Szwajcaria – Engelberg

On 12 marca 2016 by podrozewagabundy.pl

Pisanie  o anielskiej wiosce położonej w centralnej Szwajcarii w kantonie Obwalden Engelbergu odczuwam tak jak gdybym ponownie odbyła tam sentymentalną podróż. Na zaproszenie mojej przyjaciółki Ewy i jej męża Wiesława spędziłam z nimi i ich dziećmi Izą i Piotrusiem urocze i niezapomniane dwa tygodnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Wigilia i Święta były przygotowane ściśle według naszych polskich obyczajów, a więc na stole były pyszne postne potrawy wigilijne, przygotowane przez moją przyjaciółkę, ja z Polski przywiozłam opłatek i sianko, które później zabrali ze sobą do Dortmundu w którym mieszkają. Ze świątecznych dań była upieczona z pysznym nadzieniem przez Ewę polska gęś, holenderski indyk, masa egzotycznych owoców oraz wiele innych świątecznych smakołyków. Była cudowna rodzinna atmosfera, ale ja niestety myślałam o mojej rodzinie pozostawionej w Polsce, oczywiście nie dałam nikomu  tego odczuć. 

Engelberg jest to mała alpejska wioska, w której kupisz wszystko co potrzebujesz prawie o każdej porze dnia i nocy, nawet ze złotą biżuterią włącznie, zjesz obiad w dobrej restauracji lub pizzę w snack-barze, kupisz bilety do najdalszych zakądków na świecie, dojedziesz koleją w niecałą godzinę do Lucerny itd. W Engelbergu znajduje się największy na świecie sklep zegarek – „Swiss Lion Shop”.

Ilustracja

Szwajcaria. Engelberg. Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/55/Engelberg.jpg/800px-Engelberg.jpg By Stan45 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4797928

Miejscowość jest położona na wysokości 1020 m n.p.m. i góruje nad nią masyw górski Titlis z najwyższym wzniesieniem o tej samej nazwie wynoszącym 3238 m n. p. m. i lodowcem. Po wyżej na zdjęciu widoczny jest kościół i klasztor Benedyktynów, który od czasów średniowiecza po dzień dzisiejszy znany jest w całej Europie z wysokiego poziomu nauczania. Obecnie w klasztorze mieszka i pracuje 30 mnichów.

Szwajcaria. Engelberg. Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Engelberg_01.JPG/800px-Engelberg_01.JPG By Simon Koopmann – Praca własna, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3145673

 Engelberg  już od XIV wieku był znanym  kurortem w Europie, w którym zarówno latem i zimą można doskonale aktywnie wypocząć. Przyjeżdżają do niej nie tylko goście z pobliskiej Lucerny na weekendy, ale turyści i wczasowicze z całej Europy, szczególnie dużo jest tutaj turystów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Ceny w hotelach nie są wygórowane, a dla młodzieży i turystów uprawiających turystykę górską przyjazne ceny i dobre warunki oferuje Międzynarodowe Schronisko Młodzieżowe. Wioska jest przyjazna dla rodzin z dziećmi, dzieci mają tu wyjątkowe przywileje, a naczelne hasło, które faktycznie odzwierciedla istniejącą atmosferę, brzmi „Rodziny mile widziane”.

Engelberg przyciąga gości nie tylko życzliwością swoich mieszkańców, ale także wspaniałymi widokami Alp Centralnej Szwajcarii zarówno w lecie jak i w zimie. Dla gości przyjeżdżających latem czeka wiele przygotowanych atrakcji: istnieje kolejka linowa na Titlis i na Glacier Park (na lodowiec), a także można skorzystać z oferty zwiedzenia groty lodowcowej usytuowanej na Titlisie. Dla amatorów górskich wędrówek  przygotowane są znakomicie oznakowane trasy turystyczne, z możliwością nabycia map. Miłośnicy saneczkarstwa mogą korzystać z letniego toru saneczkowego, a dla bardzo odważnych osób nie mających lęku przestrzeni zbudowano wiszący most nepalski, który jest najwyżej usytuowanym mostem w Europie. Dla amatorów fotografii i strojów regionalnych przygotowano możliwość z robienia sobie fotografii w stroju alpejskim. Ponadto w sezonie letnim odbywa się tutaj wiele koncertów dla dzieci i dorosłych.

Na zdjęciu powyżej jest przedstawiony dom wypoczynkowy jednej ze szwajcarskich firm turystycznych. Właśnie w takim domu, w mieszkaniu trzy pokojowym, mieszkałam z rodziną mojej koleżanki. To turystyczne mieszkanie było kompletnie wyposażone we wszystkie potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego rzeczy, nawet były kieliszki przeznaczone do różnego rodzaju alkoholi, było dodatkowe pomieszczenie na narty, a pokój gościnny był oddzielony od aneksu kuchennego wysokim bufetem. W piwnicy budynku usytuowano automatyczną pralnię i suszarnię, w której po wrzuceniu odpowiedniej monety można było uprać kombinezon narciarski i wysuszyć w suszarce. Tak więc po godzinie można go było ponownie założyć. Pokój w którym mieszkałam był komfortowy, a dodatkową przyjemnością był idylliczny widok z okna, ponieważ mogłam patrzeć i zachwycać się Titlisem. Widok tej góry zapamiętam do końca życia, kiedyś moja koleżanka pokazała mi pocztówkę, od razu rozpoznałam, że był na niej uwidoczniony Titlis.

Engelberg to raj dla narciarzy, snowbordzistów i saneczkarzy. Sezon zimowy trwa tutaj stosunkowo długo, bowiem zima rozpoczyna się w październiku, a kończy się w maju. Jednak obecne zawirowania klimatyczne powodują, że nawet w środku zimy w miejscowościach alpejskich brakuje śniegu. Miejscowość jest przystosowana do sportów zimowych. Trasy szybkiego zjazdu narciarskiego obejmują 82 km. Znajduje się tutaj najdłuższy zjazd w Alpach Środkowych wynoszący 12 km, dla biegaczy narciarskich przeznaczono 30 km trasy oraz 14 szlaków dla zimowej wędrówki. 

Engelberg Darmowe Zdjęcia

Szwajcaria. Engelberg. Źródło: https://image.freepik.com/darmowe-zdjecie/engelberg_2220890.jpg

Engelberg Darmowe Zdjęcia

Szwajcaria. Engelberg. Źródło: https://image.freepik.com/darmowe-zdjecie/engelberg_2930230.jpg

Engelberg jest znaną miejscowością wśród narciarzy i miłośników sportów zimowych. Tutaj odbywają się zawody w skokach narciarskich – Pucharu ŚwiataTurnieju Czterech Skoczni. Na skoczni w Engelberg usytuowanej na Titlisie odnosił sukcesy ADAM MAŁYSZ – nasz narodowy bohater, uwielbiany przez rzesze kibiców i dzieci, które przybierały drugie nazwisko i skacząc z tapczanu mówiły, że nazywają się Adamem Małyszem. Na te zawody czekałam z utęsknieniem i cieszyłam się, że w tej cudownej alpejskiej wiosce, w tak bardzo ważnych zawodach, na najwyższym podium stawał Polak. Sukcesy Adama Małysza sprawiły to, że inni młodzi ludzie zaczęli się garnąć do tego sportu i odnosili zwycięstwa, a nam kibicom przysparzali wiele radości. Tutaj na skoczni Gross Titlis Schanse znakomicie się zapisali skoczkowie Kamil Stoch, Jan Ziobro.

Pierwsza skocznia narciarska zbudowana w paśmie górskim Titlisu w latach dwudziestych XX wieku, niestety, nie wytrzymała próby czasu, błędy konstruktorów spowodowały tragiczną sytuację podczas rozgrywających się pierwszych zawodów, bowiem jeden ze skoczków zmarł, kilku odniosło poważne kontuzje. Po tych nieszczęśliwych wydarzeniach błędy w planach konstrukcyjnych zostały poprawione, a stocznia została całkowicie przebudowana. Kolejne skocznie zostały wybudowane w 1964 roku i w 1971 roku – nazywana Gross Titlis Schanze. Gruntowny remont skoczni został przeprowadzony w 1985 r. na wniosek Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, w celu dostosowania jej do międzynarodowych standardów tej klasy obiektów. Skoki narciarskie są pięknym i widowiskowym sportem, ale podziwiam odwagę tych młodych zawodników. Miałam to szczęście, że stanęłam na górze tej skoczni i gdy poparzyłam w dół ciarki poczułam pod skórą. Naprawdę odważni są ci młodzi mężczyźni i ile w nich tkwi samozaparcia i woli walki. Podziwiam, życzę im wytrwałości i dalszych sukcesów, a my kibice naszych wspaniałych sportowców będziemy ich wspierać z całych sił.

Miejsca Polaków wywalczone w Pucharze Świata w Turnieju Czterech Skoczni w Engelbergu:

11 styczeń 1997 r. Adam Małysz  – 3 miejsce,

16 grudnia 2001 r. Adam Małysz – 1 miejsce,

16 grudnia 2006 r. Adam Małysz – 3 miejsce,

18 grudnia 2010 r. Adam Małysz  – 2 miejsce,

19 grudnia 2010 r. Adam Małysz  – 3 miejsce,

18 grudnia 2011 r. Kamil Stoch –  2 miejsce,

15  grudnia 2012 r. Kamil Stoch –  2 miejsce,

21 grudnia 2013 r. Jan Ziobro  – 1 miejsce, 

21 grudnia 2013 r. Kamil Stoch – 2 miejsce,

22 grudnia 2013 r. Jan Ziobro – 3 miejsce.

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies