Urbanistyka Buska Zdroju

On 15 marca 2015 by podrozewagabundy.pl

DSCF4056

Miasto składa się z dwóch zespołów urbanistycznych, tzn. zespołu miejskiego położonego na niewielkim wzniesieniu oraz zespołu sanatoryjnego położonego w obrzeżach parku Zdrojowego.


Oba te centra oddziela, a zarazem łączy piękny park Zdrojowy, który nawet zimą nie traci swojego uroku. Gdy jest piękna śnieżna zima, drzewa są pokryte szronem a wokoło nich rozciąga się białe pole puszystego krystalicznie białego śniegu, to można się poczuć jak w prawdziwej bajce Hansa Christiana Andersena i oczekiwać, że w pięknym zaprzęgu białych koni  w wygodnych saniach, w 
pięknej białej szacie utkanej z porannej mgły, ze złocistymi włosami jak kwiaty lnu na Ponidziu, otulona futrami reniferów, ukaże się nam Królowa Śniegu. I wtedy, krzyk sam wydziela się z naszego gardła, Królowo gdzie tak pędzisz czyżby na sabat czarownic na Łysą Górę.

DSCF3943

Park Zdrojowy i troszkę śniegu

DSCF4074

Park Zdrojowy w głębi sanatorium Marconi Źródło: Zdjęcie własne

DSCF4069

Główne wejście do parku Zdrojowego

Ten cudowny bajkowy koloryt jest niestety zniweczony przez szarzyznę naszych ubiorów. Zarówno wśród pań jak i panów dominują kurtki w kolorach czerni, brązu, granatu i szarości. Brak jest tego kolorytu strojów, jaki panuje w kurortach szwajcarskich, austriackich, czy też innych. Niestety tak nas ubierają, a my się na to zgadzamy, a może sami szukamy ubrań w tych kolorach, które w sumie dają mam bezpieczeństwo nie wyróżniania się w tłumie.

DSCF3943

Busko Zdrój Park Zdrojowy i troszkę śniegu mimo, że zima w pełni Źródło: Zdjęcie własne

Szkoda, bo na pewno koloryt naszych strojów bardziej by jeszcze upiększył miasto. Na szczęście latem jest inaczej miasto jest bardziej kolorowe.

Centralnym punktem miasta jest Plac Zwycięstwa, Busczanie nazywają go sercem miasta. Nawet w zimie jako wizytówka

DSCF4039

Plac Zwycięstwa w Busku Zdroju Źródło: Zdjęcie własne

miasta prezentuje się świetnie, a to dzięki modernizacji parku w 2013 r. Z czterech stron wokół parku znajdują się piętrowe kamienice ze sklepami i kawiarenkami,  a  czyste witryny tych pomieszczeń i miła obsługa zachęcają aby wejść do środka. Można tutaj spokojnie odpocząć, bo włodarze miasta pomyśleli o schorowanych kuracjuszach i umieścili na placu sporo wygodnych ławeczek. Miasto rozpromienia wiosennym kolorytem już podczas świąt wielkanocnych, ponieważ odbywa się na placu jarmark pt. „Kukuryku w cielętniku”, już sama nazwa

Oblęgorek

Busko Zdrój. Sanatorium Oblęgorek. Źródło: Zdjęciewlasne

wywołuje miły uśmiech na ustach, i można domniemywać, że atmosfera podczas tej imprezy musi być wyjątkowa. Nieopodal placu znajduje się kościół parafialny NPNMP, a po przeciwnej stronie rynku ulica Mickiewicza, buskańska promenada, lub inaczej corso lub po prostu deptak, chętnie odwiedzana przez mieszkańców, jak i wczasowiczów. Ulica ta przy łagodnym spadku terenu ciągnie się, aż do parku Zdrojowego. Przy niej zostały usytuowane instytucje publiczne, domy wczasowe, pensjonaty, w których znajdujące się kawiarnie i restauracje kusząc wystawnym menu, aby wejść do środka.

DSCF4050

Busko Zdrój Kopiec Tadeusza Kościuszki. Źródło Zdjęcie własne

DSCF4059

Busko Zdrój Pomnik Tadeusza Kościuszki Źródło Zdjęcie własne

Dodatkowo tej eleganckiej ulicy dodają splendoru dwa pomniki, na których umieszczono wielkie postacie w dziejach naszej państwowości i również Ponidzia, tj. postument Tadeusza Kościuszki i księcia Leszka Czarnego, który u lewego boku ma sakiewkę. Tę sakiewkę przybysze głaszczą, ponieważ ten gest ma zapewnić dużo pieniędzy, świeci się ona z daleka.

DSCF4063

Busko Zdrój Pomnik księcia Leszka Czarnego Źródło: Zdjęcie własne

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies