Kuchnia węgierska
Czy wiesz ile odmian papryki jest w kuchni węgierskiej?
Czym różni się gulasz od porkoltu? Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej a ich potrawy niepowtarzalnego smaku – bujnego wyczuwalnego aromatu. Na szczególną uwagę w tej kuchni zasługują papryka, cebula i czosnek.
Na Węgrzech znaleźć można chyba wszystkie odmiany papryki. Kuchnia ta słynie z zastosowania największej ilości tego warzywa, przyprawy. Najsłynniejszymi odmianami papryki, najbardziej cenionymi są segiedyńska i kolczańska. Najostrzejszą papryką jest papryka czereśniowa. Papryka swą ostrość zawdzięcza zawartości kapsaicyny, im jej więcej tym ostrzejsza papryka. Innymi przyprawami używanymi przez węgierskich kucharzy są: pieprz, majeranek, kminek i szafran oraz lebiodka-oregano i tymianek. Cebula również odgrywa dużą rolę, podobnie jak czosnek.
W zależności od stopnia rozdrobnienia służy do większości potraw tejże kuchni. Kompanami cebuli podczas przygotowywania potraw są pomidory. Równie powszechne w kuchni jak cebula. Dodawane głównie do potraw duszonych. Najsłynniejszymi potrawami Węgier są porkolty oraz jego odmiany: gulasze, paprykarze i fokanie. Porkolt to obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo krótkim sosie – czyli malutkiej ilości płynu. Jego odmiany bardziej znane to gulasze – różniące się większymi kawałkami mięsa, dodatkiem pokrojonych w kostkę ziemniaków i podlewane większą ilością wody, Paprykarze – różniące się od prokoltów dodatkiem kwaśnej śmietany pod koniec duszenia oraz fokanie – charakteryzujące się tym, że mięso z podgardla pokrojone w paski, mocno się posypuje papryką i pieprzem uzyskując pikantny sos. Do porkoltów, gulaszów, fokani i paprykarzy używa się najczęściej mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego oraz dziczyzny. Bardzo mało w tej kuchni używa się cielęciny i – co o dziwo- drobiu. Węgierska kuchnia narodowa słynie także z ryb. Są to głównie ryby słodkowodne pochodzące Np. z jeziora Balaton, głównie karpie, sandacz, fagosz i czeczuga. Najsłynniejszą zupą węgierską jest Halaszle – zupa rybaków, w Polsce nazywana też zupą rybną – bo w rzeczywistości nią jest. Do potraw używa się dużo kwaśnej śmietany – co Węgrzy przejęli z naszej narodowej kuchni i wykorzystuje do zagęszczania zup, sosów i podprawiania. Do duszenia i smażenia używa się smalcu wieprzowego oraz słoniny. Bogactwo klusek to kolejny wpływ naszej rodzimej kuchni na kuchnie Węgrów. Najsłynniejszymi kluskami są, galuszki, tsipekti i tarhonye. Pierwsze z nich to rodzaj kładzionych klusek z mąki i jaj, drugie to podobne do polskich zacierek, trzecie zaś to kluski z bardzo ścisłego ciasta w kształcie kuleczek wielkości grochu. Wina, wina, wina dajcie…
Węgry to również wspaniałe wina, nie mniej smaczne i cenione niż te francuskie i włoskie, a równie aromatyczne i bogate. Do najsłynniejszych należą: Tokaj Aszu, Tokaj Szamorodny, Rizling, Furmint, Medoc Noir, Kadarka, Burgund oraz Muskataly i Ezejro. Desery i słodkości. Wśród słodkich ciast na uwagę zasługują mignony, małe ciasteczka oblewane marcepanem lub likierem, oraz naleśniki z konfiturami, twarogiem, bakaliami i orzechami polewane czekoladowym sosem oraz knedle na słodko z serem i owocami. Prawdziwym hitem a zarazem bomba kaloryczna jest tort DOBOSA (nie dobosza) charakterystyczny deser Węgier. Są to płaty biszkoptowe, przełożone kremem czekoladowo – orzechowym ze szklistą glazurą na górze.
Spostrzeżenia : Kuchnia węgierska jest bardzo podobna do naszej rodzimej z kilkoma różnicami. Większym spożyciem mięsa, szczególnie dziczyzny i baraniny oraz ostrzejszym charakterem potraw. Zauważyłem podczas konsumpcji różnych potraw tejże kuchni, że najważniejszym składnikiem, który nierzadko decyduje o smaku całej potrawy jest ten, którego nie widać – przyprawa, a konkretnie papryka. Podmianki jednej na inną często są bardzo złym rozwiązaniem i przez taki czyn potrawa traci swój charakterystyczny smak i aromat. Nie po to jest tyle ich odmian żeby stosować je byle gdzie.
Rady : Jedna rada przyrządzając potrawę z kuchni węgierskiej uważajmy na ilość dawkowanych przypraw szczególnie papryki i pieprzu, wiem z życia, że zdarza się nie tylko przesolić. Aha jeszcze jedno papryki nie dodajemy do wrzącej wody, ani na rozgrzany tłuszcz, ponieważ cukier w niej zawarty karmelizuje, a czasami nawet się pali, daje to gorzki smak, brzydki kolor i nie apetyczny aromat. Paprykę dodajemy po zdjęciu z ognia i uprzednim podlaniu dania płynem.
Ciekawostki.
- Czy wiesz, że na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki!!!
- czy wiesz, że najostrzejsza papryka węgierska, jest 100 razy mocniejsza niż papryczka chili, a zaledwie 1/100 łyżeczki jest w stanie tak mocno zapiec w gardle, że litr mleka tego nie zneutralizuje!!
Autor: Tomasz Jakusz.
Artykuł pochodzi ze strony: www.4smaki.com.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza. http://artelis.pl/aktualnosci.html/all
Poniżej podaję kilka przeze mnie wybranych i sprawdzonych przepisów kuchni węgierskiej, które śmiało mogę zarekomendować miłośnikom kuchni madziarskiej. Smacznego !!!
Opracowała: Alicja Muszyńska
Węgierska zupa gulaszowa
SKŁADNIKI
-
- 400 g wołowiny (pręga bez kości, mięso wołowe gulaszowe)
- 2 łyżki smalcu
- 2 cebule
- 2 czerwone papryki
- 800 g ziemniaków
- 2 pomidory
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki kminku
- przyprawy: sól
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Cebulę obierz, pokrój w kostkę i zrumień na smalcu. Dodaj pokrojone na małe kawałki mięso, obsmaż i podlej wodą (ok. 1/2 szklanki). Całość zagotuj przez ok. 15 min na średnim ogniu. Następnie dodaj oczyszczone z gniazd, pokrojone w paski papryki, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory, kminek i roztarty z solą czosnek. Duś pod przykryciem na wolnym ogniu przez 30 min.
Kiedy mięso będzie na miękkie, zalej je wodą (ok. 1 l). Dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dopraw do smaku solą. Gotuj zupę przez kolejne 30 min. Przed podaniem udekoruj pietruszką.
Przepis pochodzi ze strony: https://www.tesco.pl/smaczna-strona/przepisy/wegierska-zupa-gulaszowa-186.html
Halászlé – węgierska zupa rybna
(przepis 1)
Halászlé, czyli zupa rybacka, to tradycyjna węgierska zupa rybna, gotowana z ryb słodkowodnych.
Na Węgrzech istnieje wiele odmian tej zupy, w zależności od regionu do zupy dodawane są także pomidory, ziemniaki, makaron.
Poniżej przepis na pyszną i prostą w wykonaniu węgierską zupę rybną.
Składniki:
- 1,5 kg karpia,
- włoszczyzna,
- listki laurowe,
- 2 czerwone papryki,
- 2 łyzki koncentratu pomidorowego,
- 2 średnie cebule,
- 2 ostre papryczki,
- 1 łyżka mielonej słodkiej papryki,
- sól
Sposób przygotowania:
Na włoszczyźnie, listkach laurowych, łbach i szkieletach rybich ugotować bulion rybny. Po ugotowaniu bulion przecedzamy. Dodajemy przecier pomidorowy i ostre papryyczki drobno pokrojone. Gotujemy.
Na oliwie podsmażamy pokrojone w krążki cebule i papryki pokrojone w cienkie paski.
oraz paprykę pokrojoną na cienkie paski. W szystko dodajemy do bulionu. Doprawiamy papryką, solą i gotujemy przez około 30 minut. Na dziesięć minut przed końcem gotowania dodajemy do zupy kawałki ryby.
Zupę podajemy bardzo gorącą, w każdej porcji powinien znaleźć się
Autorką przepisu jest SYLWIA MIKOŁAJCZAK
Leczo z cukinii, pomidorów i papryki
SKŁADNIKI
-
- 1 kg zielonej i czerwonej papryki
- 750 g pomidorów
- 500 g cukinii
- 3 cebule
- 2 łyżki smalcu
- 30 g wędzonego boczku lub słoniny
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki w proszku
- przyprawy: sól
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Warzywa umyj. Pomidory sparz gorącą wodą, obierz ze skórki, pokrój w kostkę. Cukinię pokrój w kostkę. Papryki przekrój na pół, usuń z wnętrza pestki, pokrój w paski. Cebulę pokrój w plastry, podsmaż na smalcu.
Dodaj pokrojoną w kostkę słoninę lub boczek, pomidory, paprykę i cukinię. Duś do miękkości, przyprawiając solą i papryką w proszku. Możesz podawać z chlebem lub ziemniakami.
Węgierska zupa rybna – Halászlé
(przepis 2)
Składniki:
500 g karpia,filet
300 g szczupaka,filet
3 żółte cebule
2 czerwone ostre papryki czereśniowe
łyżka sproszkowanej słodkiej papryki
dwa duże dojrzałe pomidory
100 ml białego wina
200 ml wody źródlanej
łyżka masła klarowanego
sól
natka pietruszki i świeże listki laurowe do dekoracji
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Ryby opłukać. Odkroić paski mięsa od strony brzucha.
Resztę osuszyć,pokroić na kawałki i posolić.
Odłożyć do lodówki.
Na maśle w garnku zeszklić pokrojoną cebulę.Dodać paprykę w proszku i dusić razem 5 minut.
Dołożyć paprykę czereśniową pokrojoną w paski i kawałki pomidora bez skóry.
Podsmażać razem jeszcze 10 minut.
Dodać kawałki rybich brzuszków,wlać wodę i gotować na wolnym ogniu 20 minut.
Wyjąć na talerz kawałki ryby,a zupę zdjąć z ognia i zmiksować.
Dołożyć ryby pokrojone na kawałki i wlać wino.
Gotować do miękkości ryb,10 minut.
Doprawić solą.
Podawać od razu z natką pietruszki i ewentualnie listakmi laurowymi.
Langosze
Składniki:
Langosze
- 2 ziemniaki
- 20 g drożdży świeżych
- odrobina soli i cukru
- ok. 240 g mleka
- 420 g mąki pszennej
- olej do smażenia
dodatkowo:
Sposób przygotowania:
Ziemniaki gotujemy, odcedzamy, studzimy i przeciskamy przez praskę. Do miski kruszymy drożdże, wsypujemy cukier i wlewamy letnie mleko – odstawiamy na 25 minut do wyrośnięcia. Do zaczynu dodajemy mąkę, szczyptę soli, przestudzone ziemniaki i zagniatamy ciasto – powinno być elastyczne i gładkie. Odstawimy je na minimum 35 do wyrośnięcia. W międzyczasie przygotowujemy okrasę. Czosnek przeciskamy przez praskę i mieszamy w miseczce z 3 łyżkami wody i oliwy z oliwek. Stolnicę podsypujemy mąką, przekładamy na nie ciasto, odrywamy kawałek i ręką formujemy w miarę okrągłe placki. Na patelni rozgrzewamy olej ( warstwa ,minimum 3 cm ), kładziemy placek i smażymy po 2-4 minuty z każdej strony aż do ładnego zarumienienia. Usmażone placki wykładamy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Każdy placek smarujemy okrasą, kładziemy łyżkę śmietany i posypujemy startym na grubych oczkach serem żółtym, serwujemy od razu.
Dobos
DOBOS – składniki:
- Ciasto:
- 20 dag cukru
- 20 dag mąki
- 7 jajek
- szczypta soli
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 5 dag cukru pudru
- skórka otarta z 1/2 cytryny
- masło do formy
- Krem czekoladowy:
- 28 dag masła
- 20 dag cukru
- woda
- szczypta soli
- 5 dag kakao
- 1 łyżeczka rumu
- 1 cukier waniliowy
- 3 dag kakao do posypania
- Glazura:
- 250 g cukru
- sok z 1/2 cytryny
- oraz 12 pralinek (trufli)
DOBOS – sposób przygotowania: Zrób ciasto: żółtka utrzyj z cukrem, solą, cukrem waniliowym, sokiem z cytryny i wodą. Gdy masa będzie puszysta i kremowa, dodaj białka ubite z cukrem pudrem i skórą cytrynową. Do masy przesiej mąkę, delikatnie wymieszaj. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Posmaruj masłem spód tortownicy. Porcjami wlewaj ciasto, kolejno upiecz 6-8 spodów biszkoptowych (po 10 minut każdy). Odłóż do ostygnięcia. Zrób masę: cukier wsyp do rondelka i zalej wodą (wody powinno być tylko tyle, aby przykryła cukier). Zagotuj, ostudź. Masło utrzyj z solą, wymieszaj z kakao i syropem cukrowym. Dodaj rum i cukier waniliowy. Krążki biszkoptowe cienko smaruj kremem i układaj jeden na drugim. Boki tortu także posmaruj kremem. Resztę masy włóż do lodówki. Zrób glazurę: skarmelizuj cukier, wymieszaj z sokiem cytrynowym. Polej wierzch tortu, ozdób resztą masy i pralinkami. Rada: Wymyślił go xix-wieczny cukiernik węgierski József C. Dobos. Receptura tego przepięknego tortu była tajemnicą przez 20 lat!
Przepis pochodzi ze strony: http://ugotuj.to/ugotuj/rodzaj_dania-ciasta/kuchnia_region-kuchnia+w%C4%99gierska