Zwiedzanie Krakowa – trasa uniwersytecka

On 2 lutego 2016 by podrozewagabundy.pl

 Kraków to najstarszy ośrodek akademicki w Polsce. Obecnie funkcjonuje tutaj 21 szkół wyższych, w tym dwa uniwersytety. W obrębie Starego Miasta znajdują się obiekty o ogromnej wartości historycznej i kulturalnej, których zwiedzenie pozwoli na zdobycie wiedzy o życiu naukowym Krakowa, a także pozwoli poczuć tą szczególną atmosferę miasta zdominowanego przez studentów.

Z Uniwersytetem związane są nazwiska wielu Polaków znanych w kraju i za granicą. Do najznakomitszych należą: Jan Długosz, Mikołaj Kopernik, Mikołaj Rej, a także Karol Wojtyła (późniejszy Papież  Św. Jan Paweł II).

Trasa związana jest przede wszystkim z funkcjonowaniem Akademii Krakowskiej, założonej w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, przekształconej w 1400 roku w Uniwersytet Jagielloński. Jej nazwa pochodzi od królewskiej dynastii Jagiellonów, którzy otaczali uczelnię szczególną opieką.

Uniwersytet Jagielloński

„Kraków – Collegium Novum 01” autorstwa Lestat (Jan Mehlich) – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_-_Collegium_Novum_01.JPG#/media/File:Krak%C3%B3w_-_Collegium_Novum_01.JPG

 

Akademia Sztuk Pięknych i Polska Akademia Umiejętności

Zwiedzanie rozpoczynamy od Placu Matejki. Tutaj pod numerem 13 mieści się siedziba najstarszej w Polsce uczelni artystycznej – Akademii Sztuk Pięknych. Mijając Barbakan i Bramę Floriańską, przechodząc ulicami Pijarską i św. Jana, docieramy do budynku niezwykle ważnej dla polskiej nauki instytucji – Polskiej Akademii Umiejętności (ul. Sławkowska 17).

Akademia Sztuk Pięknych i Umiejętności https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSIKGzxJIJaIaWrx2lIT7lbbfYf2cfG4TcZyL2T_Rywy5NS_6pLRg

Kolegiata Akademicka św. Anny

Mijając rozrzucone gęsto wydziały uniwersyteckie przechodzimy ulicą Reformacką i obrzeżem Plant i docieramy do ul. św. Anny. Znajduje się tutaj kolegiata uniwersytecka św. Anny – przykład dojrzałego polskiego baroku.

Kolegiata Akademicka Św. Anny.  Źródło: By Rj1979 – Praca własna, Domena publiczna, $3

Collegium Nowodworskiego

W budynku naprzeciwko kościoła św. Anny (Kolegium Nowodworskiego), gdzie obecnie znajdują się obiekty Akademii Medycznej, w XVII wieku istniała pierwsza w Polsce, założona przez władze Uniwersytetu, szkoła średnia.

 

Uniwersytet JagiellońskiCollegium Nowodworskiego

Collegium Nowodworskie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/Collegium_Nowodworskiego_UJ%2C_Krak%C3%B3w%2C_ul._%C5%9Bw._Anny_12%2C_A-101_02.jpg/1024px-Collegium_Nowodworskiego_UJ%2C_Krak%C3%B3w%2C_ul._%C5%9Bw._Anny_12%2C_A-101_02.jpg

Collegium Maius, Collegium Minus, Collegium Witkowskiego, Collegium Novum, Collegium Broscianum, Collegium Juridicum

Tuż za rogiem ulic św. Anny i Jagiellońskiej docieramy do najstarszego z krakowskich budynków uniwersyteckich – założonego w XIV wieku Collegium Maius. Od tego niezwykle cennego zabytku rozpoczynamy zwiedzanie tzw. „kwartału uniwersyteckiego”. Spacerując ulicami Jagiellońską i Gołębią mijamy kolejne miejsca ściśle związane z krakowskim środowiskiem naukowym – Collegium Minus (Gołębia 11), Collegium Witkowskiego (Gołębia 13), czy pomnik studiującego na Akademii Krakowskiej Mikołaja Kopernika. Docieramy do neogotyckiego budynku Collegium Novum, gdzie obecnie znajduje się siedziba władz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródło: http://alekrakow.pl/wp-content/uploads/Collegium-Maius-w-Krakowie-01.jpg

Collegium Minus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Collegium_Maius_07.JPG

 

Collegium Iuridicum od strony ul. Grodzkiej

Collegium Juridicum Uniwersytet Jagielloński Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/Krak%C3%B3w_-_Collegium_Iuridicum_01.jpg/1024px-Krak%C3%B3w_-_Collegium_Iuridicum_01.jpg

 

Widok z Wawelu

Dom Długosza w Krakowie. Widok z Wawelu Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8e/Jan_D%C5%82ugosz_House%2C_25_Kanonicza_street%2C_Old_Town%2C_Krak%C3%B3w%2C_Poland.jpg/1280px-Jan_D%C5%82ugosz_House%2C_25_Kanonicza_street%2C_Old_Town%2C_Krak%C3%B3w%2C_Poland.jpg

 

Idąc dalej Plantami, mijamy Pałac Biskupów Krakowskich (Franciszkańska 3) i kościół i klasztor oo. Franciszkanów , skręcamy w ulice Poselską i Senacką, i mijając siedzibę Muzeum Archeologicznego docieramy do ulicy Grodzkiej. Tutaj pod numerem 52/54 mieści się pochodzący z XVII wieku budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Broscianum, nazwane tak na cześć krakowskiego astronoma Jana Brożka (łac. Joannes Broscius).

Idąc dalej, mijamy kościoły św. Piotra i Pawła i św. Andrzeja i wchodzimy na plac św. Marii Magdaleny, gdzie znajduje się budynek Collegium Juridicum. Powstał on dzięki staraniom Królowej Jadwigi w XV wieku. Swoim stylem architektonicznym nawiązuje do dziedzińca wawelskiego.

Dom Długosza

Ostatnim punktem na naszej trasie jest tzw. „Dom Długosza” na ulicy Kanoniczej 25, leżąca u stóp wzgórza wawelskiego obecna siedziba Papieskiej Akademii Teologicznej.

Turyści dysponujący większą ilością czasu, a zainteresowani krakowskim środowiskiem akademickim powinni zwiedzić również:
– kompleks budynków Akademii Górniczo Hutniczej (al. Mickiewicza 30)
– siedzibę Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej 27
– nowoczesny kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego(ul. Gronostajowa 7)

Autor: Marcin Rybski
Zredagował: Marcin Białota


Vivakraków.com – historia, zabytki, niezwykłe miejsca Krakowa – Twój osobisty przewodnik Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

One Response to “Zwiedzanie Krakowa – trasa uniwersytecka”

  • KamilFal

    Ostatnim razem w zwiedzaniu miasta (i pracy) bardzo sprawdził się wynajem aut. Kraków jako duże miasto ciężko jest zwiedzić „na raz”, zwłaszcza będąc oficjalnie w podróży służbowej, ale jakoś się udało 🙂 samo miasto jest piękne, na pewno warto je odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies