Jak zaplanować urlop na własną rękę?

On 6 lipca 2016 by podrozewagabundy.pl

W końcu nadszedł czas długo wyczekiwanego urlopu, a Ty nadal nie wiesz, gdzie pojechać. Biura podróży zasypują Cię atrakcyjnymi ofertami wyjazdów, lecz albo cena albo miejsce  Ci nie odpowiada? 
Zorganizuj sobie urlop na własną rękę. Wbrew pozorom może sie to okazać nie tylko tańszą, ale również dużo przyjemniejszą alternatywą. Sprawdź w kilku krokach, jak samodzielnie zaplanować wyjazd na wczasy bez konieczności korzystania z usług tour operatorów.

Po pierwsze: miejsce

Zastanów się, w jakie miejsce chcesz się udać. Do wyboru masz wycieczkę w kraju lub za granicą. W następnej  kolejności pomyśl, w jaki sposób chcesz spędzić swój urlop: czy wolisz aktywny wypoczynek nad morzem, w górach lub nad jeziorem, zwiedzanie ciekawych miast i zabytków, a może udanie sie w ciche, spokojne miejsce z dala od zgiełku? Gdy już zdecydujesz, jaka forma wczasów będzie dla Ciebie najlepsza, czas na wybór konkretnego miejsca. Dobrze jest wytypować 3-4 cele podróży, a następnie porównać pozostałe elementy, jak cena noclegów, dojazd, atrakcje na miejscu i wybrać to, które będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Po drugie: dojazd na miejsce i nocleg

W kolejnym kroku należy sprawdzić możliwości dojazdu na miejsce. Do wyboru mamy podróż samochodem, pociągiem, autokarem lub samolotem.   Porównaj ze sobą nie tylko koszt podróży, ale również jej komfort. Jeśli planujesz zabrać ze sobą duży bagaż, lepiej postaw na taki środek transportu, który pozwoli Ci na wygodne dotarcie do miejsca docelowego bez konieczności dźwigania ciężarów.

szybka kolej TEN leczenia - niebieski męskie, anodowane

Rower. http://img.freepik.com/darmowe-zdjecie/szybka-kolej-ten-leczenia—niebieski-m%C4%99skie–anodowane_19-108460.jpg?size=338&ext=jpg

czerwony pociąg

Pociąg. Źródło: http://img.freepik.com/darmowe-zdjecie/czerwony-poci%C4%85g_2795643.jpg?size=338&ext=jpg

Po trzecie: nocleg

I w tym przypadku masz wiele możliwości do wyboru. Możesz skorzystać z noclegu w hotelu ( to prawdopodobnie najdroższa opcja), pensjonatu, domu wczasowego, schroniska czy prywatnej kwatery. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, począwszy od ceny, a na komforcie skończywszy. Pamiętaj, iż miejsca noclegowe znajdujące się w lub blisko centrum są z reguły najbardziej kosztowne, dlatego warto poszukać czegoś na peryferiach, lecz na tyle blisko centralnej części, aby można było przejść tam piechotą. 

Neptun Hotel

Neptun Hotel. Źródło: https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/02/e7/7d/77/het-hotel.jpg

Po czwarte: wyżywienie

Śniadanie i kolację zwykle można zorganizować we własnym zakresie, na przykład przyrządzając posiłek w postaci kanapek. Jeśli w bazie noclegowej będzie do dyspozycji kuchnia z palnikiem lub kuchenką, również obiad możesz samodzielnie przygotować. Natomiast gdy chcesz stołować się „na mieście”, wybieraj lokale oddalone nieco od centrum, w których stołują się miejscowi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że serwowane tam jedzenie jest sprawdzone, a ceny przystępne, czyli nie zawyżone dla turystów.

Po piąte: łap okazje!

Aby w pełni wykorzystać swój urlop i nie przepłacać na atrakcjach, warto śledzić różnego rodzaju promocje. Przykładowo, tanie linie lotnicze często oferują zniżki na bilety, o ile kupimy je w konkretnym czasie. Wystarczy więc codziennie obserwować ceny interesujących nas rejsów i kupić je wtedy, gdy będą wystarczająco tanie. Sprawdź również, w jakie dni oraz w jakich godzinach bilety wstępu do  róznych atrakcji na miejscu są najtańsze. Często też można liczyć na zniżki posiadając np. Legitymację studencką lub inną kartę uprawniającą do zniżki. Jeśli przed wyjazdem już wiemy, że nie będziemy mieć wystarczającej kwoty pieniędzy, która pozwoli nam skorzystać z dostępnych atrakcji, możemy spróbować pożyczyć drobną kwotę od rodziny czy przyjaciół. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z usług firmy oferującej szybkie pożyczki. Pamiętajmy tylko, aby zaraz po powrocie z urlopu uregulować zadłużenie.

Urlop zorganizowany na własną rękę może być doskonałym sposobem na spędzenie niezapomnianych chwil oraz zobaczenia miejsc i przeżycia przygód, jakich nie dostarczy nam żaden tour operator.

Autor: Barbara Lisowska

Opracowała: Alicja Muszyńska


Polecamy również: szybkie pożyczki na wymarzony urlop

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

10 komentarzy to “Jak zaplanować urlop na własną rękę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies