Co warto zabrać na trekking w Himalajach?

On 4 marca 2017 by podrozewagabundy.pl

Himalaje – najwyższe góry świata, które jeszcze nie tak dawno temu przeciętnemu śmiertelnikowi wydawały się miejscem, które na własne oczy może zobaczyć tylko garstka wybranych. W dobie popularyzacji turystyki i tanich połączeń lotniczych trekking w Himalajach nie jest już czymś, co pozostaje tylko w sferze marzeń.

mount-everest-276995_640 (1)

Niektórzy wybierają wyjazdy na własną rękę, inni wolą wycieczki zorganizowane. Niezależnie od tego na jaką formę wyjazdu się zdecydujemy prędzej czy później pada pytanie o to co najlepiej zabrać na trekking w Himalajach.

yunnan-318056_640

Agencje podróżniczo-trekkingowe oferują trasy wypraw o różnym stopniu zaawansowania. Najpopularniejszymi wariantami są trekking do bazy pod Everestem i do Sanktuarium Annapurny. Jeśli wybieramy się na tego typu wyprawę, nie będzie nam potrzebny specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy, czekan, raki ani nawet namiot! Przyda się za to sprawdzony, wielozadaniowy plecak. Jeśli korzystamy z usług tragarza, możemy zabrać dwa plecaki – duży o pojemności ok. 60 litrów i podręczny ok. 20-30 litrów. W przypadku gdy będziemy sami dźwigać nasze bagaże, najlepiej wybrać średniej wielkości plecak o pojemności ok. 45 litrów.

manali-1941787_640

Do plecaka pakujemy ubrania na różne warunki temperaturowe. Przyda nam się na pewno dobrej jakości puchowa kurtka, peleryna przeciwdeszczowa, czapka chroniąca przez słońcem i mrozem, ciepły polar, wygodne spodnie i koszulki, zapas suchych skarpet, dwie pary rękawiczek. Zabierając buty na trekking pamiętajmy o tym, żeby nie był to dopiero co zakupiony sprzęt tylko sprawdzone obuwie, w którym nie raz pokonywaliśmy już górskie szlaki. Do tego na pewno przydadzą nam się kijki trekkingowe, które docenimy podczas długich godzin wędrówki. Nie zapomnijmy również o latarce czołowej, scyzoryku, termosie i okularach słonecznych. Z rzeczy kosmetycznych obowiązkowo musimy zabrać krem z filtrem UV – słońce w górach jest wyjątkowo ostre, więc konieczna jest odpowiednia ochrona skóry. Przyda się także płyn do dezynfekcji, kosmetyki do mycia w mini opakowaniach, ręcznik turystyczny i podstawowa apteczka, do której zabierzemy lek przeciw chorobie wysokościowej, środki na przeziębienie, bandaż itp.

buddhist-737194_640

nepal-1972518_640

W przypadku gdy wybieramy się na trekking w Himalajach połączony z wejściem na jakiś większy szczyt jak np. Island Peak niezbędne będą nam już raki, czekan, lina, karabinki, okulary lodowcowe, namiot górski, mata, puchowa kurtka ekspedycyjna i buty 6000+. Do jedzenia warto wziąć posiłki liofolizowane. Przyda się również sprzęt do gotowania taki jak menażka, palnik, butla z gazem. Niezależnie od tego jaki stopień trudności trasy wybierzemy na trekking w Himalajach warto zabrać gotówkę, najlepiej dolary amerykańskie lub rupie nepalskie oraz cukierki i innego rodzaju upominki dla miejscowych dzieci.

manali-1941797_640

 

Autor: Ewa Nowak

Opracowała: Alicja Muszyńska


Wyjazdy na trekking w Himalajach organizuje biuro podróży Adventure24.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies