Melon- królewski owoc dla dwojga

On 20 maja 2017 by podrozewagabundy.pl

background-277571_640

Czy można wyobrazić sobie bardziej wytworny letni deser niż wonny i słodki, podzielony na pół owoc melona? Restauratorzy poszukują takich, którymi po przecięciu na pół mogłyby uraczyć się dwie osoby…

kiwano-2128077_640

Złocisty melon to symbol Południa. Jego ojczyzną są obszary międzyzwrotnikowe Afryki skąd powędrował w dwie strony – na wschód do Indii i Chin i na zachód do Europy. Znali go starożytni – pierwsze uszlachetnione słodkie owoce uzyskano ponoć 2 tys. lat temu. Jadali go Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, Lecz najbardziej cenili Arabowie, którzy zawojowawszy Półwysep Iberyjski w VIII w. rozpoczęli tam jego uprawę. Z Hiszpanii blisko już do Francji i do Włoch. W średniowieczu w wielu europejskich klasztorach na warzywnych grządkach dojrzewały kule melonów. Roślina oparła się nawet klątwie, którą rzucono na nią po śmierci jednego z papieży. Historyczne plotki głoszą , że zmarł on z przejedzenia tymi owocami. Cóż, w XV w. nie rozpoznawano jeszcze cukrzycy…

ham-melon-1634247_640

Melony są tak aromatyczne i słodkie, że uznajemy je za owoce, choć tak naprawdę to warzywa – rośliny jednoroczne z rodziny dyniowatych. Co ciekawe, ta całkiem spora piłka z punktu widzenia botaniki jest po prostu jagodą. Niezwykły aromat spowodował, że kreatorzy perfum włączyli do swoich kompozycji nutę melona. Kupując melon trzeba go powąchać, bo – jak mówią znawcy – każdy owoc to niespodzianka.

zucchini-1822165_640

Na własnej grządcenie trzeba już melonów importować ze świata. Można je mieć we własnym ogrodzie, i to nie w szklarni czy pod folią jak jeszcze 10 lat temu, lecz na grządce jak ogórki. Zawdzięczamy to oczywiście naszym naukowcom z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW. Ważne, by grządka była ciepła, nasłoneczniona i osłonięta od wiatru, a gleba próchnicza i w miarę wilgotna, lecz nie podmokła. Wyhodowaną trzytygodniową rozsadę wysadza się do gruntu pod koniec maja, po dwie rośliny na metr kw. Owoce zbieramy w sierpniu.

melon-1524328_640

Wytworne i zdrowe co ważne, melony nie potrzebują chemicznej ochrony i nie kumulują metali ciężkich. Melony je się w zasadzie na surowo. Ich miąższ znakomicie gasi pragnienie – niemal w 90 % składa się z wody i zawiera moc łatwo przyswajalnych cukrów prostych , a także witaminy z grupy B,C i PP, cenne beta-karoteny , potas,kwas foliowy i żelazo. Z tego względu zaleca się jedzenie melonów przy niedokrwistości, miażdżycy, chorobach wątroby i nerek. Lekkostrawne melony wpływają alkalizująco i regulująco na pracę układu trawiennego człowieka, a także oczyszczają organizm z toksyn.

melon-1821790_640

Poniżej przedstawiam prosty przepis na wspaniałą lekką i chłodzącą przekąskę:

Włoska przekąska z szynką parmeńską.

Składniki:

średni melon (ok.80 dag)

-12 plastrów szynki parmeńskiej

-pieprz

Przygotowanie:

Melon smakuje najlepiej dobrze schłodzony, dlatego umyj go, osusz i włóż na kilka godzin do lodówki.

– wyjmij, pokrój na połówki, usuń pestki.

– każdą z połówek pokrój na sześć cząstek i z każdej zetnij ostrym nożem skórkę.

– układaj na 2 półmiskach na przemian plasterki szynki zawinięte w rulon i cząstki melona

-oprósz świeżo zmielonym pieprzem.

Smacznego!

Autor: Ira

Opracowała: Alicja Muszyńska


Autor artykułu: Irena  autorka bloga kulinarnego- po więcej przepisów zaprasza na stronę www.prostegotowanie-ircia.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies