Sintra
Do Sintri – uroczego portugalskiego miasteczka wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO wjechaliśmy zgodnie z programem wycieczki od strony przylądka Cabo Da Roca. Malownicze położenie Sintri wśród porośniętych sosnami wzgórz Serria de Sintra, z imponującym widokiem murów, baszt obronnych i zamku pamiątek po Maurach znajdujących się na szczytach tych wzgórz wywarło na mnie niemałe wrażenie, a uczestnicy naszej wycieczki stwierdzili, że jest to miasto z bajki.
Sintra położona jest 25 km na północny zachód od Lizbony. Podróż do miasta wytchnienia, ucieczki od nękających upałów zajmuje Lizbończykom prawie 35 minut. Sitra zaliczana do Portugalskiej Riwiery charakteryzuje się wilgotnym chłodnym klimatem. Od wieków to miejsce ściągało osoby szlacheckiego rodu, którzy pozostawili pamiątkę po swoich pobytach w postaci wybudowanych pięknych pałaców. Sintra miasto pełne romantycznych zabytków architektonicznych jest bardzo atrakcyjnym miejscem również dla turystów, nie można jej pominąć w podróży po Portugalii. Osoby podróżujące indywidualnie mogą się wybrać do tego zachwycającego miasta z Lizbony i warto na zwiedzanie poświęcić chociaż jeden dzień. Podczas tej wycieczki proponuję trasę najbardziej popularną, która obejmuje najciekawsze zabytki i wiedzie przez Palatio Nationale, ruiny zamku Maurów, pałac Pena, Qinta da Regalerie, a także prowadzi do imponującego Palatio de Monserrate oraz surowego opuszczonego klasztoru Cavento dos Capuchos. Osobom korzystającym zorganizowanych form turystycznych radziłabym wybrać trasę podróży po Portugalii obejmującą Sintrię.
Sintria jest usytuowana na powierzchni 319,23 km² i w 2011 r. liczba ludności w tym mieście wynosiła 377835 osób. Patronem Sintri jest Säu Pedro. Klimat i bezpieczne położenie strategiczne Sintri spowodowały, że osadnictwo na tym terenie sięga Paleolitu. Świadczą o tym znalezione podczas wykopalisk archeologicznych przedmioty ceramiczne codziennego użytku – naczynia ceramiczne, narzędzia krzemienne pochodzące z V w p.n.e. Dalsze odkrycia pochodzą z okresu brązu datowane na IX – VI w. p.n.e. Z epoki żelaza pochodzą ślady istnienia na tym terenie plemion i ludów pochodzenia śródziemnomorskiego, tj: IV w p.n.e. Na przestrzeni dziejów osadnictwo Sintri kształtowało sie pod wpływem różnych epok i kultur, które pozostawiły ślady do dnia dzisiejszego. W II w n.e. Sintria znalazła się pod panowaniem Rzymian.
W czasach panowania Rzymian Sintria miała przyznane przez Cezara 49 r. n.e., lub przez Octaviusza Status Municipium Civium Romanorum. (cyt. z https://en.wikipedia.org/wiki/Sintra). Następny okres w historii miasta to panowanie Maurów, po których zostały liczne zabytki.
Po zakończeniu na półwyspie Iberyjskim przeciwko Maurom rekonkwisty i po upadku kalifatu Kordoby, król Leon, Alfons VI otrzymał miasta Santorem, Lizbonę i zamek Sintria.
Sintrię nie oszczędzały różne kataglizmy i plagi chorobowe. W 1350 r. dotarła do miasta „czarna śmierć”, która z dziesiątkowała ludność. Choroba ta znakomicie się rozwijała w wilgotnym klimacie Sintri. W 1755 r. w wyniku trzęsienia ziemi zostało zniszczone centrum Sintri.
Pod koniec dziewiętnastego wieku (2 kwiecień 1887 r.) Sintria otrzymała połączenie kolejowe z Lizboną. Od tego czasu między miastami kursują pociągi podmiejskie ze stacji Rossio w centrum Lizbony dojazd zieloną linią metra. W dni powszednie pociąg kursuje co 20 minut i trasę pokonuje w 32-35 minut. W Sintrze działa turystyczna linia tramwajowa.
W dwudziestym wieku Sintria stała się znanym i lubianym kurortem, często odwiedzanym przez możnych tego świata, artystów i ludzi bardzo bogatych.
Zabytki Sintri
Palácio Nacional – nad starą Sintrią góruje Palácio Nacional – Pałac Narodowy z dwoma charakterystycznymi okrągłymi wieżami typu kominowego, które moim zdaniem bardzo deformują bryłę architektoniczną pałacu. Przewodnik Pascala „Portugalia” na s. 64 tak opisuje te wieże -„….Palácio National (Pałac Narodowy) z dwoma charakterystycznymi kominami wyglądajacymi jak kręgle i upadabniającymi obiekt do zabytkowej fabryki z Centralnego Okręgu Przemysłowego koło Kielc”. Prawdopodobnie pałac powstał jeszcze w czasach mauretańskich. Przebudowę i rozbudowę pałacu dokonali Jan I Wielki założyciel dynastrii Aviz, a działo się to na początku XV w. oraz prawie 100 lat później Manuel I Szczęśliwy. W tym pałacu ze względu na uroki otaczającej go przyrody oraz specyficzny klimat przebywali portugalscy władcy. Architekturę pałacu zdobią liczne piękne dodatki – loggie i bogato rzeźbione okna w stylu manuelińskim.
Castelo dos Mouros (zamek Maurów) – znajduje się w okolicy Sintri na wzgórzu górującym nad starym miastem. Do zamku można się dostać dość stromą ścieżką rozpoczynającą się przy kościele Santa Maria. Dla mniej wytrwałych turystów będzie to uciążliwe podejście, ale przy odrobinie wysiłku napewno zamierzony cel zostanie osiągnięty. Dla wygodnych turystów spod dworca kolejowego kursuje autobus #434 lub można dojechać własnym samochodem drogą jednokierunkową, a następnie po zwiedzeniu zabytku wrócić do centrum inną drogą
Zamek został wzniesiony przez Maurów około VIII w. Po zdobyciu go przez króla Alfonsa I Zdobywcy i Krzyżowców w 1147 r. zostaje zbubudowana chrześcijańska kaplica Capela de Säo Pedro (kaplica św. Piotra). Restaurację zamku przeprowadził w 1860 r. Ferdynant II.
W okolicach Sintri najpiękniejszym pałacem jest Palatio da Pena tzw. Pałac Skalny. W przewodnikach po Portugalii określany jest cukierkiem o jaskrawych barwach i przerysowanych kształtach przypominających dziecięcą zabawkę. Ogrom budowli i jej koloryt w pięknej przyrodniczej scenerii sprawia niezwykłe wrażenie na turystach. Początkowo byłam zaskoczona widokiem, ale po dłuższj chwili zaakceptowałam tę dziwną budowlę i nawet zaczęła mi się podobać. Pałac powstał w latach 40 XIX w. Pałac jest otoczony dzikim parkiem w którym są wycięte wygodne ścieżki spacerowe.
Jadąc z przylądka Cabo Da Roca do Sintri zwiedziliśmy pałac Quinta da Regaleira. Obiekt powstał na początku XX w. w stylu neomanuelińskim, a twórcą projektu był znany architekt Luigi Manini, natomiast całość sfinansował brazylijski milioner António Carvarho Monteiro. Fundatorowi pałacu zapewne podobały się neogotyckie budowle, bo pałac Quinta da Regaleira do złudzenia je przypomina – jest pełen blanków, wieżyczek i smukłych okien. Wnętrza pałacu zupełnie nie komponują się z zewnętrzą architekturą zamku, ponieważ wnętrza są spokoine z rokokowymi sufitami.
Najciekawszym miejscem jest otaczający pałac ogród, w którym znajdują się romantyczne mostki, pieczary, jaskinie, przepiękna roslinność. Jest to miejsce pełne mistycyzmu. Rozmaite konstrukcje są wzorowane na portugalskich mitach, obrzędach templariuszy, masonerii i ogólnie pojętej magii.
Convento dos Capuchos (klasztor Kapucynów) położony w górach w odległości 10 km od Sintri. Obiekt został wzniesiony w 1560 r. za czasów króla Filipa II i był najbiedniejszym klasztorem w Portugalii. Cele w klasztorze są wykute w skałach, których ściany wyłożono dla izolacji korkiem, którego w kraju nie brakowało, ponieważ sprowadzano go z kolonii. Korek był jedenym z najważniejszych produktów handlowych Portugalii. Klasztor ten znany jest także pod nazwą „klasztor korkowy”. Klasztor nieczynny jest od 1834 r.
Autor: Alicja Muszyńska
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Sintra&prev=search
http://www.sintra-portugal.com/sintra-portugalia-pl.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Sintra
Bardzo miło wspominam moją wycieczkę do Sintry. Bajkowy pałac i bajkowa okolica.