Kapadocja – podziemne miasta
Bajeczny księżycowy krajobraz Kapadocji kształtował się nie tylko pod wpływem sił natury (pisałam o tym w poście p.t. „Lot balonem nad Kapadocją”), ale również do jego obecnego wyglądu przyczynił się człowiek. Turyści zachwycają się domami, klasztorami, kościołami z dobrze zachowanymi na ich ścianach freskami pozostawionymi przez ukrywających się chrześcijan, z powodu prześladowań w pierwszym okresie przez Rzymian, a następnie przez muzułmanów. Większość kościołów pochodzi z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego, natomiast pierwsze pustelnie powstały w IV wieku n.e. Na terenie Kapadocji został utworzony Park Narodowy Göreme wpisany w 1985 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na terenie Kapadocji istnieje ponad 300 podziemnych miast, nawet z czasów przed naszej ery (przed prześladowaniem chrześcijan), ponieważ kraina ta dawała świetne schronienie przed napadami wojujących plemion, następnie zorganizowanych, dobrze uzbrojonych armii, np. armii perskiej.
Podziemne miasta w Kapadocji położone są na różnej głębokości, nawet sięgającej do 85 m, co przy dzisiejszych normach budowlanych stanowi 11 pięter pod ziemią. Miasta te były sprawnie działającymi jednostkami administracyjnymi, doskonale zorganizowane pod względem funkcjonowania życia codziennego mieszkańców, jak również zamaskowania wszystkich wejść do podziemi oraz w razie zaistniałej potrzeby skutecznej obrony.
Korytarze w podziemnych miastach są bardzo wąskie, a na niektórych odcinkach nieprzyjemnie się trzeba przeciskać, nawet mają z tym problemy osoby szczupłe, natomiast osoby z dość dużą nadwagą niestety nie powinny uczestniczyć w tej części programu, ponieważ jest to dla nich i dla całej grupy dość nieprzyjemne przeżycie. Przewodnicy o tym delikatnie wspominają, ale chęć zobaczenia w jakich warunkach żyli ukrywający się ludzie jest silniejsza ponad wszystko, czemu się wcale nie dziwię.
Od IV wieku Kapadocja była zamieszkana przez małe grupki pustelników. Göreme stało się silnym ośrodkiem chrześcijaństwa i tutaj narodziło się życie klasztorne. Ojcem duchowym tworzenia się małych wspólnot religijnych był św. Bazyli – biskup, który pochodził z Cezarei. Liczne podziemne miasta mnichów usytuowane są w okolicy Nevsehiv, tj. Kaymakli, Derinknyn i wiele innych.
Na zdjęciu pokazano fresk z kościoła w Göreme, przedstawiający Jezusa Chrystusa nauczającego apostołów.
W szczycie sezonu w Kapadocji jest bardzo duży tłok , ponieważ turyści lubią przyjeżdżać do Kapadocji. Najlepszymi miesiącami, do zwiedzania dla ludzi nie posiadających dzieci w wieku szkolnym są miesiące kwiecień, maj, czerwiec, a później wrzesień i październik. Miałam przyjemność zwiedzania Kapadocji we wrześniu było cudownie, piękna pogoda, już znacznie niższe temperatury, a zwiedzających było sporo, ale nie przeszkadzaliśmy sobie nawzajem.
Autor artykułu: Alicja Muszyńska
W Kapadocji byłam w styczniu, to idealna pora do zwiedzania Turcji, jeśli ktoś nie lubi upałów.
Chyba każdemu podoba się księżycowy krajobraz tej niezwykłej krainy.