TURYSTYKA w Busku Zdroju

On 22 marca 2015 by podrozewagabundy.pl
gmina_busko_zdroj,668664 mapa

Gmina Busko Zdrój Źródło: Gmina-busko_zdrój. 668664

Tereny Ponidzia, a przede wszystkim Buska Zdroju wręcz zachęcają do uprawiania turystyki zarówno pieszej, rowerowej, czy też biegów narciarskich. W zasadzie dla turystyki region Ponidzia jest dostępny przez cały rok, przecież można wędrować przy bezchmurnym niebie i napawać się promieniami słońca, które za darmo dostarcza nam witaminy D, a możemy też wędrować gdy pada deszcz czy śnieg przecież one też mają nie mniejszy od słońca urok.
Jeżeli nie lubimy jeździć na nartach, to przecież możemy rozkoszować się na saneczkach lub wieczorami w wygodnych saniach przy blasku pochodni na organizowanych kuligach. Z Buska Zdroju wychodzą trzy szlaki turystyczne :

Len zlocisty

24px-POL_Szlak_czerwony.svg  czerwony z Buska Zdroju do Solca Zdroju, trasa wynosi ok. 27 km, szlak czerwony prowadzi przez Garb Wójczańsko- Pińczowski i Nieckę Solecką. Mijamy po drodze miejscowości tj: Owczary oddalone od Buska Zdroju o 2,5 km, Pęczelice o 6,0 km, Kapturów o 7,0 km, grodzisko w Szczaworyżu o 7,5 km, Skolniki Małe o 7,5 km, Sylkowice o 12,5 km, Piasek o 18,5 km, Żuków 22 km, Zborów 23,5 km, Solec Zdrój PKS o 27,0 km. 

240px-Kosciol_w_Solec-Zdroj

Kościół Św. Mikołaja w Solcu Zdroju Źródło: pl.wilipedia.org/wiki/Solec-Zdrój

24px-POL_Szlak_zielony.svg – zielony z Buska Zdroju do Wiślicy ok. 90 km, przebiega przez następujące miejscowości, a mianowicie:Grochowiska pomnik- tutaj rozpoczyna się szlak, Kameduły odlegle o 1,5 km, Galów o 6,0 km, Szaniec o 9,5 km, Zwierzyniec PKS o 13,0 km, Elżbiecin o14,5 km, Zbrodziec o 18,0 km, Żerniki Górne o 24,5 km, Szczarowyż o 26,0 km Nowa Wieś o 29,0 km, Strzałków 31,0 km, Smogorzów 32,5 km, Stare Prusy o 34,0 km, Stopnica o 37,0 km, Wolica 39,0 km, Magierów PKS o 45,0 km, Włosnowice 50,0 km,

120px-Kosciol_w_szancu

Kościół w Szańcu Źródło: Jakub Hałun pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kosciol_ w_szancu.jpg

Solec Zdrój PKS o 53,0 km, Chinków 56,5 km, Rzegocin 59,0 km, Badrzychowice 0 62,0 km, Strożyska o 63,0 km, Sępichów o 66,0 km, Nowy Korczyn 0 69,5 km, prom na Wiśle o 71,0 km, Winiary PKS o 74,0 km, Stary Korczyn PKS o 76,5 km, Czarkowy PKS o  80,5 km, Kocina PKS 82,5 km, Wawrocie o 84,5 km, Brodek 86,0 km, Koniecmosty 89,0 km, Wiślica PKS 90,5 km.  

120px-Nowy_Korczyn_St.Stanislaus_church_20060325

Kościół pw. Św. Stanisława w Nowym Korczynie Źródło: Jakub Hałun pl.wikipedia.org/wiki/ Plik:Nowy_Korczyn_St.Stanislaus _church_20060325.jpg

DSCF3919

Bazylika w Wiślicy

24px-POL_Szlak_niebieski.svg – niebieskim szlakiem z Pińczowa do Wiślicy im. Wacława Żelichowskiego trzeba pokonać odległość ok. 39 km. Szlakiem  Żelichowskiego trzeba pokonać odległość ok. 39 km.

pomnik w grochowicach

Pomnik w Grochowiskach Żołnierzom Generała Mariana Langiewicza Źródło: jpg.powstanie 1863 r ZST. Kielce. pl

Trasa ta, podobnie jak i poprzednie powyżej opisane trasy,  przygotowana jest zarówno dla turystyki pieszej, rowerowej, czy biegów  narciarskich. Początek szlaku to przystanek PKS w Pińczowie, a następnie rezerwat „Pieczyska”, Grochowiska pomnik 12 km, Grochowiska PKP 13,0 km, Welecz PKS 17,0 km, Oleszki 18,0 km, Biniątki 20,0 km, rezerwat Winiary Zagojskie 23,0 km, rezerwat Skorocice PKS 26,5 km, Aleksandrów 28,5 km, Chochołów PKS 31,0 km, Brzezie Guzy młyn 32,0 km, Chotel Czerwony 33,5 km, rezerwat „Prześlin” 34,0 km, Gorysłowice 38,0 km, Wiślica PKS 39,km. 

Pomnik w Grochowiskach powstał z inicjatywy pana Wacława Żelichowskiego wielkiego pasjonata historii, patrioty, bohatera II Wojny Światowej, który na mogile powstańczej z 1863 r. ustawił krzyż, a następnie działał na rzecz postawienia w tym miejscu pomnika upamiętniającego najważniejszą bitwę w dniu 18 marca 1863 r. w Powstaniu Styczniowym. Tutaj bowiem oddziały polskie pod wodzą generała Mariana Langiewicza stoczyły zwycięską bitwę z wojskami carskimi. Corocznym obchodom upamiętniającym te wydarzenia towarzyszy dostojna oprawa o charakterze religijnym i turystycznym, jest odprawiana Msza Święta, a następnie odczytuje się apel poległych, są przemówienia przedstawicieli władz lokalnych oraz przybyłych na tę uroczystość wybitnych gości, na zakończenie części oficjalnej na cokole pomnika są składane wieńce i wiązanki kwiatów. W następnej części programu to uroczyste zakończenie rajdów oraz widowisko związane z rekonstrukcją bitwy z udziałem osób

250px-JKRUK_20080329_GROCHOWISKA_REKONSTRUKCJA_BITWY_DSC08309

Rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami z 18 marca 1963 r, (marzec 2008). Źródło: pl. wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Grochowicami

bilde

pragnących, aby pamięć o wielkich zrywach narodowych w walce o niepodległość Polski została na zawsze w pamięci następnych pokoleń. W tym bitewnym widowisku oprócz osób dorosłych z wielkim zaangażowaniem bierze udział młodzież szkolna oraz dzieci. Te uroczystości sprawiają, że ponownie chciałabym wrócić na Ponidzie i zachęcam do tego rodziny warszawskie, przecież tyle zawdzięczamy mieszkańcom Ponidzia. Wspomnę tylko pomoc jaką nam okazali, gdy ludność Warszawy, a przede wszystkim Woli była wypędzona przez Hitlerowców po upadku Powstania Warszawskiego.

Biura turystyczne działające w Busku Zdroju cechuje wysoki profesjonalizm i szeroki zakres usług. Oprócz działalności turystycznej na którą składa się organizowanie wycieczek pieszych i autokarowych jednodniowych, kilku godzinnych, dla młodzieży (zielone szkoły) i dla osób starszych, organizują (niektóre z nich) także turnusy wypoczynkowe połączone z leczeniem i rehabilitacją (przy czym wymagane jest tutaj skierowanie od lekarza i podstawowe ważne badanie OB, morfologia, mocz, EKG i RTG).

Ponadto firmy te organizują również wycieczki zagraniczne przy współpracy wyspecjalizowanych firm ogólnopolskich z tej branży, np: z Biurem Podróży z Rainbouw  Tours. W mieście także działa firma Guliwer Express Europa, która prowadzi regularne kursy autobusowe do Niemiec, Belgii, Holandii, i innych państw europejskich. Bez problemu można kupić w Busku Zdroju bilety powrotne, bilety lotnicze, w księgarniach Buska Zdroju można nabyć mapy Ponidzia, plan miasta oraz różnego rodzaju przewodniki. Dokładną informację o działalności tych firm turystycznych z numerami telefonów i faksów oraz adresami, jak również krótką informacją o ich działalności znajdą Państwo na stronie 🙁 busko.net.pl/biuro_turystyczne_w_Busku_Zdroju). W zasadzie na rynku turystycznym  od względem organizowania wycieczek prezentujących Perły Ponidzia, a także i inne cenne zabytki w regionach przylegających wyróżniają się trzy firmy, tj.

– Biuro Usług Turystycznych (tel.516170448; 604481737)

– Agencja Turystyczna DAL

– Agencja Turystyczna TRAMP.   Z działalnością tych firm przybywający do sanatorium kuracjusze spotykają się natychmiast, ponieważ firmy te potrafią się znakomicie reklamować. W zasadzie nie trzeba długo namawiać przybyłych, aby w wolnym czasie od zabiegów korzystali z proponowanych wycieczek, ponieważ trasy są naprawdę atrakcyjne, np: Wiślica, Jaskinia „Raj”, Góry Świętokrzyskie, Baranów Sandomierski, Bochnia, Szydłów, Tarnów, Kopalnia Soli w Wieliczce, Częstochowa, Kraków oraz inne pod względem historycznym i przyrodniczym miejsca. Osobiście korzystałam z tej formy wypoczynku, jednak najbardziej jestem zadowolona z wycieczki do Sandomierza zorganizowanej przez Biuro Usług Turystycznych. Profesjonalizm organizatora znakomite, kompetentne objaśnienia trasy wycieczki, miła atmosfera i wielkim uznaniem patrzyłam jak pani Kasia pomaga starszym paniom, spowodowały, że był to dla mnie najmilszy dzień jaki spędziłam na Ponidziu. Nieprzyjemną sprawą dla mnie był fakt, że wymienione trzy firmy nie potrafią ze sobą współpracować. Niestety na innych wycieczkach organizatorzy zachowywali się nie fair play wobec jednej w pełni profesjonalnej firmy puszczając w autokarze, jak i podczas zapisywania się na wycieczkę kąśliwe, nieprzyjemne uwagi. Takie zachowanie  nie stwarza miłej aury na wycieczce. Można te firmy posądzić o stosowanie mobbingu. Nie przysparza tym firmom dobrej reklamy, a wprost przeciwnie działa na ich niekorzyść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies