Suzhou – Miasto Wielu Kanałów i Klasycznych Ogrodów. Część I

On 19 stycznia 2016 by podrozewagabundy.pl

 

http://www.china-mike.com/wp-content/uploads/2010/07/suzhou_pagoda-1024×477.jpg

   Gdy planujesz wycieczkę do Państwa Środka, to zarezerwuj czas na zwiedzenie Suzhou jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast w tej części Chin i nie tylko. Tego miasta nie można nie zobaczyć. Jeśli przegapisz to będziesz żałował do końca życia. Wiele jest pięknych miejsc na świecie i Suzhou do nich należy.

dscf1979

http://irenetravelogue.files.wordpress.com/2013/06/dscf1979.jpg

   Położone we Wschodnich Chinach Suzhou należy do prowincji Jiangsu. W 2010 r. to portowe miasto położone nad Wielkim Kanałem, w delcie rzeki Jancy, w pobliżu jeziora Tai Shi liczyło prawie 5,4 mln mieszkańców, a w całej aglomeracji Suzhou  zamieszkiwało ponad 8 mln ludności. Suzhou posiadający statut prefektury miejskiej oprócz swoich walorów turystycznych, które przyciągają ogromne tłumy turystów z całego świata, jest miastem o długowiekowych tradycjach handlowych. Od wieków miasto było liderem w handlu i produkcji jedwabiu.

Po ten ceniony w Europie i w krajach arabskich materiał ściągali tzw. „Szlakiem Jedwabnym” kupcy z całego świata. To miasto znane jest również z rzemiosła, którego głównym zajęciem była obróbka, a następnie wykonywane cacka z nefrytu. Obecnie jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny w Chinach. Tutaj powstają znane i cenione w świecie hafty. Spośród gałęzi przemysłowych  rozwinięte jest hutnictwo żelaza oraz przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i wysokich technologii. Suzhou jest miastem uniwersyteckim, w którym studenci pobierają naukę w kilku wyższych uczelniach.                                                                                                                                                                                                                                                         

 

http://cache-graphicslib.viator.com/graphicslib/thumbs674x446/2052/SITours/suzhou-and-zhouzhuang-water-village-day-trip-from-shanghai-in-shanghai-122291.jpg

Suzhou ma doskonałe połączenie drogowe i kolejowe z Szanghajem, podróż trwa około 2 godz. Jeśli będziemy w Chinach jako indywidualni turyści, to do dyspozycji turystów istnieje wiele możliwości poruszania się po mieście. Przede wszystkim do tego celu służy komunikacja miejska, dzięki której  można dotrzeć do wszystkich zabytków. Dla bardziej wygodnych turystów są do dyspozycji taksówki, a dla turystów – sportowców jest wytyczona trasa rowerowa, która również doprowadzi do wybranego zabytku. Jeśli, wybierzecie typ turystyki zbiorowej, to koniecznie zwróćcie uwagę czy w programie wycieczki znajduje się Suzhou. Poniżej opublikowałam zdjęcia z Suzhou, sądzę, że już podobało się Wam to miasto. Napiszcie co o tym sądzicie. Mam nadzieję, że odezwą się osoby, które miały to szczęście być w Suzhou, może też coś napiszą, albo uzupełnią ten mój post. Zachęcam, a nawet bardzo proszę do wypowiadania się, przecież w tę sposób najbardziej możemy poznawać uroki lub ułomności naszego świata.

 

http://beautifulplacestovisit.com/large/cities/Suzhou-China2.jpg

W Suzhou nazywane jest Wenecją Wschodu, ponieważ w mieście znajduje się 24 kanały wodne.

http://mandalay.pl/zdjecia/831/chiny-suzhou.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/20090905_View_on_Suzhou_from_North_Temple_Pagoda.jpg

 Najważniejszymi zabytkami, które powinno się zwiedzić są według Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Suzhou)

  • Wangshi (Ogród Mistrza Sieci) – powstał w 1149 roku
  • Canglang Ting (Pawilon Ciemnoniebieskich Fal)
  • Mingdao Tang (Pawilon Oświecenia)
  • Ruiguang Ta (Pagoda Sprzyjającego Światła)
  • Zhuozheng Yuan (Ogród Pokornego Zarządcy) – największy ogród w mieście, ma 5 ha powierzchni; został założony w 1513 roku przez Zarządcę Wanga Xianchenga w miejscu, gdzie posiadłość miał poeta Lu Guimeng
  • Beisi Ta (Pagoda Północnej Świątyni) – powstała w okresie Południowej Dynastii Song, a w II połowie XVII wieku została gruntownie przebudowana; posiada 9 kondygnacji
  • Muzeum jedwabiu
  • Liu Yuan (Ogród Przebywania) – zabytek narodowy
  • Xiyuan Si (Świątynia Zachodniego Ogrodu) – odrestaurowana w XIX wieku
  • pomnik kapusty pekińskiej (jako warzywa rozsławiającego Chiny w świecie

 

http://www.chinatourguide.com/china_photos/Suzhou/attractions/hrc_suzhou_tongli.jpg

https://binghamton-oip.terradotta.com/_customtags/ct_Image.cfm?Image_ID=2603

 Do Suzhou przyjechaliśmy o godz. 12 w południe. Była to raczej męcząca podróż, bo już w Xian atokar nie mógł podjechać pod sam dworzec, ponieważ plac wokół dworca i ulica do niego prowadząca była w remoncie. Musieliśmy pokonać ten dystans piechotą , natomiast nasze ciężkie walizki, na szczęście, zabrały ryksze. Na dworcu w Xian (podobnie i na innych chińskich dworcach) jest identyczna odprawa jak na lotniskach, z tą różnicą, że trwało to trochę dłużej. Po 12 godzinach jazdy w dość dobrych warunkach przybyliśmy do Suzhou nieco zmęczeni, ale zadowoleni, że pokonaliśmy następny etap naszej wycieczki. Niestety, i tu czekała na nas niespodzianka, bo nasz hotel mieścił się po drugiej stronie torów, trzeba było pokonać z walizkami wiadukt, a następnie przejść ponad 0,5 km po niewygodnej drodze, która była w budowie, jak również cała okolica wokół hotelu. Zatem, widok z hotelowego pokoju był raczej księżycowy, ale nowo wybudowany hotel był bardzo elegancki i wygodny. Nie chciałam wierzyć, że znalazłam się w tym uroczym Suzhou, ale późniejsze widoki w dwójnasób to mi wynagrodziły i byłam tym zachwycona.

Suzhou to miasto klasycznych chińskich ogrodów, które były wzorowane na Ogrodzie Szanghajskim Yoyuan (zob. Szanghaj zwany Paryżem Wschodu. Część II – http://podrozewagabundy.pl/2016/01/13/szanghaj-zwany-paryzem-wschodu-czesc-ii/). Chińskie ogrody są najładniejsze w pełni słonecznego blasku, przy mglistej i po chmurnej pogodzie, jak niektórzy twierdzą, tracą swój nie zaprzeczalny urok. Dla mnie one zawsze są piękne i egzotyczne i nigdzie na świecie nie ma tak pięknych ogrodów wzorowanych na architekturze chińskiej. Celem chińskich ogrodów jest stworzenie wyjątkowego miejsca do medytacji. Te starannie rozplanowane enklawy w gwarnym i ruchliwym Suzhou pierwotnie były konstruowane dla wyjątkowej, znakomitej garstki miejscowych dygnitarzy, naukowców i poetów, którzy mogli tutaj znaleźć chwilę ukojenia. W tej chwili są ogólnodostępne, można te ogrody zwiedzać, ale proponuję, jeśli to będzie możliwe, przyjść do ogrodu wcześnie rano i napawać się jego pięknem i świeżą porankową wonią, później są tutaj tłumy ludzi i ogromny gwar jak na Azjatów przystało. 

 W Suzhou jest wiele ogrodów jak, np: Ogród Mistrza Sieci (Wangshiyuan), Pawilon Lazurowej Fali (Canglangting), Ogród Szczęścia (Yiyuan), Ogród Pokornego Administratora (Zhouzhengyuan), Ogród Par (Ouyyuan), Lwi Gaj (Shizi Lin), Ogród Kuszący do Pozostania (Liu Yuan).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/2004_0927-Suzhou_MasterOfNetGarden_PaintedMap.jpg

 Wśród tych ogrodów według opini znawców chińskiej architektury, Chińczyków i turystów najpiękniejszy jest Ogród Mistrza Sieci. Powyższe zdjęcie przedstawia makietę tego ogrodu. Przede wszystkim zauważalna jest naturalna harmonia ogrodu. Centralnym miejscem jest sadzawka, w kórej pływają złote rybki, otoczona jest siecią wązkich ścieżek, a dookoła zbudowane pawilony zalotnie przeglądające się w wodzie. Ogromnie się cieszę, że mogłam zobaczyć te cuda i idąc krętymi ścieżkami wzdychać jak tutaj jest pięknie. Zachęcam państwa do odwiedzenia tego ogrodu, gdy będziecie w Chinach.

100_2448

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

 We wnętrzu jednego pawilonu jest herbaciarnia, w której można się napić świetnie zaparzonej chińskiej herbaty, gatunków tej herbaty jest sporo. Wnętrza pawilonów są także przystosowane do muzykowania.

100_2449

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

100_2450

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

100_2450

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

100_2451

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

100_2452

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

100_2454

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

100_2455

Zdjęcie: Alicja Muszyńska

100_2458

Zdjęcie: Danuta Sieradzka

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies