Xi’an wielki ośrodek turystyczny i gospodarczy Chin

On 20 czerwca 2015 by podrozewagabundy.pl

Trzeci dzień pobytu w Chinach, podobnie jak i poprzednie dni, był pełen wrażeń i niezapomnianych atrakcji. Kontynuowaliśmy zwiedzanie Pekinu – Zakazane Miasto, byliśmy ponownie na placu Tian’anmen, w Pałacu Letnim oddalonym od Pekinu o 16 km (opiszę to w innym poście), po wizycie w Hutongach i po kolacji w tradycyjnej restauracji pekińskiej Quanjude, w której delektowaliśmy się przepyszną kaczką po pekińsku udaliśmy się na dworzec kolejowy, aby nocnym pociągiem dojechać do Xi’an. Gmach dworca kolejowego w Pekinie jest bardzo okazały, ale żeby dostać się do poczekalni i na perony dworcowe trzeba przejść takie same procedury kontroli jak na lotnisku. Trasa  Pekin – Xi’an liczy ok. 1100 km. Nocleg w pociągu był wygodny, czysta pościel i do tego sporo miejsca w przedziale, ponieważ nasz bagaż podróżował tym samym pociągiem tylko w innym wagonie, a od nas wymagano zabrania tylko bagażu podręcznego. Także poranna i wieczorna toaleta nie sprawiała nam, żadnych kłopotów, bo wagon posiadał wygodne duże pomieszczenie, w którym były zainstalowane trzy duże umywalki, tak więc umycie się nie stanowiło problemów . Rano z okna pociągu podziwialiśmy pejzaż Chin i uwagę naszą przykuło masę zalanych poletek. Muszę przyznać, że byłam zupełnie zdezorientowana skąd te uprawy ryżu, jeśli podróżowaliśmy przez tereny w których nie uprawia się tego zboża. Dopiero później nasz przemiły przewodnik pan Marcin O. wyjaśnił nam, że to były wodne poletka z małżami, w których hoduje się sztuczne perły. Okazuje się, że prawdziwe jest powiedzenie, że podróże kształcą. 

Xi’an 

Miasto należące pod względem liczby ludności (w 2010 r. ponad 6,5 mln mieszkańców) do średniej wielkości miast w Chinach budzi w turystach ogromny podziw i to nie tylko z powodu znajdujących się tutaj atrakcji turystycznych, ale również z powodu roli  jaką odgrywa w gospodarce Chin – bowiem jest to prężny ośrodek administracyjny i gospodarczy z przemysłem wysokich technologii, elektronicznym i elektrotechnicznym, środków transportu, spożywczym, ceramicznym i z hutnictwem żelaza. Tutaj przemysł włókienniczy produkuje wyroby bawełniane, które później trafiają na rynki całego świata, w tym także i do Polski. Powstające nowe technologie są wynikiem znakomitej współpracy ośrodków naukowych i szkół wyższych, których na terenie miasta jest kilkanaście.

Do największych atrakcji turystycznych należą mury z dynastii Ming o długości 16 km, 15-18 metrów grubości u podstawy i 12 m wysokości, następnie Armia Terakotowa – zbioru kilku tysięcy figur żołnierzy ustawionych w szyku bojowym, których historia sięga I w. p.n.e., a  została odkryta w 1974 r. przez chłopów kopiących studnię, oraz Wielki Meczet, Mała Pagoda Dzikich Gęsi i Duża Pagoda Dzikich Gęsi wzniesione za czasów dynastii Tang, a także Wieża Bębna i Wieża Dzwonu. 

Muzeum Terakotowej Armii.

Cesarz Qinshi Huangdi, który pierwszy zjednoczył Chiny pod panowaniem dynastii Qin  chcąc sobie zapewnić panowanie w życiu pozagrobowym nakazał zbudować armię terakotową licząca tysiące żołnierzy w skali 1:1 uzbrojonych w ostre brązowe miecze, włócznie i łuki. Rozkazał, aby po jego śmierci cała armia została zakopana w obrębie zewnętrznych murów otaczających cesarskie mauzoleum, które na jego polecenie zbudowano jeszcze za życia. Należy podkreślić, że najwyższy rycerz terakotowej armii ma 1,80 m wzrostu, każda twarz poszczególnych figur przedstawia inne emocje i jest inna.  Wystawa wzbudza wielkie zainteresowanie wśród turystów, nawet osoby z naszej wycieczki, które miały okazję oglądania przed laty części tych eksponatów w Muzeum Narodowym w Warszawie były pod wrażeniem ich ogromnej ilości i różnorodności.  

100_2385

Xi’an Wejście do Muzeum Terakotowej Armii Zdjęcie Alicja Muszyńska

Muzeum Terakotowej Armii zajmuje dość duży teren z ciekawą architekturą,  przepięknymi rzeźbami i kompozycjami kwiatowymi. Do pawilonów odkrywkowych możemy dojść pokonując sporą odległość i przedzierając się przez tłum naciągaczy lub dotrzeć w bardziej komfortowy sposób wynajmując elektryczny wehikuł.

100_2386

Xi’an Piękna rzeźba pięciu koni przed Muzeum Terakotowej Armii Zdjęcie Danuta Sieradzka

W zasadzie,  są trzy odkrywki zasłonięte pawilonami, w celu zapobiegnięcia utleniania się farby, którą zostały pomalowane figurki postaci i zwierząt Terakotowej Armii. Najistotniejsza jest odkrywka w pawilonie pierwszym, znajduje się w niej od 6000 do 8000 dostojnie wyglądających żołnierzy i zwierząt.

100_2375

Xi’an Terakotowa Armia Zdjęcie Danuta Sieradzka

Ekspozycja Terakotowej Armii wzbudza ogromny zachwyt i podziw wśród zwiedzających turystów i należy do niewątpliwie największych atrakcji turystycznych Chin. Będąc w Chinach nie można jej nie obejrzeć.

100_2383

Xi’an Rzeźba Terakotowego Wojownika Zdjęcie Danuta Sieradzka

 

 

100_2375

Xi’an Muzeum Terakotowej Armii Zdjęcie Danuta Sieradzka

Wieża Bębna 

W centrum Xi’an znajduje się Wieża Bębna. Budowla została wzniesiona ok. 1380 r. za czasów panowania dynastii Ming. Nazwa  pochodzi od umieszczonego wewnątrz budynku wielkiego bębna, w którego uderzano sygnalizując koniec dnia. Wysokość wieży wynosi 34 m i składa się z dwóch kondygnacji, w pierwszej – znajduje się muzeum bębnów -niektóre eksponaty liczą tysiące lat, druga- stanowi taras widokowy na rozpościerające się wokół niej miasto. Niestety nie mogłam usłyszeć wspaniałego koncertu gry na bębnach, który odbywa się tutaj codziennie. Osoby, które uczestniczyły w tym koncercie mówiły mi, że jest to niesamowite przeżycie.   

 

100_2432

Xi’an Wieża Bębna znajduje sie w centrum miasta Zdjęcie Danuta Sieradzka

 Wieża Dzwonu

W cztery lata później po wybudowaniu Wieży Bębna powstała Wieża Dzwonu drewniana budowla wysokości 36 m. Składa się ona również z dwóch kondygnacji i dachu. Niestety nie mogłyśmy zrobić zdjęcia bo padał deszcz był to  jedyny deszczowy dzień  podczas pobytu w Chinach . Deszcz nie dokuczył nam zbyt mocno, bo  i tym razem mogli nam zaradni Chińczycy . Natychmiast pojawili się sprzedawcy tanich parasoli, które mogliśmy kupić za 10 juanów. Sądziłam, że to nabytek do jednorazowego wykorzystania, a tym czasem służy mi znakomicie, gdy jest deszcz i nie ma większego wiatru.

 

XiAn_ZhongLou

Xi’an Wieża Dzwonu Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Dzwonu_w_Xi%E2%80%99an#/media/File:XiAn_ZhongLou.jpg

Meczet

Islam do Chin przynieśli kupcy arabscy wędrujący  jedwabnym szlakiem . W Xi’an znajduje się najstarszy i jeden z najpiękniejszych meczetów w Państwie Środka. Budowla pochodzi z dynastii Tang i została zbudowana w 742 r. Meczet nie jest typową budowlą jaką spotyka w krajach muzułmańskich z okrągłą kopułą i minaretem. Jest to typowa chińska pagoda bez minaretu. Wokół meczetu powstała dzielnica muzułmańska, która stanowi niebywałą atrakcję turystyczną. 

 

Xi'an Wieki Meczet159px-Chinese-style_minaret_of_the_Great_Mosque

Xi’an Wielki Meczet Zdjęcie http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Meczet_w_Xi%E2%80%99an#/media/File:Chinese-style_minaret_of_the_Great_Mosque.jpg

 Turysta poznaje, że jest w meczecie po arabskich napisach i typowych zdobieniach.

 

100_2435

Xi’an Wielki Meczet Zdjęcie Danuta Sieradzka

 

 

100_2433

Xi’an Wielki Meczet Zdjęcie Danuta Sieradzka

 

100_2440

Xi’an Wielki Meczet – dziedziniec wewnętrzny Zdjęcie Danuta Sieradzka

Wielka Pagoda Dzikich Gęsi

Następnym punktem zwiedzania zabytków w Xi’an była Wielka Pagoda Dzikich Gęsi znacznie starsza od poprzednich dwóch wymienianych budowli. Pięciokondygnacyjna budowla została zbudowana za panowania dynastii Tang w 652 r. i podczas swojego istnienia wielokrotnie przebudowywana i restaurowana m.in z powodu zniszczenia podczas trzęsienia ziemi. Obecna budowla posiada siedem kondygnacji i ma wysokość 64 m i stanowi punkt obserwacyjny. Pagodę zbudowano w celu przechowywania sufr i figurek Buddy przywiezionych do Chin z Indii przez buddyjskiego tłumacza i podróżnika Xuanzanga.   

 

Giant_Wild_Goose7

Wielka Pagoda Dzikich Gęsi. Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Pagoda_Dzikich_G%C4%99si#/media/File:Giant_Wild_Goose7.JPG

 Mała Pagoda Dzikich Gęsi

Buddyjska pagoda została zbudowana w latach 707 – 709 za czasów dynastii Tang i panowania cesarza Zhongzounga. Pagoda składa się z 15 kondygnacji i ma wysokość 43 m.

 

images (1)

Xi’an Mała Pagoda Dzikich Gęsi Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82a_Pagoda_Dzikich_G%C4%99si#/media/File:Xiao_yan_ta.jpg

 

100_2445

Posąg Buddy Zdjęcie Alicja Muszyńska

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies