez wieśniaków, mieszkających w nich przez pewien okres. Na ścianach po tych dzikich lokatorach pozostały zniszczone, odpadające malowidła i okopcone ściany.
W 1400 Grotach Longman znajduje się 2800 inskrypcji i 100 tys. posągów. Najmniejszy posąg ma wielkość ok. 2,5 cm. Wśród rzeźb umieszczonych w grotach znajdują się również posągi istot boskich, tak bardzo ważnych dla buddyzmu, jak Guanyin, Amitabha, Sakjamuni, Maitrea i wiele innych, które nie sposób wymienić.
Wspominałam wcześniej, że posągi powstawały przez kilka stuleci, wyraźnie to widać porównując wczesne rzeźby pochodzące z okresu dynastii Północnej Wei, których wygląd przypomina postacie niebiańskie i idealistyczne, z rzeźbami powstałymi podczas panowania dynastii Tang. Te ostatnie posągi, w wyniku ulepszania technik rzeźbiarskich, mają już wygląd przypominający postacie ziemskie.
W Grotach Longmen najwięcej rzeźb powstało za panowania Cesarzowej Wu Zetian, która była nie tylko miłośniczką buddyzmu, ale miała ambicje doprowadzenia buddyzmu do panowania nad wszystkimi religiami świata. Do niektórych grot położonych wyżej gospodarze doprowadzili wygodne schody, co znacznie ułatwia ich zwiedzanie. Grot jest bardzo dużo i nie sposób je wszystkie obejrzeć, do niektórych nie sposób się dostać z powodu ich położenia, ale nie można nie zobaczyć groty, która powstała za panowania dynastii Tang tj. Groty Modłów za Przodków. Turyści są pod ogromnym wrażeniem znajdującego się w niej posągu Buddy, którego wysokość wynosi 16,5 m, a po jego bokach są ustawione dwie postacie bodhisattwy i posąg groźnie wyglądającego strażnika. Przewodnicy sugerują, że twarz Buddy jest odzwierciedleniem twarzy Cesarzowej Wu Zetian.
Groty Longmen znajdują się w odległości 14,5 km od Luoyang i można do nich wygodnie i bez problemu dojechać autobusem.
Autor artykułu: Alicja Muszyńska