Nessebar – miasto w Bułgarii posiadające swój niepowtarzalny urok
Nessebar to miasteczko znajdujące się we wschodniej Bułgarii, na małym, skalistym półwyspie nad Morzem Czarnym. Miasto należy do najstarszych osiedli w Europie, w całości zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Historia Nessebaru sięga V wieku p.n.e. (wówczas znany jako Mesembria). Szybko miasto zostało jednym z dwóch najważniejszych miast morskich w regionie. Swoją pozycję udało mu się zachować przez cały okres antyku. Nesseber został ogłoszony architektonicznym i archeologicznym rezerwatem w 1956 roku. W 1983 roku stare miasto zostało umieszczone na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Miasto posiada swój urokliwy i niepowtarzalny klimat. W mieście znajdują się ruiny murów obronnych, baszt i arkad, które niegdyś czyniły ten półwysep niedostępną twierdzą. Obecnie można zwiedzać dobrze zachowaną cerkiew bizantyjską z XI – XIV wieku oraz malownicze uliczki i domy mieszkalne z XVIII i XIX wieku charakterystycznych dla budownictwa czarnomorskiego. Dawniej o Neseberze mawiano że jest miastem, w którym najwięcej mieszkańców przypada na jedną cerkiew.
Do dnia dzisiejszego miasto może poszczycić się liczbą 41 starych cerkwi np.: Stara metropolia – cerkiew „Św. Sofia” (V wiek), Nowa metropolia – cerkiew „Św. Stefan” (X-XI wiek), cerkiew „Św. Paraskiewa”(XII – XIV wiek) i inne. W cerkwi „Chrystos Pantokrator” (XIV wiek) mieści się dzisiaj galeria sztuki, a „Św. Joan Aliturgetos” (XIII-XIV wiek) to majstersztyk bułgarskiej architektury cerkiewnej. Na wjeździe do starego miasta znajduje się autentyczny młyn miejski. Wąskie uliczki i charakterystyczna, zabytkowa zabudowa znacznie różni się od innych miejscowości w Bułgarii.
Warto wybrać się do Nessebaru na zakupy. Ceny są niższe niż w pobliskim Słonecznym Brzegu, a wąskie uliczki oraz przydomowe, niewielkie sklepiki i stragany są zapełnione różnego rodzaju towarami. Znaczna część mieszkańców żyje tylko ze sprzedaży pamiątek, przeważnie własnej, ręcznej produkcji. Popularne są różnego rodzaju ozdoby i dekoracje wykonane z muszli czy drewna oraz ręcznie robiona biżuteria. W mieście znajduje się również wiele kawiarni, restauracji i barów, gdzie można zjeść potrawy tradycyjnej kuchni bułgarskiej oraz napić się zimnego piwa czy wyśmienitego bułgarskiego wina. Ciekawostką jest, iż w Nessebarze (przy wejściu do miasteczka skręcić w prawo) znajduje się restauracja z obsługą w języku polskim. Polacy odwiedzający tą restauracje uzyskują 10% zniżki.
Nessebar stanowi obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Bułgarii, szczególnie dla turystów odwiedzających Słoneczny Brzeg ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo. Spacer plażą ze Słonecznego Brzegu do Nessebaru trwa około 30 minut. Z innych miejscowości w Bułgarii organizowane są wycieczki fakultatywne do tego miasteczka, ich cena wynosi około 100zł.
Autor: Rudi
Przedownik turystyczny po Słonecznym Brzegu
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Czesc widze ze chyba nie zarabiasz na swoim blogu. Możesz polaczyc swoją pasje z zarobkiem.
Szkoda marnować ruchu na stronce. Jest metoda żeby wyciagnać dodatkowo ladna sumkę,
wpisz sobie w google; jak zarobić na blogu drugą wypłatę