Wisła – Brama do Czech i Słowacji

On 4 kwietnia 2017 by podrozewagabundy.pl
640px-Wisla_panoramka

Wisła panorama. Źródło: By Bastet78 – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4442960

Uwielbiam miejsca, które pozwalają mi na poznanie nie tylko lokalnej kultury, ale pozwalają, po lekkim „wyciągnięciu szyi” na poznanie pobliskich, ale jakże innych i często odmiennych kultur.

Zamek Górny

Wisła. Zameczek Prezydenta. Źródło: By Photo: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28496729

Wisła jest dla mnie miejscem idealnym. Nie tylko jestem zakochana w samej miejscowości, jej mieszkańcach, kulturze i tradycji, ale również w fakcie, że „rzut beretem” i mogę się znaleźć w Czechach czy na Słowacji.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściwie tylko 15 minut jazdy samochodem dzieli nas od Czech a 20 minut od Słowacji. W ten oto sposób, po kilku dniach spędzonych w Wiśle, możemy zapuścić się ciut dalej i eksplorować zupełnie inną kulturę, architekturę i charaktery ludzi. A wydawało by się, że tak bliska odległość nie powinna rodzić tak dużych różnic. A jednak.

baseball-1861146_640

Frydek-Mistek. Baseball.

Jest to dla nas wymarzona baza wypadowa, ponieważ nie tylko mamy blisko na szlaki, ale właśnie „skręcając w prawo”, po 15 minutach znajdujemy się w Czechach. Pierwszym miasteczkiem, ale jakże urokliwym jest Jablonkov, z przepięknym rynkiem, na którym znajdziemy różnokolorowe kamieniczki, oraz lekko futurystycznym gmachem Urzędu Miejskiego. Jablonkov jest przeuroczy i na pewno spodoba się każdemu. Dlatego warto poświęcić co najmniej 2, 3 godziny na poznanie tego miejsca. Następnie, na naszej drodze – pół godziny jazdy samochodem od Jablonkowa – znajdziemy miasto o dwuczłonowej nazwie: Frydek-Mistek. Jest to miasto większe niż Jablonkow, ale możemy w nim znaleźć równie urocze miejsca. Frydek-Mistek jest również takim „przedmieściem” dla Ostravy, która jest nie tylko największym miastem w regionie, ale również 3 pod względem wielkości miastem w Czechach.

Plac_Masaryka_2016 (1)

Ostrava. Plac Masaryka. Źródło: By KamilGorDon – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49026932

Ostrava to połączenie historii z nowoczesnością, gdzie ta nowoczesność nie rzuca się za bardzo w oczy i nie psuje historycznego charakteru miasta. W samym mieście możemy polecić przepiękną, wielokolorową starówkę, na której znajdziemy wiele kawiarni i restauracji. Na dużą uwagę zasługuje znajdująca się nieopodal katedra, która nosi znamiona wielu stylów, natomiast po wejściu do środka jest bardzo ciepła i przyjazna. Nie sprawia wrażenia niedostępnej świątyni. Dużo uroku dodaje miastu przepływająca właściwie przez sam jego środek rzeka. Ostrava to również wiele ciekawych miejsc i klubów, urządzonych w byłych fabrykach i kopalniach.

Katedrála_Božského_Spasitele

Katedrála_Božského_Spasitele. Źródło: By Petr Štefek – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2111904

W ten oto sposób możemy jednego dnia poznać 3 różne, ale jakże ciekawe miejsca w Czechach i bez zbytniego zmęczenia wrócić wieczorem do hotelu.

Autor: Maria Lenart

Opracowała: Alicja Muszyńska


Marysia Janton

www.hotelpremium.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies