Przetrwanie w Przyrodzie
Survival często nazywany sztuką, która może uratować nam życie, Sztuką przetrwania… W dzisiejszych czasach jest on dość powszechna i popularna. Każdy rodzaj Survivalu jest inny i każdy z nas od razu zdecyduje jakiego Survivalu on używa.
Survival nie bez powodu znany jest jako sztuka przetrwania. W skrócie ta sztuka uczy nas jak przetrwać. Jest on bardzo powszechny w dzisiejszych czasach… W tej sztuce jest wiele przydatnych narzędzi takich jak np. nóż czy Power Bank (Przenośna Bateria). Gdy idziemy w teren warto mieć takie przyrządy, bo mogą one uratować nam życie. Gdy nie będziemy mieli baterii w telefonie nasze szanse na przeżycie z góry skazane są na niepowadzenie. Gdy zabierzemy, ze sobą Power Bank naładujemy telefon, czy inne urządzenie i zawiadomimy pomoc. Podstawowym narzędziem Survivalu jest nóż… Powinniśmy go posiadać, gdy trenujemy każdy z rodzajów tej sztuki. Warto pamiętać, że do każdego rodzaju trzeba mieć dostosowane narzędzia.
Bardzo ważne jest rozapalenie ognia. W tym instotne jest miejsce na ognisko oraz drewno na ognisko. Gdy rozpalimy ogień będziemy mogli się ogrzać i to znacznie zwiększy szanse na przeżycie gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji.
Czasami mówi się, że sztuka przetwania jest częścią nas. Chodzi o to, że każdy człowiek w ekstremalnych warunkach jakoś sobie poradzi. Nawet bez specjalnego wyposażenia. Gdy występuje zagrożenie życie człowiek reaguje instynktownie.
Istnieją 3 rodzaje Survivalu:
Survival Militarny– celem tego rodzaju Survivalu jest nabycie danych umiejętności i wykorzystywanie ich. Jest on powszechny w wojsku. Mogą tu wystąpić elementy rekreacyjne, ale głównie polega to także na polepszeniu sprawności fizycznej.
Survival Zielony – celem tego typu jest nabycie i opanowanie umiejętności, które przydadzą się w ekstremalnych warunkach, gdy będziemy zdała od cywilizacji ludzkiej. W tym typie stawajmy na samo wystarczalność. Ten typ ma bardzo duży kontakt z naturą..
Survival Miejski– celem tego rodzaju jest przeżycie w miejskiej dżungli i działanie samo wystarczalne w warunkach metropolii. Przykładem są także bardzo popularne w internecie różne umiejętności, sposoby i patenty zwane Life Hack’ami.
Do Survivalu Militarnego czy Zielonego często preferuje się ostrze typu Combo i nóż z głownią stałą. Jest to ostrze ząbkowane. O wiele bardziej nadaje się ono do rwania i cięcia lin. Warto też dodać, że to ostrze robi bardzo ciężko gojące się rany. W Miejskim Survivalu o wiele lepiej jest wziąć mały nóż, ponieważ w tym rodzaju bardziej praktyczny będzie coś, co zajmuje mało miejsca. Gdy wyruszamy na dłuższą wycieczkę w naszym plecaku powinna należeć się także min. apteczka. Nigdy nie wiadomo co nas może spotkać.
Istnieje wiele książek i filmów o Survivalu, ale myślę, że, gdy będziemy często uczęszczać na wycieczki sami zdobędziemy wiedzę, i potrzebne doświadczenie, które można nas kiedyś uratować.
Uzupełnienie artykułu pochodzi ze strony: http://domowy-survival.pl/2016/06/jaki-zestaw-survivalowy-kupić/, z której skopiowałam poniższe zestawy survivalowe.
Wodoodporny zestaw survivalowy BCB (w czerwonym opakowaniu)
Ten zestaw wybraliśmy ze względu na jego plastikowe, wodoodporne opakowanie. W jego skład wchodzą:
- zapałki,
- tealight (świeca),
- krzesiwo z kompasem w rękojeści,
- gwizdek,
- lusterko sygnałowe ze sznurkiem,
- taśma klejąca,
- mały scyzoryk z blokowanym ostrzem,
- 2 żyletki,
- piłka drutowa,
- rurka/wężyk,
- zestaw wędkarski: haczyki, ciężarki, żyłka + coś jeszcze,
- ołówek,
- miniaturowa latarka LED,
- 10 szt. tabletek do uzdatniania wody (1 tabl. na 1 litr wody),
- torebka strunowa,
- sznurek,
- zestaw do szycia,
- agrafki,
- opaski zaciskowe (trrrtki),
- drut mosiężny,
- accident evaluation report z linijką i instrukcjami survivalowymi.
Lekki zestaw survivalowy BCB (w żółtym opakowaniu)
Do porównania wybraliśmy też drugi zestaw BCB, który też jest w plastikowym worku, z zawijanym zamknięciem, który powinien też zestaw częściowo uszczelniać. Może zapewni mu stuprocentowej wodoodporności, ale przed piaskiem na pewno zabezpieczy zawartość.
- zapałki sztormowe i draska w foliowej torebce,
- kłąb waty jako podpałka,
- tealight (świeca),
- krzesiwo z kompasem (większe, niż w poprzednim zestawie, kompas jest identyczny),
- gwizdek,
- lusterko sygnałowe,
- miniaturowa latarka LED,
- micro multitool (nożyk, piłka, pilnik, otwieracze, śrubokręt itd.) z etui do zamocowania na pasku,
- piła drutowa,
- zestaw wędkarski,
- taśma klejąca,
- sznurek,
- sznurowadła,
- koc termiczny,
- instrukcje survivalowe.
Polecam te zestawy z pełną świadomością, ponieważ wiem jak znakomicie się one przydają w trudnych warunkach terenowych. Przez wiele lat uprawiałam survivalową turystykę, mam na swoim koncie górskie odznaki turystyczne. Przeszłam nasze góry wzdłuż i wszerz, a także miałam to szczęście, że poznałam inne pasma górskie w Europie, kiedyś o tym napiszę. Przypomnę Wam powiedzenia: „Kto z sobą nosi ten się nie prosi”. „Turysta to jest taki gość, który drapie się wysoko, żeby przekonać się jak na dole jest pięknie”. Pamiętam gdy pewnego razu w Bieszczadach schodziliśmy z Halicza, to zapytano nas jak tam było na górze, wtedy niezapomniany, wspaniały człowiek, przewodnik po Beskidach, przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej kandydatów na przewodników Wojciech Król odpowiedział: „było niestety nie najlepiej, bo mieliśmy wypadek”. Dopytywano się jaki, co się stało. Wtedy Wojtek, a dla przyjaciół „Ojciec” odpowiadał z całą powagą, „była taka straszna mgła, a gdy opadała to chłopu nogi poprzetrącała”. Ach ile wspomnień mam z tych pięknych gór starczyło by na pewno na odrębnego bloga. I niestety z przykrością stwierdzam, że nie wyruszę już nigdy na bieszczadzkie trasy z moją przyjaciółką śp. Halinką Zarembą wspaniałą kumpelką, a mieliśmy tak wiele miłych przeżyć w czasie deszczu i burzy, w ogromnej spiekocie i przy zamglonym niebie, gdzie z trudem odnajdowaliśmy drogę, a nawet w Cisnej gdy na szlaku spotkaliśmy żmiję miedziankę, ale zawsze było cudownie i wspaniale. I jak dobrze mieć takie wspomnienia.
Autor: Michał Larysz
opracowała. Alicja Muszyńska
Dziękuję za przeczytanie artykułu. Mam nadzieje, że zachęciłem do sztuki Survivalu, a chociaż do kontaku z Naturą. Myślę, że od teraz słowo sztuka przetrwania będzie wam dobrze znane. Więcej dowiesz się na przetrwaniewprzyrodzie.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your site.
It appears as if some of the text in your posts are running off
the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening
to them as well? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
Thanks
Mam prośbę do moich odbiorców związaną z rozwiązaniem problemu. Ja niestety nie potrafię, ponieważ nie jestem informatykiem
Ԝеll I truly enjoyed reading it. This tip offered by you
is very ρraϲtical for accuгate planning.
Loose and aggressive players will generally go ahead and take „bait”
while with tighht players; you will need more analysis simply uses try the
check-raise technique on them. Your image at the ttable is an extremely important section of how other players will respond to your play and perceive you.
Some decks require not onl the proper coatings and the logo, they may have to be sealed.
Hello, Neaat post. There’s a problem along with your site in web explorer, would test this?
IE nonetheless is the market chief and a biig component of people will omit
your grest writing because of this problem.
Thanks a lot for sharing this with all folks you really understand what you’re speaking
about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my website =).
We can have a link trade arrangement among us
Thanks for any other informative blog. The place else could I
get that type of information written in such an ideal means?
I’ve a undertaking that I’m simply now operating on, and I have been at the look out for such info.
I do consider all the ideas you have introduced to your post.
They are very convincing and can definitely work.
Nonetheless, the posts are too brief for starters. May you please lengthen them a bit from next
time? Thank you for the post.
I like this weblog very much so much superb info.