Valubilis

On 12 września 2016 by podrozewagabundy.pl

W podróży po Maroku nie można pominąć Volubilis – jest to stanowisko archeologiczne  wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym odkryto starożytne ruiny rzymskie z okresu 40 – 285 roku n.e. Volubilis jest położone w północnym Maroku w pobliżu dwóch miejscowości wpisanych również na listę UNESCO, tj. Meknez i Fezu. Oprócz tych trzech obiektów na tej liście znajdują się jeszcze Ait Bin Handu, Al – Dziadida, As – Sawira, Marrakesz, Rabat (stolica Maroka), Tetuan.

Maroko. Volubilis. Źródło: http://www.globtroter.pl/zdjecia/maroko/99386_maroko_okolice_meknes_volubilis.jpg

Maroko: http://wakacje.wyjazdy.travel/data/pliki/mapy-male/Maroko-map.jpg

Historia Valubilis sięga III wieku p.n.e., bowiem w tym miejscu odkryto pierwsze ślady osadnictwa związane z punicko – mauretańską osadą obronną. Korzystne położenie tej osady na szlaku handlowym spowodował szybki jej rozwój, tak więc już w II wieku p.n.e. istniało tutaj miasto handlowe otoczone murami obronnymi.

Miasto do rozkwitu doprowadzają Rzymianie. Za czasów rzymskiego protektoratu powstają najważniejsze budowle w Valubilis, a mianowicie: bazylika, forum, kapitol, łuk triumfalny. Przez wieki były rozbudowywane i umacniane mury obronne, które  w 169 r. osiągnęły długość 2500 km. 

DSCF3247

Maroko. Valubilis. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Maroko. Valubilis. Źródło: http://i1.trekearth.com/photos/39235/valubis_ii.jpg

Niestety mimo znakomitej fortyfikacji jakie zgodnie ze źródłami historycznymi posiadał Valubilis nie zdołał się oprzeć najazdowi Arabów, którzy w swoich podbojach opanowali Północną Afrykę i przez cieśninę Giblartarską dostali się na półwysep Iberyjski. Rozwoju miasta Arabowie nie zniweczyli, Valubis w dalszym ciągu rozwijał się, aż do XVIII wieku do panowania sułtana Mulaja Ismaila, który ogołocił miasto ze wszystkich  cennych rzeczy, a przede wszystkim zabrał marmury i wykorzystał je przy budowie Meknes (przedstawię ich zdjęcia w poście o Meknes, nawet po wielu wiekach robią wrażenie). 

Maroko. Valubilis. http://i1.trekearth.com/photos/39235/valubis.jpg

Wykopaliska Valubilis są położone na wzniesieniu, do którego bezpośrednio nie można dojechać autokarem, czy też samochodem. Od parkingu na wzgórze prowadzi wygodna szeroka aleja, którą z powodzeniem mogą pokonać nawet mniej wytrawni turyści. Przy parkingu znajduje się kiosk z napojami i pamiątkami. 

Warto, jednak się pofatygować i pokonać tę niewielką różnicę wysokości, ponieważ zachowały się jeszcze części murów obronnych, forum, kapitolu, term, łuku triumfalnego i domów mieszkalnych. W Valubilis znajdują się najlepiej na świecie zachowane  na wolnym powietrzu mozaiki, które zachwycają wszystkich zwiedzających. Szczególnie panie zwracają uwagę na pewną płaskorzeźbę, której zdjęcie zamieściłam w tym poście.

Maroko. Valubilis. Źródło: http://st.depositphotos.com/1022135/3198/i/950/depositphotos_31983433-Ancient-roman-mosaic-from-volubilis.jpg

Maroko. Valubilis. Źródło: http://www.abcmaroko.pl/images/stories/Maroko/volubilis1.jpg

DSCF3249

Maroko. Valubilis, Zdjęcie: Maja Rzepecka

DSCF3250

Maroko. Valubilis. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

DSCF3244

Maroko. Valubilis, Zdjęcie: Maja Rzepecka

DSCF3251

Maroko. Valubilis. Zdjęcie: Alicja Muszyńska

Autor artykułu: Alicja Muszyńska

Oprócz informacji uzyskanych od przewodnika wykorzystałam rownież materiały znajdujące się na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Volubilis

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies