Sankt Petersburg – część I – Historia Miasta i moje osobiste wrażenia.
Sankt Petersburg miasto, którym zachwycają się turyści z całego świata, w stosunku do zachodnich metropolii jest miastem stosunkowo młodym. Za datę jego założenia przyjmuje się 27 maja 1703 r. (16 maja 1703 r. według kalendarza juliańskiego). W tym dniu na polecenie cara Piotra I zwanego Wielkim na wyspie Zajęczej położono kamień węgielny pod budowę Twierdzy Pietropawłowskiej. Miasto było budowane w zawrotnym tempie, bowiem już pod koniec wspomnianego roku na wałach ziemnych stanęło 300 armat (skierowanych ku morzu w celu obrony przez napadami Szwedów), rozpoczęto budowę portu, powstawały budynki mieszkalne i mały drewniany domek dla cara, który zachował się do dzisiaj. Car pod przymusem ściągał robotników z całej Rosji, do katorżniczej pracy byli zmuszani jeńcy szwedzcy. Budowa Sankt Petersburga była dla cara budową piorytetową, wydał nawet zakaz budowania budynków murowanych w całej Rosji.
Turyści zwiedzający Sankt Petersburg zachwycają się jego pięknem, bogactwem, znakomitymi rozwiązaniami architektonicznymi i urbanistycznymi zapominają o tym, że budowa miasta pochłonęła wiele istnień ludzkich z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych – niskie temperatury w zimie, bagienne podłoże, zalewanie terenu przez morze, opustoszały teren do którego należało dowozić wszystkie materiały budowlane i żywnościowe.
Pragnienie Aleksandra Newskiego (1240 -1242) oraz późniejszych władców o stworzeniu Rosji dostępu do Morza Bałtyckiego spełnił Piotr I Wielki, który przyczynił się także do zreformowania kraju wykorzystując do tego celu wiedzę zdobytą na europejskich uczelniach. W 1712 r. Sankt Petersburg stał się stolicą Rosji. Na polecenia cara do tego miasta przeniesiono najważniejsze urzędy państwowe. W 1721 r. został przeniesiony Senat, który uczynił cara Piotra I Wielkiego Imperatorem Wszechrosji. Pierwszą szkołę wyższą – Akademię Morską otwarto w 1715 r., a Akademię Nauk w 1725 r. Dwa lata później udostępniono pierwszy most przez Newę. Po śmierci założyciela i wielkiego budowniczego Petersburga cara Piotra I Wielkiego władzę w Rosji obejmuje caryca Katarzyna I, która swoją działalnością przyczyniła się do rozwoju nauki i kultury.
„Ostatnie dziesięciolecia XVIII w. to czas architektonicznego rozwoju miasta. Rozbudowano wówczas Ermitaż. Sformułowano też zasadę, aby fasady domów były budowane frontalnie do ulic i kanałów, dzięki czemu zabudowa miasta sprawia niezwykle usystematyzowane wrażenie. W połowie XVIII w. miasto zamieszkiwało blisko 100 tys. ludzi, pod koniec stulecia już było 200 tys.” (cytat ze strony http://www.petersburg.ovh.org/historia.html.
Sankt Petersburg jest uosobieniem dumy i sławy Państwa Rosyjskiego. Dziewietnastowieczne przysłowie rosyjskie mówi, że Sankt Petersburg to mózg Rosji, Moskwa jest – jej sercem, a Niżny Nowogród – jej portfelem.
Podczas Wojen Napoleońskich Sankt Petersburg nie został zniszczony, ponieważ cesarz Napoleon skierował swoje wojska na dawną stolicę Rosji – Moskwę.
Ponowny dynamiczny rozwój miasta miał miejsce w drugiej połowie XIX w., z powodu industrializacji. W 1917 r. Piotrogród, bo taką nazwę nosiło wtedy miasto, liczył już 2,5 mln mieszkańców. Wraz z rozwojem przemysłu następował rozwój innych gałęzi gospodarki narodowej handlu i usług, wzrosło zapotrzebowanie na mieszkania oraz nastąpiły przeobrażenia społeczne powstała nowa klasa społeczna – robotników, która coraz głośniej domagała się o swoje prawa.
Sankt Petersburg to miasto trzech rewolucji, a mianowicie:
- W 1825 r. wybuchło antycarskie powstanie dekabrystów.
- 22 stycznia 1905 r. miała miejsce masakra pokojowej manifestacji robotników przez wojsko carskie na placu Pałacowym. Car Mikołaj I wydał rozkaz strzelania do zgromadzonych na placu ludzi. Skończyło się to strajkiem generalnym w całym Imperium Rosyjskim oraz zapoczątkowało rewolucję proletariacką w latach 1905 – 1907.
- Rewolucja Październikowa 1917 r., której początek w nocy z 24 na 25 pażdziernika obwieścił wystrzał z okrętu Aurora przycumowanego obecnie na rzece Newie. Wydarzenia te na wiele, wiele lat zmieniły sytuację polityczną na świecie.
W 1918 r. radziecki rząd postanowił przenieś stolicę socjalistycznego kraju z burżuazyjnego, carskiego Piotrogrodu do Moskwy. Po śmierci Lenina na prośbę narodu zmienili nazwę miasta na Leningrad.
Największym heroizmem wykazali się mieszkańcy miasta podczas oblężenia przez Niemców podczas II wojny światowej w 1941 r. trwającego przeszło 879 dni. Pomimo, wielkich trudności w wyniku których zmarło 640 tys. ludzi, z tego 90% z niedożywienia, a tylko 10% wyniku bezpośrednich działań wojennych Niemcy nie zdobyli miasta.
12 czerwca 1991 r. po upadku ZSRR wśród mieszkańców „miasta zwanego Wenecją Północy” przeprowadzono referendum w którym 54% ludności wypowiedziało się za przywróceniem starej nazwy Sankt Petersburg.
W 1990 r. miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sankt Petersburg tonący w różowej poświacie białych nocy (byłam tam w czerwcu) urzekł mnie od pierwszej chwili gdy po trudach podróży opuściłam dworzec Witebski. Może dlatego, że jestem zodiakalnym rakiem i kocham wodę czułam się tam znakomicie, ponieważ w Petesburgu woda jest wszędzie. Miasto zostało zbudowane na 60 wyspach, które łączy ponad 500 mostów wielkich, średnich, małych i malusieńkich mosteczków, stanowi przepięknie skonstruowaną pod względem architektonicznym i urbanistycznym jedną całość. Można bez końca spacerować tymi samymi uliczkami i placami ozdobionymi rzeźbami, napawać się ich pięknem i za każdym razem dostrzeże się coś nowego. Dla mnie najpiękniejsze rzeźby z kutego żelaza były te, które przedstawiały konie i lwy, a wśród nich jeden z najpiękniejszych pomników świata „Miedziany Jeździec”.
Przez Sankt Petersbugg przepływają trzy rzeki, największą z nich jest Newa, która opływając wyspę Wasiljewską, dzieli się na dwie odnogi – Wielką i Małą Newę. Na południe od niej płyną połączone XVIII – wiecznym Kanałem Kriukowa rzeki Mojka i Fontanka oraz kanał Gribojedowa. Nad Mojką usytuowane są rezydencje arystokracji. Natomiast nad Kanałem Gribojedowa znajdują się kamiennice zamieszkałych w XIX w. kupców, urzędników i robotników i też piękne pod względem architektonicznym.
Za najpiękniejsze mosty w Sankt Petersburgu są uważane – most Egipski spinający brzegi Fontanki, rozpoznawalny dzięki figurom sfinksów, a także most Bankowy nad kanałem Gribojedowa, którego strzegą dwa gryfy. Ponadto w Petersburgo znajduje się pierwszy zbudowany w Rosji most łańcuchowy (1824 r.).
Zabytki Sankt Petersburga, które koniecznie trzeba zobaczyć, napiszę o nich w odrębnych postach. Są to:
- Ermitaż,
- Wielki Pałac Jekateryniński – Carskie Sioło,
- Wielki Pałac Peterhof,
- Pałac Kostantynowski (Strielna),
- Pałac Amiralicji,
- Cerkiew Zmartwywstania Pańskiego (Chram na Krwi),
- Sobór Smolny,
- Newski Prospekt,
- Plac Pałacowy,
- Miedziany Jeździec,
- Twierdza Pietropawłowska.
W Petersburgu spotkałam się z dużą życzliwością jego mieszkańców, zawsze chętnie pomagali, odpowiadali wyczerpująco na zadane pytania, pomagali w wyborze pamiątek i prezentów szczególnie mocnych trunków na których się zupełnie nie znam. Oczarowało mnie nie tylko miasto i jego mieszkańcy, ale podziwiam z jaką troską dbają o czystość ulic, pomieszczeń publicznych i to nie tylko w centrum miasta, ale także i na jego peryferiach. Pomagają im przy tym odpowiednie przepisy prawne, które są wręcz restrykcyjne, można zapłacić wysoką karę za wyrzucenie papierka na ulicy, za konsumowanie lodów i innych posiłków na ulicy itd. Mieszkałam na polskiej plebani kościoła Rzymskokatolickiego na wyspie Piotrogrodzkiej, warunki były bardzo dobre i pyszne były posiłki. Tak więc z podróży wróciłam w pełni zadowolona, a wrażenia pozostaną mi do końca życia.
Sankt Petersburg. Zdjęcie: Alicja Muszyńska
Autor artykułu: Alicja Muszyńska
Ale piękny artykuł Pani Alicjo! 🙂 Pozdrawiam.
Dzięki za dobre słowo. Będę zaglądała na Pana stronkę i napiszę jeszcze kilka artykułów o Sankt Petersburgu, bo mnie to miasto urzekło. Pozdrawiam
Bo Petersburg jest piękny. Super relacja.
Pozdrawiam serdecznie.