Dwa pomysły na ogrody zimowe

On 25 czerwca 2017 by podrozewagabundy.pl

Ogrody zimowe to temat, który cały czas jeszcze budzi konsternację wielu osób, kiedy jest on podejmowany w towarzystwie, chociaż o tym małym cudzie techniki budowlanej rozmawia się coraz częściej.

To tajemnicze rozwiązanie kojarzone jest bowiem z altanami lub po prostu z ogrodem, który jest zielony także w zimie, czyli złożony jest przede wszystkim z iglaków.

Drugi z tych strzałów jest zupełnie nietrafiony, ale pierwszy w swojej odpowiedniej wersji może być nawet ciekawym rozwiązaniem i będziemy chcieli go w tym miejscu zaprezentować jako pierwszą, co prawda trochę mniej popularną wersję ogrodów zimowych, ale na pewno pomysł warty rozważenia. Ogrody zimowe można obejrzeć w ich różnych wydaniach na wielu stronach internetowych. Zwykle prowadzą je producenci ogrodów zimowych, choć czasem zdarzają się również galerie dodawane przez prywatnych użytkowników, którzy pragną pochwalić się własnym ogrodem zimowym. Internet to doskonałe źródło inspiracji.

Ogród-altana

Ogrody zimowe traktowane jako altany to zazwyczaj najbardziej efektowne rozwiązanie, chociaż trzeba zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach, nie uprzedzając za bardzo faktów, rozwiązanie alternatywne także potrafi zapierać dech w piersiach. Ogród zimowy w formie altany to po prostu szczelna, przeszklona altana umieszczona w naszym ogrodzie. Jest to konstrukcja całkowicie oddzielona od domu i trzeba przebiec kawałek przez zaśnieżony ogród, by trafić do ogrodu zimowego. Producent ogrodów zimowych może dla nas stworzyć także zabudowany korytarz, by nie było potrzeby wychodzenia poza przytulne objęcia domu.

Podstawową zaletą ogrodu zimowego jest po prostu to, że nagle znajdziemy się w otoczeniu żywej roślinności i będziemy widzieć świat tylko z minimalnymi barierami w postaci ram okiennych otaczających nas ze wszystkich stron. Ogrody zimowe tego typu mają najczęściej postać podobną do igloo, w którym znajduje się jakiś system ogrzewania (jest co najmniej kilka możliwości) i stawia się przede wszystkim na naturę. Nasze bose stopy mogą chodzić po trawie, obok nas pojawią się kwiaty lub krzewy, a możliwe jest nawet poprowadzenie strumyczka przez ogród zimowy. W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe i tak naprawdę tylko ograniczenia finansowe mogą tutaj w jakiś sposób nas blokować.

Sam ogród zimowy w utrzymaniu nie jest drogi, ponieważ jak wie każdy właściciel domu, problemem jest nie tyle ogrzanie obiektu, ale zatrzymanie w nim ciepła. Ogrody zimowe karmią się ciepłem słonecznym i są bardzo szczelne, a do tego można sobie pomagać odnawialnymi źródłami energii.

Przedłużenie domu

Znacznie popularniejsze rozwiązanie jest zainspirowane nowoczesną architekturą, chociaż lepiej byłoby chyba powiedzieć, że to nowoczesna architektura jest zainspirowana nienową przecież koncepcją ogrodów zimowych. Typowe dla nowoczesnej architektury połączenie salonu, jadalni i kuchni zazwyczaj jest też bezpośrednio połączone z tarasem. Ma ogromne przeszklenia, w tym przeszklenia narożne. W ten sposób salon staje się wręcz częścią ogrodu.

W takim układzie wystarczy tylko naprawdę niewielka inwestycja, by jedna lub dwie ściany wysunęły się dalej w głąb ogrodu i w ten sposób powstał ogród zimowy stanowiący integralną część domu. Skalą takiego ogrodu zimowego można łatwo zarządzać i dostosować go do możliwości swojej działki oraz swojego portfela. Już chociażby niewielkie uwypuklenie jednej ściany domu pozwala nam zasiąść w zimie przy strzelającym kominku i w otoczeniu padającego ze wszystkich stron śniegu. Jest to wyjątkowo relaksujące doznanie, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Autor: Monika Gawlik

Opracowała: Alicja Muszyńska


Zapraszamy na stronę ogrodyzimoweallux.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies