Valubilis
W podróży po Maroku nie można pominąć Volubilis – jest to stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym odkryto starożytne ruiny rzymskie z okresu 40 – 285 roku n.e. Volubilis jest położone w północnym Maroku w pobliżu dwóch miejscowości wpisanych również na listę UNESCO, tj. Meknez i Fezu. Oprócz tych trzech obiektów na tej liście znajdują się jeszcze Ait Bin Handu, Al – Dziadida, As – Sawira, Marrakesz, Rabat (stolica Maroka), Tetuan.
Historia Valubilis sięga III wieku p.n.e., bowiem w tym miejscu odkryto pierwsze ślady osadnictwa związane z punicko – mauretańską osadą obronną. Korzystne położenie tej osady na szlaku handlowym spowodował szybki jej rozwój, tak więc już w II wieku p.n.e. istniało tutaj miasto handlowe otoczone murami obronnymi.
Miasto do rozkwitu doprowadzają Rzymianie. Za czasów rzymskiego protektoratu powstają najważniejsze budowle w Valubilis, a mianowicie: bazylika, forum, kapitol, łuk triumfalny. Przez wieki były rozbudowywane i umacniane mury obronne, które w 169 r. osiągnęły długość 2500 km.
Maroko. Valubilis. Źródło: http://i1.trekearth.com/photos/39235/valubis_ii.jpg
Niestety mimo znakomitej fortyfikacji jakie zgodnie ze źródłami historycznymi posiadał Valubilis nie zdołał się oprzeć najazdowi Arabów, którzy w swoich podbojach opanowali Północną Afrykę i przez cieśninę Giblartarską dostali się na półwysep Iberyjski. Rozwoju miasta Arabowie nie zniweczyli, Valubis w dalszym ciągu rozwijał się, aż do XVIII wieku do panowania sułtana Mulaja Ismaila, który ogołocił miasto ze wszystkich cennych rzeczy, a przede wszystkim zabrał marmury i wykorzystał je przy budowie Meknes (przedstawię ich zdjęcia w poście o Meknes, nawet po wielu wiekach robią wrażenie).
Wykopaliska Valubilis są położone na wzniesieniu, do którego bezpośrednio nie można dojechać autokarem, czy też samochodem. Od parkingu na wzgórze prowadzi wygodna szeroka aleja, którą z powodzeniem mogą pokonać nawet mniej wytrawni turyści. Przy parkingu znajduje się kiosk z napojami i pamiątkami.
Warto, jednak się pofatygować i pokonać tę niewielką różnicę wysokości, ponieważ zachowały się jeszcze części murów obronnych, forum, kapitolu, term, łuku triumfalnego i domów mieszkalnych. W Valubilis znajdują się najlepiej na świecie zachowane na wolnym powietrzu mozaiki, które zachwycają wszystkich zwiedzających. Szczególnie panie zwracają uwagę na pewną płaskorzeźbę, której zdjęcie zamieściłam w tym poście.
Autor artykułu: Alicja Muszyńska
Oprócz informacji uzyskanych od przewodnika wykorzystałam rownież materiały znajdujące się na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Volubilis