Kwiaty z mojej działki

On 31 października 2015 by podrozewagabundy.pl
DSCF4233

Upalne lato, tak wyglądała działka w lipcu 2015 r., nie pomogło podlewanie

     Moja działka położona jest w dolinie rzeki Bug, rzeki nieokiełznanej, kapryśnej, meandrującej od początku jej istnienia, która po swojej działalności pozostawia liczne starorzecza, wyspy w jej nurcie oraz piaszczyste łachy umożliwiające podczas suszy przejście na jej drugi brzeg.

Ta zmiana koryta rzeki spowodowała, że grunt na mojej działce jest piaszczysty, zaliczany do siódmej klasy gruntów, jako nieużytki.

DSCF4115

Barwinek. Źródło: Zdjęcie własne

DSCF4259

Moje niezawodne kwiatki, same się wysiewają i są bardzo odporne na upały, ale trzeba podleać.

 

DSCF4124

      Wcześniej były na tym terenie łąki na których poprzedni właściciele tych gruntów wypasali swoje zwierzęta. Wiosną łąki stanowiły wielki kolorowy kobierzec utkany z barwnych kwiatów rozchodnika, a następnie macierzanki, tak więc intensywny żółty 

DSCF4120

Polne kwiatki. Źródło: Zdjęcie własne

DSCF4126

kolor przeplatał się z kolorem fioletowym, a gdzieniegdzie pojawiały się stokrotki, dodając temu naturalnemu  dywanowi  białego kolorytu.

DSCF4244

DSCF4263

DSCF4113

Kwiaty Rajskiej Jabłonki. Źródło: Zdjęcie własne

   Od wschodu do działek przylegał las, a na terenie łąk rosły potężne pojedyncze drzewa, zaliczane do pomników przyrody – białodrzewy, których wiek przekracza sto lat. Ponadto rosły tu także sosny i charakterystyczne dla mazowieckiego krajobrazu – wierzby. Z krzaków dominowały jałowce, niektóre były rozłożyste wielkie, jakby chciały powiedzieć my tu panujemy na tym terenie, a inne wyglądały jak cyprysy smukłe, strzeliste, po prostu piękne. Tak prezentował się ten teren prawie czterdzieści lat temu.

DSCF4246

Zdjęcie0143

Hortensje. Źródło: Zdjęcie własne

   DSCF4126

Wszystko się jednak zmieniło od momentu wykupienia terenu przez działkowców. Początkowo prześcigaliśmy się w pomysłach jak urządzić nasze działki, sadziliśmy drzewa owocowe, kopiąc ogromne doły do których wsypywaliśmy nawiezioną ziemię, sadziliśmy truskawki, poziomki i różnego rodzaju warzywa. Niestety efekt był poniżej naszych oczekiwań, a ja się śmiałam, że jestem kobietą z wydm.

DSCF4239

DSCF4118

Działka Źródło: Zdjęcie własne

    Po wielu latach katorżniczej pracy zaczęlismy zmieniać charakter naszych działek i szybko z działek ogrodowych stały się działkami leśnymi, a wiadomo trudno jest uprawiać kwiaty ogrodowe w lesie, które wymagają żyznej gleby i dobrego nasłonecznienia. Tak więc kwiaty na mojej działce są raczej skromne, ale jest ich bardzo dużo i lubię na nie patrzeć i je pielęgnować.

 

DSCF4239

DSCF4114

Maj na działce. Źródło: Zdjęcie własne

zdjęcie0041_0

Lilie Królewskie kwitną i pachną cudownie

Staszek 044

Działka w czerwcu. Źródło: Zdjęcie własne

Staszek 027

Lubię ten zakątek na działce. Źródło: Zdjęcie własne

JPG062A

Togo w płatkach z rajskiej jabłonki

Różą

JPG057

Sjesta po obiedzie Źródło: Zdjęcie własne

Staszek 024

Krety też nas często odwiedzają. Źródło: Zdjęcie własne

Zdjęcie0141

Wrzesień Źródło: Zdjecie własne

397997_412492848825406_760661136_n

Hera i Togo. Źródło: Zdjęcie własne

Zdjęcie0032 (1)

Lilie. Źródło: Zdjęcie własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies