Najpiękniejsze wyspy Chorwacji

On 8 lipca 2017 by podrozewagabundy.pl

Piękno Chorwacji do błękitne wody, słoneczne plaże, malownicze parki narodowe, bujna roślinność i wspaniałe zabytki odzwierciedlające bogatą i barwną historię kraju. Jednak Chorwacja to również wyspy będące częścią wybrzeża i wchodzące w skład licznych Parków Narodowych kraju.

W wybrzeży Dalmacji

Wyspy niejako charakteryzują Chorwację. Wiele spośród nich zlokalizowanych jest wzdłuż linii brzegowej, a dokładnie u Wybrzeża Dalmatyńskiego. Są pozostałościami górzystego terenu, który w części przysłonięty wodą, pozostał widocznym tylko w niektórych miejscach. Liczne wyspy i półwyspy tworzą też wiele cieśnin bardzo różnej głębokości, które jeszcze bardziej podkreślają specyfikę chorwackiego wybrzeża.

Wyspy Briońskie

14 pięknych wysepek zlokalizowanych jest przy południowo-zachodniej stronie półwyspu Istria. Od 1983 roku stanowią one Park Narodowy Wysp Briońskich, którego częścią jest park Brijuni – safari z rozmaitymi gatunkami zwierząt (między innymi: żyrafy, słonie, zebry, lamparty, a także gatunek rdzennego osła zagrożony wyginięciem). Wyspy Briońskie to również wspaniały zabytek archeologiczny, dowodzący istnienia społeczności w tym miejscu już w okresie paleolitu. Wśród wielu archeologicznych odkryć znalazły się również ślady dinozaurów.

Archipelag Kornati

89 wysp, wysepek i raf zlokalizowanych na wodach archipelagu Kornati (składającego się aż ze 147 wysp, wśród których największa to Kornat) od 1980 roku stanowi Park Narodowy o powierzchni 234 km/kw. W większości bezludne charakteryzują się białymi klifami, tzw. „koronami” chorwackimi. Ponieważ do parku należy również część oblewającego go morza, wyjątkową atrakcję stanowi flora i fauna morska. Ze względu krystalicznie czystą wodę wyspy są miejscem wycieczek amatorów nurkowania – ale morski świat zwierząt i roślin widoczny jest również przez taflę wody. Na wyspach znajdują się liczne zagłębienia skalne, wąwozy i jaskinie.

Zalesiona Mljet

Zielona Mljet to najbardziej zalesiona wyspa spośród wszystkich charakteryzujących Chorwację. Wynika to z tego, że znaczną część jej terenu pokrywają lasy, na które składają się rzadko spotykane gatunki roślin. W jej północno-wschodniej części w 1960 założono Park Narodowy, którego częścią są dwa piękne jeziora – Veliko i Malo (Duże i Małe). Na większym jeziorze znajduje się mała wysepka z XI- wiecznym klasztorem benedyktyńskim.

Autor: Greta Rozmysłowicz

Opracowała: Alicja Muszyńska


Artykuł powstał przy współpracy z agencją turystyczną Gradtur http://www.hrvaska.net/pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies