Kuchnia marokańska

On 20 października 2016 by podrozewagabundy.pl

Kuchnia marokańska uchodzi za najbardziej wysublimowaną w państwach Maghrebu. Podstawą tej kuchni są tradycje kuchni berberyjskiej, ale dużo też przejęła z kuchni śródziemnomorskiej – francuskiej oraz arabskiej. Ten „konglomerat” spowodował, że kuchnia marokańska szczyci się wyjątkowymi smakami, sytością serwowanych dań oraz zdrowym pożywieniem, ponieważ dużo używanych jest w niej źiół, warzyw, owoców morza i o cudownych smakach ryb, z których nie wszystkie można znależć na stoiskach rybnych w Polsce. A jaką ogromna przyjemność możemy mieć, gdy na atlantadzkiej plaży  kupimy od poławiacza   prosto z oceanu ostrygę lub jeżyka. Sympatyczny Marokańczyk otwiera nożem do ostryg jej muszlę, odcina je ciało od skorupy skrapia cytryną – podaje i wtedy czuje się niepowtarzalny smak. Nigdzie, nawet w Ostendzie nie smakowały mnie tak ostrygi jak na plaży w Maroku. Jeśli lubicie potrawy orientalne to śmiało mogę polecić wycieczkę do Maroka. 

dscf2819

Targ rybny (suk). Zdjęcie. Alicja Muszyńska

dscf2820

Targ rybny (suk). Zdjęcie. Alicja Muszyńska

dscf2821

Targ rybny (suk). Zdjęcie. Alicja Muszyńska

Skarbami marokańskiej kuchni jest oliwa i niepowtarzalny nigdzie na świecie olej argonowy oraz bakłażany, cukinie i pomidory. Poza tymi składnikami bez których nie można sobie wyobrazić marokańskiego gotowania to: kasza kuskus, ciecierzyca, jagnięcina, sezam, czosnek, papryka, mięta kminek, kumin, kolendra, cynamon. Cudownie wyglądają na bazarach (suk) stragany z ogromnymi ilościami przypraw, które można kupić na wagę lub przygotowanych opakowaniach, a na suveniry Marokańczycy mają przygotowane ciekawe zestawy. 

dscf3493

Targ na placu Dżami al-Fana w Marrakeszu. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

dscf3331

Targ na placu Dżami al-Fana w Marrakeszu. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

dscf3229

Targ na placu Dżami al-Fana w Marrakeszu. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Ozdoba marokańskiej kuchni są drobne pyszne ciasteczka, wykonywane na słodko lub wytrawne do których dodaje się odpowiednie przyprawy.

 Z wakacji w Maroku warto przywieść Harissę (pastę z papryczek chili), Wódkę Figową Boukha, Pastę Sezamową Tahini, TandZin czyli kamionkowe naczynie ze spiczastą pokrywą do przyrządzania potraw o tej samej nazwie. Jednak przy kupnie tego naczynia trzeba określić sprzedawcy do jakiego celu ma ono służyć, czy tylko jako ozdoba, bądź suvenir, czy też zamierzamy go używać do przyrządzania potraw. Wtedy unikniemy przykrych niespodzianek. To gliniane naczynie przed użyciem należy włożyć do piekarnika i podgrzać wtedy nie pęknie.

Olejek arganowy - właściwości i zastosowanie

Olejek arganowy. Źródło: http://polki.pl/we-dwoje/p/a_i/46/14/6/28462/b/b_1_28462.jpg

dscf2904

Tajżin – gliniane naczynie służące do sporządzania gularzu. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Warto też przywieźć olej spożywczy argonowy  o znakomitym orzechowym smaku, który jest tylko produkowany w Maroku, ponieważ drzewa arganowe rosną tylko w okolicach Algadiru w promieniu 50 km. Niestety jest to jeden z najdroższych olejów na świecie o znakomitych walorach smakowych i zdrowotnych. Uwielbiam ten olej dodawać do różnego rodzaju sałatek podnosi on wtedy ich wartości smakowe. Smakuje również z maczaną w nim bułeczką. Olej należy kupić w renomowanym sklepie z certyfikatem, wtedy mamy gwarancję, że kupujemy oryginalny produkt. Na bazarach (na sukach) bardzo często są podrabiane oleje, mimo że sprzedawcy pokazują, że ich oleje posiadają certyfikaty.  Także w sklepach internetowych i nie tylko sprzedawane są podrabiane oleje argonowe , można je rozpoznać po niskiej cenie i braku certyfikatu. Oryginalny olej jest drogi – 100 ml. kosztuje ok. 70 zł. Warto dodać, że z orzeszków argonowych Marokańczycy wytwarzają również olej kosmetyczny, który również utrzymuje się w wysokiej cenie na rynku.


Kaszka Kuskus

Kaszka kuskus, a w zasadzie jest to drobny makaron z ziarna przenicy pochodzenia berberyjskiego powinna być gotowana na parze gotującego się mięsa z warzywami w specjalnym podwójnym naczyniu przeznaczonym do tego celu. W przypadku gdy takim naczniem nie dysponujemy, to możemy użyć metalowego sitka. Kuskus można też przygotować zalewając wrządkiem. Należy go podawać na półmisku, a na wierzch się wykłada ugotowane mięso i warzywa. Kuskus można też przyrządzać na słodko z owocami, z sokami i z mlekiem.

Tajine (Tażin)

To narodowa potrawa Maroka, którą jest gulasz – duszone mięso lub warzywa. Taką samą nazwę nosi gliniane, glazurowane naczynie, w którym się ją przygotowuje. Składa się z 2 części: miski z płytkim dnem i stożkowej pokrywy z uchwytem, która utrzymuje parę podczas gotowania i ciepło po podaniu do stołu. Dzięki temu składniki zachowują swój kolor, zapach i smak. 

Tajine (Taźin) Źródło: http://3.bp.blogspot.com/-37OhZvJKkv4/VIebTxaPUgI/AAAAAAAAAoA/pBJixVUtUgg/s640/14_kuchnia-marokanska_tajine.jpg

Podgrzewa się powoli na bardzo małym ogniu, na rozżarzonym węglu drzewnym. W domowych warunkach można to zrobić na kuchence gazowej lub indukcyjnej, ale ostrożnie i nie zawsze, gdyż to zależy z jakich materiałów wykonane jest naczynie. Trzeba rozróżnić, czy jest ono do gotowania czy tylko do dekoracji. Najlepiej jest przygotować grill z węglem drzewnym. A naczynie wcześniej wstawić do piekarnika i trochę podgrzać by nie doznało szoku i nie pękło.

Nie ma jednego klasycznego tajinu. Można przyrządzić go z różnych składników na wiele sposobów. Przykłady tajinów:

  • tajin z kurczakiem, z cytryną marynowaną w soli i z oliwkami
  • tajin z baraniny z pigwą karmelizowaną
  • tajin Morouzia – z baraniną i suszonymi śliwkami i migdałami
  • tajin z cielęciny z warzywami
  • tajin z łososia
  • tajin z sardynek
  • tajin z gotowanych warzyw

Pyszny tajin z gotowanych warzyw jadłam w restauracji w miejscowości Al-Dżadida. Było to przepyszne danie, a do tego miętowa zielona herbata podana w szklaneczce o kształcie naszej literatki z gałązką mięty w środku bardzo słotka. Była to wspaniała uczta dla ducha i ciała. Niestety nie we wszystkich konsumcyjnych marokańskich punktach  tajin z gotowanych warzyw jest smaczny, w drodze do Wysokiego Atlasu podano mi tę potrawę tak tłustą i źle doprawioną, że niestety nie mogłam jej skonsumować.

Pikantny humus z ciecierzycy

http://static.gotujmy.pl/ZDJECIE_GALERIA_B/pikantny-humus-z-ciecierzycy-340671.jpg

Składniki:

Pikantny humus z ciecierzycy

 1 puszka ciecierzycy (400 gram)

Cebule obieramy, kroimy w ćwiartki, zalewamy wodą i gotujemy około 10 minut, tak aby cebula zmiękła. Odcedzamy i zostawiamy do przestygnięcia. Do blendera przekładamy odsączoną ciecierzycę, cebulę, obrany czosnek i oliwę i blendujemy wszystko na gładką pastę. Dodajemy pastę sezamową, sok z cytryny i przyprawy i blendujemy wszystko raz jeszcze. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem Gotową pastę przekładamy na miseczkę, polewamy ją odrobiną oliwy z oliwek i posypujemy papryką ostrą. Humus serwujemy z warzywami pokrojonymi w zapałki, chlebkami pita, krakersami lub jako pastę do chleba.

Przepis pochodzi ze strony: http://gotujmy.pl/pikantny-humus-z-ciecierzycy,przepisy-dodatki-do-potraw-przepis,234632.html.

Z powodzeniem mogę polecić ten przepis osobom, które lubią kuchnię orientalną. Dla mnie pycha.

 

Marokańskie naleśniki z sosem maślano-limonkowym

http://static.gotujmy.pl/ZDJECIE_GALERIA_B/marokanskie-nalesniki-z-sosem-maslano-limonkowym-397501.jpg

Składniki:

Marokańskie naleśniki z sosem maślano-limonkowym

Sos:

Sposób przygotowania:

Marokańskie naleśniki z sosem maślano-limonkowym

Drożdże rozkruszamy do miseczki, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 5-10 minut w ciepłe miejsce aby zaczęły pracować. W misce łączymy ze sobą oba rodzaje mąki, proszek do pieczenia i sól. Do połączonych sypkich składników wbijamy jajko i dodajemy drożdże wszystko miksujemy dolewając stopniowo wodę. Ciasto ma mieć konsystencję jak  ciasto na naleśniki. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aby podwoiło swoją objętość.

Skropioną delikatnie tłuszczem patelnie rozgrzewamy, łyżką delikatnie mieszamy ciasto i nakładamy porcję na patelnie. Na naleśnikach zaczną tworzyć się dziurki (tak ma być ) – naleśniki smażymy tylko z jednej strony – gotowe są wtedy kiedy wierzch będzie zastygnięty.

Usmażone naleśniki przenosimy na talerz, a czynności powtarzamy aż do wykorzystania całego ciasta. Na małej patelni rozpuszczamy masło z dodatkiem miodu i soku z limonki. Kiedy składniki się połączą – sos jest gotowy, Usmażone naleśniki polewamy sosem maślano-miodowym i serwujemy, smacznego.

Przepis pochodzi ze strony: http://gotujmy.pl/marokanskie-nalesniki-z-sosem-maslano-limonkowym,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,248442.html

Z powodzeniem mogę polecić ten przepis osobom, które lubią kuchnię orientalną. Przyjemnością podaję potrawę gościom.

Marokański bakłażan

Źródłó: http://gotujmy.pl/marokanski-baklazan,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,238529.html

Składniki:

Marokański bakłażan

  •  duży bakłażan
  • 1 łyżeczka soli
  • ½ łyżeczki mielonego kuminu
  • 1 łyżeczka papryki
  • ½ łyżeczki pieprzu Cayenne
  • 4 łyżki oliwy
  • 4 łyżki wody
  • 1 cytryna
  • 1/3 pęczka mięty

Sposób przygotowania:

Marokański bakłażan

W miseczce łączymy za sobą na jednolita pastę przyprawy z oliwą i wodą. Bakłażana kroimy wzdłuż na plastry, smarujemy go z obu stron przygotowaną pastą i układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Tak przygotowanego bakłażana wkładamy do rozgrzanego do 200 piekarnika i pieczemy go 20 minut.

Miętę drobno siekamy, cytrynę kroimy w ósemki.

Upieczonego bakłażana posypujemy posiekaną miętą i skrapiamy odrobiną soku z cytryny.

Gorący serwujemy z pieczywem czosnkowym i cząstkami cytryny , smacznego : )

Przepis pochodzi ze strony: http://gotujmy.pl/marokanski-baklazan,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,238529.html

Aromatyczna mielona wołowina na humusie

 

Źródło: http://gotujmy.pl/aromatyczna-mielona-wolowina-na-humusie,przepisy-wolowina-przepis,234637.html

Składniki:

Aromatyczna mielona wołowina na humusie

 Aromatyczna wołowina:

  • 500 gram mielonej wołowiny
  • 1 duża cebula
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 1 łyżeczka mielonego cuminu
  • Sól, pieprz, oliwa
  • 6 łyżek humusu ( np. z tego przepisu http://gotujmy.pl/pikantny-humus-z-ciecierzycy,przepisy-dodatki-przepis,234632.html )

Sposób przygotowania:

Aromatyczna mielona wołowina na humusie

Aromatyczna wołowina: Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy dodajemy liście laurowe i cumin, przesmażamy aż zacznie unosić się ich zapach. Do przesmażonych ziół dodajemy posiekaną w drobną kostkę cebule i posiekane ząbki czosnku, smażymy 5 minut. Do przesmażonej cebuli dodajemy mięso i smażymy kolejne 15 minut. Mięso doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na talerz nakładamy porcję humusu, a na środku porcję aromatycznej wołowiny. Całość dekorujemy listkami mięty i oprószamy odrobiną słodkiej papryki. Serwujemy z chlebkami pita lub grillowanym pieczywem.

Przepis pochodzi ze strony: http://gotujmy.pl/aromatyczna-mielona-wolowina-na-humusie,przepisy-wolowina-przepis,234637.html

Klopsiki w stylu marokańskim z morelami i oliwkami

Klopsiki w stylu marokańskim z morelami i oliwkami

Klopsiki w stylu marokańskim z morelami i oliwkami. Źródło: http://gotujmy.pl/klopsiki-w-stylu-marokanskim-z-morelami-i-oliwkami,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,250347.html

Składniki:

Klopsiki w stylu marokańskim z morelami i oliwkami

Sposób przygotowania:

Klopsiki w stylu marokańskim z morelami i oliwkami

Morele zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15 minut, odcedzamy i kroimy w kostkę. Mięso mielone przekładamy do miski, robimy w głębienie w które wsypujemy bułkę tartą, bijamy jajko i wyrabiamy masę.

Do mięsa dodajemy posiekaną szalotkę, pokrojone morele i posiekane oliwki, dodajemy po 1 łyżeczce cuminu i kolendry mielonej, ½ łyżeczki cynamonu, sól, i pieprz i skórkę otartą z cytryny – wszystko bardzo starannie wyrabiamy raz jeszcze.

Wilgotnymi dłońmi odrywamy po kawałku masy i formujemy w dłoniach klopsiki. Klopsiki obsmażamy na złoty kolor na rozgrzanym tłuszczu po czym odsączamy je na ręczniku papierowym. Na patelni przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy pozostałe przyprawy tj. mieloną kolendrę, cynamon i cumin i przesmażamy 1 minutę.

Po tym czasie wlewamy pomidory, dodajemy imbir i dusimy sos pod przykryciem 10 minut. Do sosu dodajemy przesmażone klopsiki i dusimy je razem z sosem około 15 minut. Sos doprawiamy do smaku solą, pieprzem , sokiem z cytryny i miodem.

Klopsiki serwujemy z sosem i kaszą kuskus (ryżem lub kaszą jaglaną ) Smacznego ;

Przepis pochodzi ze strony: http://gotujmy.pl/klopsiki-w-stylu-marokanskim-z-morelami-i-oliwkami,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,250347.html

Harira – marokańska zupa w wersji wegetariańskiej

Harira – marokańska zupa w wersji wegetariańskiej. Źródło: http://gotujmy.pl/harira-marokanska-zupa-w-wersji-wegetarianskiej,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,208138.html

Składniki:

Harira – marokańska zupa w wersji wegetariańskiej

Sposób przygotowania:

Harira – marokańska zupa w wersji wegetariańskiej

Cieciorkę i fasolę moczyłam kilka godzin w zimnej wodzie. Następnie zmieniłam wodę na świeżą, a strączkowe ugotowałam do miękkości. Do większego garnka wlałam około litr wody. Wsypałam do niej soczewicę oraz pokrojone w grubą kostkę – marchew, pietruszkę, seler i cebulę. Dodałam ziele, liście limonki, szczyptę kuminu i imbiru.Wstępnie posoliłam. Po kilku minutach od momentu zawrzenia wody dorzuciłam również pokrojone w kostkę ziemniaki. Po upływie kolejnych paru minut dodałam ugotowaną fasolkę i ciecierzycę. Gdy ziemniaki były już miękkie wlałam pomidory pelati. Jeszcze raz doprawiłam zupę solą, czosnkiem i papryczką. Gotową zupę posypałam świeżą pietruszką. Podawałam gorącą razem z limonką lub cytryną obok. Każdy sam sobie regulował kwaśność zupy.

Przepis pochodzi ze strony: http://gotujmy.pl/harira-marokanska-zupa-w-wersji-wegetarianskiej,przepisy-kuchnia-marokanska-przepis,208138.html

 

Ryż a’la pilaw z indykiem

Ryż a’la pilaw z indykiem. Źródło: http://static.gotujmy.pl/ZDJECIE_GALERIA_B/ryz-ala-pilaw-z-indykiem-205660.jpg

Składniki:

Ryż a’la pilaw z indykiem

  •  1 ugotowana ,,pałka” ze skrzydła z indyka
  • 10 dag ryżu parabolicznego
  • 10 dag rodzynek
  • 2 cebule cukrowe ( można użyć zwykłe)
  • 1 pomidor ( miękki aromatyczny- dałam malinówkę)
  • 1/8 cytryny
  • 4 łyżki masła
  • 2 łyżki oleju z pestek winogron
  • 1,5 szklanki bulionu drobiowego
  • 1/2 łyżeczki papryki mielonej słodkiej
  • 1,5 łyżeczki curry
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminku ( nie lubię kminu rzymskiego)
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu
  • 1/3 łyżeczki otartej skórki cytrynowej
  • 1/3 pęczka natki pietruszki
  • sól do smaku

Sposób przygotowania:

Ryż a’la pilaw z indykiem

Przygotować i odmierzyć przyprawy. Ugotowaną ,,pałkę” ze skrzydła indyka obrać z kości , chrząstek i skóry. Pokroić w drobną kostkę. W rondlu rozgrzać olej i masło. Wrzucić pokrojone drobno cebule i smażyć aż zrobią się złote. Wsypać przyprawy. Wymieszać. Dołożyć mięso z indyka i smażyć mieszając aż się zrumieni. Dołożyć drobno pokrojonego pomidora i wsypać ryż. Smażyć wszystko przez 5 minut ciągle mieszając tak by ziarenka ryżu były szkliste. Podlać bulionem. Dodać rodzynki. Zagotować. Zmniejszyć gaz i dusić ok.20 minut aż ryż wchłonie cały płyn. Wymieszać z pokrojoną natką .Doprawić do smaku solą i sokiem z cytryny.
Autor artykułu: Alicja Muszyńska
Źródła:

http://www.kroplaarganu.com/2014/12/tradycyjna-kuchania-marokanska-przeglad.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies