Gdzie nie jechać w te wakacje?

On 13 kwietnia 2016 by podrozewagabundy.pl

Po ostatnich zamachach we Francji oraz Belgii ponownie rozgorzały dyskusje o bezpieczeństwie w trakcie turystycznych wyjazdów. Sprawdźmy zatem, gdzie nie jechać na tegoroczne wakacje, a także czy można ubezpieczyć się od terroryzmu.

Ataku terrorystycznego nie przewidzimy, jednak dzięki odpowiedniemu wyborowi miejsca wypoczynku możemy znacząco zmniejszyć zagrożenie. Dodatkowo, mimo że wiele osób uważa, że żadne towarzystwo nie oferuje ubezpieczenia od terroryzmu, prawda jest inna.

Gdzie lepiej nie jechać?

Najpewniejszym źródłem informacji o bezpieczeństwie w danym miejscu jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, na której regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące poszczególnych krajów. Na największe niebezpieczeństwo narażamy się, wyjeżdżając do państwa oznaczonego napisem „Nie podróżuj” albo „Opuść natychmiast”.

(Adres strony MSZ informujący o zagrożeniach terrorystycznych dla podróżujących  https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych . Warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o podróży do danego kraju. Uzupełnienia Alicja Muszyńska).

Wśród tych krajów znajdują się też takie miejsca, które jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne wśród polskich turystów, czyli:

  • Tunezja,
  • Egipt.

Natomiast w przypadku Turcji i Maroka zastosowano zapis: „Ostrzegamy przed podróżą”.

DSCF0254

Stambuł. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

DSCF3476

Marrakesz. Maroko. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Czy można ubezpieczyć się od terroryzmu?

Zamachy we Francji i Belgii sprawiły, że trudno jednak znaleźć państwo, w którym moglibyśmy być zupełnie pewni, że do ataku nie dojdzie. Dlatego też warto ubezpieczyć się od szkód spowodowanych atakiem terrorystycznym. Jednak czy jest to w ogóle możliwe?

Niektórzy ubezpieczyciele w przypadku zamachu terrorystycznego wyłączają całkowicie swoją odpowiedzialność. Istnieją jednak towarzystwa, które stosują klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru.

Klauzula nieoczekiwanego aktu terroru

Taka klauzula oferowana jest w ramach standardowej polisy turystycznej. Jakie korzyści niesie ona ze sobą? Jeżeli w czasie naszego pobytu w państwie, w którym w ostatnim czasie nie zdarzały się akty terroryzmu, dojdzie do ataku, ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić pieniądze za szkody poniesione w przeciągu kilku dni od daty wydarzenia (zwykle jest to okres 7 dni).

Oczywiście taka klauzula ma pewne ograniczenia i zazwyczaj towarzystwo wypłaci świadczenie jedynie za:

  • jedną wizytę lekarską,
  • hospitalizację do ustalonej kwoty,
  • transport Ubezpieczonego / zwłok do kraju zamieszkania.

Pamiętajmy jednak, że za taką klauzulę nie płacimy dodatkowo. Lepiej więc wykupić taką polisę turystyczną, która ją zawiera.

Klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru oferują m.in. UNIQA i Allianz. Osoby jadące do kraju, gdzie poziom zagrożenia jest wysoki, powinny natomiast poważnie rozważyć wykupienie dodatkowej składki zapewniającej ochronę także tam, gdzie atak terrorystyczny jest prawdopodobny. Wykupienie takiej ochrony jest możliwe np. w PZU.

Autor: Katarzyna Butkiewicz

Opracowała: Alicja Muszyńska


Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach turystycznych.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies