3 niezwykłe miejsca w Peru, które trzeba zobaczyć przed śmiercią

On 8 grudnia 2016 by podrozewagabundy.pl

lake-1359803_1280

 

machu-picchu-1163480_1920

llama-90580_1280

Peru to nie tylko kolebka cywilizacji Inków, która uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie. To kraj niezwykły pod każdym względem, który zachwyca pięknymi krajobrazami i ciekawą kulturą. Wyprawa do Peru na długo zapada w pamięć i dostarcza niesamowitych wrażeń.

machu-picchu-43387_1920

 

peru-890995_1920

Znajdziemy tu zarówno pustynne oazy, jak i ośnieżone szczyty gór. Jednego dnia przedzieramy się z maczetą przez dżunglę amazońską by następnego surfować na desce po pustynnych wydmach. Sama stolica Peru jest miastem wielu kontrastów. W Limie znajdziemy zarówno nowoczesne wieżowce i osiedla bogaczy, jak i całe dzielnice slumsów rozciągające się wzdłuż wybrzeża. Ten niezwykle różnorodny kraj skrywa wiele ciekawostek. 

 Wśród rozległych płaskowyżów i majestatycznych górskich szczytów ukryte są trzy niezwykłe miejsca, które trzeba zobaczyć.

Rysunki z Nazca – ogromny kalendarz astronomiczny czy lądowisko kosmitów?

nazca_monkey

Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3037995

Od lat są przedmiotem badań naukowców i zwolenników teorii spiskowych na całym świecie. Jedno jest pewne – rysunki z Nazca to jedna z największych zagadek, która do tej pory nie została rozwiązana. Wędrując po płaskowyżu dostrzeżemy zaledwie metrowej szerokości ścieżki głębokie na 20 cm, lecz gdy spojrzymy na wszystko z perspektywy lotu ptaka, ukażą nam się niezwykłe kształty i symbole jak jaszczurka, kondor czy pająk oraz figury geometryczne. Jedna z teorii głosi, że owe geoglify, bo tak nazywają je naukowcy, są ogromnym kalendarzem astronomicznym, który stworzyli zamieszkujący te tereny Indianie pomiędzy 300 rokiem p.n.e. a 900 rokiem n.e. Inni przekonani są o tym, że miejsce to jest lądowiskiem kosmitów. Jedno jest pewne – autorzy tajemniczych rysunków zniknęli zaraz po powstaniu geoglifów i nie wiadomo co się z nimi stało.

 architecture-1260231_1920

bush-43243_1920

pyramid-1626352_1920

Titicaca – najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie

Jedną z ciekawostek Peru jest najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie. Titicaca, bo o nim mowa, stanowi naturalną granicę między Peru a Boliwią. Miejsce to zachwyca malowniczymi krajobrazami. W spokojnej tafli jeziora odbijają się ośnieżone szczyty Andów. Planując wyprawę do Peru warto przewidzieć czas na zwiedzanie wysp Uros. Zrobione w całości z trzciny totora i unoszące się na wodzie wyspy są domem dla blisko 2 tysięcy mieszkańców. Obszar ten rządzi się własnymi prawami. Na budowę własnej wysepki nie jest potrzebna zgoda rządu, a zamieszkujący ją ludzie tworzą utopijną mini enklawę.

 machu-picchu-1163479_1920

Machu Picchu – zaginione miasto Inków

Każda wyprawa do Peru zahaczyć musi o Machu Picchu, jeden z siedmiu cudów świata. Machu Picchu w języku keczua to po prostu “stary szczyt”. Zaginione miasto Inków jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc na Ziemi.  Do dziś nie wiadomo dlaczego wszyscy mieszkańcy opuścili je zaledwie kilkadziesiąt lat po osiedleniu się. Archeologowie odkryli tu ogromną ilość szkieletów ludzkich, głównie kobiet. Świadczyć to może o tym, że Machu Picchu pierwotnie było miejscem kultu, gdzie składano w ofierze młode dziewice. Wśród ruin zaginionego miasta znajduje się kamień słońca Intihuatana, za pomocą którego Inkowie prawdopodobnie określali pory roku i przepowiadali losy narodu.

titiicaca-see-43341_1920

artisans-1621194_1920

Tajemnicze rysunki na płaskowyżu Nazca, zaginione miasto Inków i ludzie żyjący na wodach Titicaca, które jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym na Ziemi to tylko jedne z wielu ciekawostek Peru. To kraj, w którym wędrując po pustyni można dostrzec ośnieżone szczyty Andów, gdzie nowoczesność miesza się z pradawną kulturą Inków a rozległe płaskowyże i majestatyczne góry kryją wiele tajemnic. Chociaż większość zagadek do dziś pozostaje bez odpowiedzi, jedno jest pewne – wyprawa do Peru jest niesamowitą przygodą i czymś co każdy zapamięta do końca życia.

arequipa-43286_1920

peru-1519980_1920

walk-1187958_1920

Autor: Ewa Nowak

Opracowała: Alicja Muszyńska


Jeśli marzy Ci się wyprawa do Peru, możesz skorzystać z oferty agencji podróżniczo-turystycznej.  Autorskie wyprawy do Peru i innych krajów Ameryki Południowej organizuje firma Adventure24.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies