Jedwab Polski

On 4 lutego 2016 by podrozewagabundy.pl

Jedwab produkowany w Polsce zawdzięcza swoje istnienie rodzinie Witaczków – Henrykowi i jego siostrze Stanisławie, którzy w 1924 r. rozpoczęli prowadzenie kursów hodowli jedwabników. Pan Henryk Witaczek był zesłańcem na Kaukaz i tam wykorzystał ten okres na zdobycie doświadcznia w prowadzeniu hodowli jedwabników, a następnie w produkcji jedwabiu. W Gruzji ukończył m.in Kurs Hodowli Jedwabników.

http://jedwab-polski.pl/wp-content/uploads/2015/11/2015-10-09-09.36.30-0000018-700×400.jpg

http://jedwab-polski.pl/wp-content/uploads/2013/12/44-700×400.jpg

http://jedwab-polski.pl/wp-content/uploads/2013/12/1-700×400.jpg

Po zakończeniu I Wojny Światowej i po uzyskaniu w 1918 r. przez Polskę niepodległości Henryk Witaczek powraca do kraju zakłada firmę w Milanówku i razem z siostrą prowadzą kursy uprawy drzew morwowych i hodowli jedwabników. W latach trzydziestych ubiegłego wieku rozwój firmy był bardzo dynamiczny, a liczba producentów jedwabników wzrosła do 2400. Firma i jej wyroby bardzo szybko zyskały popularność  za granicą, a nasze wyroby z Milanówka chętnie były wystawiane w najbardziej eleganckich salonach świata i chętnie kupowane przez najbardziej eleganckie i bogate kobiety świata.

http://jedwab-polski.pl/wp-content/uploads/2013/12/IMG_9994-700×400.jpg

Ten wielki sukces firmy jedwabniczej rodziny Witaczków był możliwy dzięki włączeniu się instytucji państwowych, które poprzez swoje wspieranie pomogły jej twórcom nie tylko na dynamiczny wzrost produkcji, ale i na znakomitą reklamę poza granicami kraju. I tak, Ministerstwo Rolnictwa wspierało gospodarstwa rolne, które do swojej działalności włączyły uprawę drzew morwowych, a nadleśnictwa dostały nakaz zakładania szkółek drzew morwowych. Ministerstwo Komunikacji nakazało obsadzenie drzewami morwowymi terenów wzdłuż trakcji kolejowych, przede wszystkim miało to zapobiec zasypywaniu trakcji kolejowych przez śniegi oraz pomoc dla drużników przy hodowli jedwabników. Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej wydało zalecenia hodowli jedwabników w zakładach opiekuńczych. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło sadzenie drzew morwowych w zakładach karnych. 

http://jedwab-polski.pl/wp-content/uploads/2013/12/IMG_9982-700×400.jpg

 Po II Wojnie Światowej firma została upaństwowiona, ale wielkość produkcji i jakość została utrzymana. W dalszym ciągu wyroby jedwabne z Milanówka cieszyły się powodzeniem w kraju i za granicą. Ciężki los spotkał założyciela firmy Henryka Witaczka. O tym możecie przeczytać w artykule „Jedwab z Milanówka” (http://odkryjmazowsze.blox.pl/2011/06/Jedwab-z-Milanowka.htmlartykułJedwabzMilanówka). Firma podupadła w czasie ostatniego kryzysu.

Powrót do prywatyzacji nastąpił w 1997 r. Zakłady Jedwabiu Naturalnego „Milanówek” zostały wykupione przez Jedwab Polski Sp. z.o.o. Wyroby tej firmy są sprzedawane w ekskluzywnej sieci butików na terenie Polski. 

http://esklep.jedwab-polski.pl/userdata/gfx/bf0489c4ff6d6 cbd0bd08837cd559957.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Dodatkowe informacje znajdziesz w:

http://jedwab-polski.pl/o-firmie/

http://odkryjmazowsze.blox.pl/2011/06/Jedwab-z-Milanowka.html  artykuł Jedwab z Milanówka

 

 

 

 

One Response to “Jedwab Polski”

  • Dorota

    Bardzo interesujący materiał. Milanówek wszystkim był znany. Natomiast to, że tyle było hodowli jedwabników – nie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies