Busko-Zdrój

On 12 marca 2015 by podrozewagabundy.pl

Ogólne informacje  

DSCF4064

Busko Zdrój .Książę Leszek Czarny 

     Lubię powracać do Buska Zdroju, jednego z najciekawszych uzdrowisk  w Polsce, chętnie odwiedzanego zarówno przez rodaków, jak również i gości zagranicznych. W latach dziewięćdziesiątych miasto zwyciężyło w konkursie na najładniejsze uzdrowisko w Polsce.

Tym razem w uzdrowisku spędziłam wspaniałe trzy tygodnie, a było to na przełomie stycznia i lutego br. Podczas tego pobytu przeżyłam trzy pory roku, tzn. zimę z niewielkimi opadami śniegu i najniższą temperaturą osiągającą ok. -7 stop. C, ale taka pogoda trwała zaledwie kilka dni, aż szkoda, że tak krótko, – następnie pogodę typowo jesienną, przy czym brakowało tylko żółtych jesiennych liści, oraz – pogodę wiosenną z zielonymi trawnikami, uśmiechającym się i grzejącym słoneczkiem, dzięki któremu temperatura w lutym dochodziła do     + 10 stop. C, a nawet i wyżej. Niestety nie pojawiły się jeszcze pierwsze wiosenne kwiaty.

big_19543

Przebiśniegi  Źródło:www.zielonyogródek.pl

     Busko Zdrój, w którym występuje klimat nizinny z przewagą klimatu kontynentalnego w Polsce,  to najbardziej słoneczne miasto w naszym kraju. Wikipedia podaje, że liczba godzin ze słońcem średnio w roku wynosi – 1151. Dla kuracjuszy i turystów na pewno będzie ważna informacja, że komfort klimatyczny obejmuje ok. 39% dni w roku, liczba dni gorących i upalnych ok. 13%, bardzo zimnych poniżej 1,5%.

Digital StillCamera

Krokusy Źródło: www.zielonyogródek.pl

Dlatego też, jeśli lubicie państwo ciepełko na urlopie polecam to przytulne miasteczko, które latem dostarcza nie tylko przyjemności klimatycznych, ale również wielu ciekawych impres kulturalnych i turystycznych, o których opowiem w dalszej części posta.

DSCF3950

Busko Zdrój. Widok z okna sanatorium Rafał Źródło: Zdjęcie własne

1024px-Busko-Zdrój_SPA_-_2

Busko Zdrój W parku Zdrojowym. Fontanna i sanatorium Marconi

 

Ponidzie   

5-Storczyk-purpurowy_700px_wys

Storczyk purpurowy Źródło: www.bing.com

     Busko Zdrój usytuowane w województwie świętokrzyskim,  w centralnej części krainy geograficznej Niecki Nidziańskiej, a dokładniej w regionie Ponidzia, stanowi znakomitą bazę wypadową do organizowania bardzo interesujących wycieczek. Stąd, np. do Krakowa jest zaledwie 80 km, do Kielc i Gór Świętokrzyskich 50 km. Tuż obok Buska Zdroju położona jest Wiślica z zabytkami i wykopaliskami sięgającymi X i XI w. Ponadto znajdują się tu takie miasta jak Pińczów, Jędrzejów i Nowy Korczyn, które według przewodników i osób odwiedzających  miasta te posiadają największe walory krajoznawcze.

Len zlocisty

Len złocisty                           Źródło: bing.com/imagnes

       Niezaprzeczalnym atutem Ponidzia jest fakt, że oprócz zabytków, które pamiętają bogatą     przeszłość historyczną począwszy od dynastri Piastów i Jagiellonów, aż po czasy współczesne, są tutaj największe w Europie złoża gipsu, a występujące dość licznie źródła siarczano-słonych wód mineralnych ściągają kuracjuszy z problemami narządu ruchu, układu krążenia, dermatologicznymi oraz ortopedycznymi i z porażeniami mózgowymi u dzieci. Na terenie Ponidzia zostały utworzone trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. I dzięki tej słusznej inicjatywie istnieje możliwość zachowania w formie rezerwatowej i pomnikowej bezcennych osobliwości przyrody. Występują tutaj takie okazy jak Miłek wiosenny,

milek-wiosenny_7211397418604

Miłek wiosenny  Źródło:  milek-wiosenny-7211397418604

milek-wiosenny_7211334475037

Miłek wiosenny Źródło: milek-wiosenny-7211334475037

  ten wdzięczny żółty kwiat podobny do anemona jest symbolem Ponidzia, obok niego występuje Obuwnik pospolity, Dzwonek syberyjski, Storczyk purpurowy, Podkolan biały, Wężymord stepowy i Len złocisty. Wśród chronionych gatunków fauny można tutaj spotkać Węża eskulapa gniewosza plamistego, Jaszczurkę zwinkę, Jelonka rogacza, Bociana czarnego, a także Czajkę zwyczajną i Dudka. Niestety tych cudownych osobliwości przyrody nie mogłam zobaczyć zimą, ale postaram się wrócić wiosną lub latem, bo Ponidzie, niczym czarownica, przyciąga swą magią.

181px-Blackstorksmall

Bocian czarny  Źródło: http://wikipedia.org/wiki/Bocian czarny

ee5b8c69b273

Wąż eskulapa gniewosz plamisty  Żródło: www.sadistic.pl

Hirschkäfer männlich

Jelonek rogacz Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Jelonek_rogacz

 Ponidzie swą nazwę zawdzięcza rzece Nidzie, która wspaniałymi zakolami przepływa przez teren, dostojnie i powoli z powodu niskiego stopnia nachylenia terenu i posiada szerokie pokryte łąkami tarasy zalewowe. Dla przypomnienia dodam, że Nida jest lewym górnym dopływem Wisły. Należy do najcieplejszych rzek w Polsce, jej temperatura latem sięga +27 stop. C.

_______________________________________________________________________________________________

Informacje użyteczne: Polecam film o Ponidziu https://vimeo.com/115053384  Tytuł filmu Ponidzie na ziemi. Film został zrealizowany        przez pana Krzysztofa Peczalskiego (14 min) w 2014 r. dla Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich i Ponidzia w Kielcach. Przy cudownej narracji film prezentuje Ponidzie, krainę nad Nidą, jedyną taką na ziemi.

Informacje o Nadnidziańskim Parku krajobrazowym można uzyskać na stronie: pk.Kielce.pl

 

2 komentarze to “Busko-Zdrój”

  • Jolanta Lipska

    Jak pięknie i ciekawie zredagowałaś strone o Busku, Alu. Zachęca do odwiedzenia tego miasteczka.! Jeszcze tam nie bylam, a dość regularnie jeżdżę do niezbyt chyba odległej Pierzchnicy. Gratulacje!

    • podrozewagabundy.pl

      Jolu! koniecznie pojedź latem do Buska Zdroju jest takie piękne i tyle się dzieje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies