Olga Boznańska

On 8 marca 2016 by podrozewagabundy.pl
208px-Olga_Boznańska_Autoportret_3

Olga Boznańska Autoportret. Źródło: pl. wikipedia.org/wiki/Olga_Boznańska

 I znów wielkie wydarzenie kulturalne w stolicy, które tłumnie przyciąga gości do Muzeum Narodowego w Warszawie. W salonach wystawowych tego gmachu została otwarta wystawa obrazów światowej sławy naszej rodaczki Olgi Boznańskiej, w celu uczczenia 150 rocznicy urodzin malarki. 

Boznańska_Girl_with_chrysanthemums

Olga Boznańska Dziewczynka z chryzantemami. Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Boznańska

Na wystawie, którą zaplanowano do 2 maja 2015 r., zaprezentowano najcenniejsze jej dzieła zarówno ze zbiorów polskich, jak również ze zbiorów znanych galerii i bibliotek światowych, przy czym wiele z tych obrazów jest wystawionych po raz pierwszy w Warszawie.

 

Dzieła swoje udostępniły Biblioteka Polska w Paryżu, Muzeum d’Orsay w Paryżu, Galeria Ca’Pesaro oraz Lwowska Galeria Obrazów i Muzeum Polskie w Chicago. Organizatorzy wystawy przyjmując klucz tematyczny umieścili obrazy w 7 salach, i tak sala nr. 1 obejmuje obrazy z wczesnego okresu jej twórczości, sala nr. 2 została poświęcona wizerunkom dzieci, sala nr. 3 tematowi macierzyństwa, wnętrze pracowni sala 4 oraz martwa natura sala nr. 7.

DSCF4098

Olga Boznańska

752px-Olga_Boznańska_1903_Kwiaty_na_tarasie

Oga Boznańska Kwiaty na tarasie. Źródło: pl. wikipedia.org./wiki/Olga_Boznanska

Olga Boznańska urodziła się w Krakowie w 1865 r., a zmarła w Paryżu w 1940 r. mając 75 lat. W zasadzie talent i zamiłowania do sztuki odziedziczyła po matce z pochodzenia Francusce, ojciec z zawodu inżynier był Polakiem. Naukę rysunku rozpoczęła w młodym wieku w Krakowie, pobierając lekcje prywatne, ponieważ wtedy nie przyjmowano kobiet do Akademii Sztuk Pięknych. Po zakończeniu nauki w Krakowie, naukę kontynuuje w Berlinie. Swoje prace zaczęła wystawiać od 1896 r. najpierw w Warszawie, a potem w Berlinie, Wiedniu, Londynie, Paryżu.

93px-Olga_Boznańska_1893_Paul_Neuen

Olga Boznańska Portret malarza Pawła Naumana. Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/ Olga_Boznańska

  Można powiedzieć, że miała szczęście, bo jej twórczość została doceniona za życia, o czym świadczą nagrody i wyróżnienia jakie otrzymała, a mianowicie: złoty medal w Wiedniu za  portret malarza Pawła Nauena, wyróżnienie w Londynie za portret miss Mary Breme. Następny złoty medal zdobyła na wystawie w New Gallery w 1900 r., a na światowej wystawie w Paryżu zdobyła wyróżnienie. W 1907 r. na wystawie w Pittsburgu ponowny medal, tym razem srebrny. W 1912 r. artystka

DSCF4106

Na wystawie pokazano jej narzędzia malarskie

Chlopiec_w_mundurku

Olga Boznańska Chłopiec w mundurku

otrzymuje order Legii Honorowej. Także w Polsce doceniono jej twórczość. W 1924 r. od rządu Polskiej Rzeczypospolitej za swoją działalność na niwie kultury otrzymuje Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w 1936 r. Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Nauk, a dwa lata później Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.  W 1937 r. na wystawie światowej w Paryżu otrzymuje Groud Prix. Ostatnie w jej życiu sukcesy to Bienale w Wenecji w 1937 r., gdzie sprzedała kilka obrazów i nawet król włoski kupił portret pani Dygaczowej. Twórczość Olgi Boznańskiej zaliczana jest do nurtu postimpresjonizmu. Największe sukcesy artystka odniosła malując portrety, na których po mistrzowsku potrafiła odzwierciedlić psychikę osób, które malowała.

DSCF4111

Olga Boznańska Martwa Natura

DSCF4107

Olga Boznańska Źródło: Zdjęcie własne

DSCF4109

Olga Boznańska Portret Psa Źródło: Żdjęcie własne

 Zwiedzający wystawę zachwycają się nie tylko jej pięknie namalowanymi portretami, ale także i obrazami przedstawiającymi wnętrze pracowni i widokami namalowanymi z okna pracowni. Według znawców sztuki malarskiej Olga Boznańska była mistrzynią w harmonijnym dobieraniu barw, jej paleta zmieniała się wielokrotnie – we wczesnym okresie jej twórczości przeważały srebrno – błękitnezielenie, następnie był okres w którym dominowała biel, a pod koniec swej twórczości wprowadziła brązy i beże. Postacie osób zarówno dorosłych jak i dzieci są smutne, przebija przez nich samotność, zdziwienie i wielka rezerwa. Być może, że jej twórczość była odzwierciedleniem jej sytuacji życiowej i jej przeżyć emocjonalnych wynikających z braku rodziny.

752px-Olga_Boznańska_1903_Kwiaty_na_tarasie

Olga Boznańska Kwiaty na Tarasie Źródło: Zdjęcie Własne

DSCF4102

Jacek Malczewski Portret Córki Artysty Źródło: Zdjęcie własne

   Na wystawie znajduje się kilkanaście obrazów innych światowej sławy artystów z którymi Olga Boznańska była konfrontowana tj. Diego Velazquez, James Abbott Mc Neill Whistler, Edouard Manet i inni. Organizatorzy  również nie zapomnieli o zaprezentowaniu obrazów malarki pochodzących z okresu jej fascynacji sztuką japońską. Przykuwają uwagę widza pejzaże (sala 2) malowane z okna pracowni przy zastosowaniu grafiki japońskiej.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies