Busko-Zdrój
Ogólne informacje
Lubię powracać do Buska Zdroju, jednego z najciekawszych uzdrowisk w Polsce, chętnie odwiedzanego zarówno przez rodaków, jak również i gości zagranicznych. W latach dziewięćdziesiątych miasto zwyciężyło w konkursie na najładniejsze uzdrowisko w Polsce.
Tym razem w uzdrowisku spędziłam wspaniałe trzy tygodnie, a było to na przełomie stycznia i lutego br. Podczas tego pobytu przeżyłam trzy pory roku, tzn. zimę z niewielkimi opadami śniegu i najniższą temperaturą osiągającą ok. -7 stop. C, ale taka pogoda trwała zaledwie kilka dni, aż szkoda, że tak krótko, – następnie pogodę typowo jesienną, przy czym brakowało tylko żółtych jesiennych liści, oraz – pogodę wiosenną z zielonymi trawnikami, uśmiechającym się i grzejącym słoneczkiem, dzięki któremu temperatura w lutym dochodziła do + 10 stop. C, a nawet i wyżej. Niestety nie pojawiły się jeszcze pierwsze wiosenne kwiaty.
Busko Zdrój, w którym występuje klimat nizinny z przewagą klimatu kontynentalnego w Polsce, to najbardziej słoneczne miasto w naszym kraju. Wikipedia podaje, że liczba godzin ze słońcem średnio w roku wynosi – 1151. Dla kuracjuszy i turystów na pewno będzie ważna informacja, że komfort klimatyczny obejmuje ok. 39% dni w roku, liczba dni gorących i upalnych ok. 13%, bardzo zimnych poniżej 1,5%.
Dlatego też, jeśli lubicie państwo ciepełko na urlopie polecam to przytulne miasteczko, które latem dostarcza nie tylko przyjemności klimatycznych, ale również wielu ciekawych impres kulturalnych i turystycznych, o których opowiem w dalszej części posta.
Ponidzie
Busko Zdrój usytuowane w województwie świętokrzyskim, w centralnej części krainy geograficznej Niecki Nidziańskiej, a dokładniej w regionie Ponidzia, stanowi znakomitą bazę wypadową do organizowania bardzo interesujących wycieczek. Stąd, np. do Krakowa jest zaledwie 80 km, do Kielc i Gór Świętokrzyskich 50 km. Tuż obok Buska Zdroju położona jest Wiślica z zabytkami i wykopaliskami sięgającymi X i XI w. Ponadto znajdują się tu takie miasta jak Pińczów, Jędrzejów i Nowy Korczyn, które według przewodników i osób odwiedzających miasta te posiadają największe walory krajoznawcze.
Niezaprzeczalnym atutem Ponidzia jest fakt, że oprócz zabytków, które pamiętają bogatą przeszłość historyczną począwszy od dynastri Piastów i Jagiellonów, aż po czasy współczesne, są tutaj największe w Europie złoża gipsu, a występujące dość licznie źródła siarczano-słonych wód mineralnych ściągają kuracjuszy z problemami narządu ruchu, układu krążenia, dermatologicznymi oraz ortopedycznymi i z porażeniami mózgowymi u dzieci. Na terenie Ponidzia zostały utworzone trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. I dzięki tej słusznej inicjatywie istnieje możliwość zachowania w formie rezerwatowej i pomnikowej bezcennych osobliwości przyrody. Występują tutaj takie okazy jak Miłek wiosenny,
ten wdzięczny żółty kwiat podobny do anemona jest symbolem Ponidzia, obok niego występuje Obuwnik pospolity, Dzwonek syberyjski, Storczyk purpurowy, Podkolan biały, Wężymord stepowy i Len złocisty. Wśród chronionych gatunków fauny można tutaj spotkać Węża eskulapa gniewosza plamistego, Jaszczurkę zwinkę, Jelonka rogacza, Bociana czarnego, a także Czajkę zwyczajną i Dudka. Niestety tych cudownych osobliwości przyrody nie mogłam zobaczyć zimą, ale postaram się wrócić wiosną lub latem, bo Ponidzie, niczym czarownica, przyciąga swą magią.
Ponidzie swą nazwę zawdzięcza rzece Nidzie, która wspaniałymi zakolami przepływa przez teren, dostojnie i powoli z powodu niskiego stopnia nachylenia terenu i posiada szerokie pokryte łąkami tarasy zalewowe. Dla przypomnienia dodam, że Nida jest lewym górnym dopływem Wisły. Należy do najcieplejszych rzek w Polsce, jej temperatura latem sięga +27 stop. C.
_______________________________________________________________________________________________
Informacje użyteczne: Polecam film o Ponidziu https://vimeo.com/115053384 Tytuł filmu Ponidzie na ziemi. Film został zrealizowany przez pana Krzysztofa Peczalskiego (14 min) w 2014 r. dla Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich i Ponidzia w Kielcach. Przy cudownej narracji film prezentuje Ponidzie, krainę nad Nidą, jedyną taką na ziemi.
Informacje o Nadnidziańskim Parku krajobrazowym można uzyskać na stronie: pk.Kielce.pl
Jak pięknie i ciekawie zredagowałaś strone o Busku, Alu. Zachęca do odwiedzenia tego miasteczka.! Jeszcze tam nie bylam, a dość regularnie jeżdżę do niezbyt chyba odległej Pierzchnicy. Gratulacje!
Jolu! koniecznie pojedź latem do Buska Zdroju jest takie piękne i tyle się dzieje