Ranking fiordów jakie warto zobaczyć w Norwegii

On 28 sierpnia 2017 by podrozewagabundy.pl

Długo zastanawialiśmy się, czy można stworzyć ranking, na jaki się odważyliśmy. Problemem jest dość duża liczba startujących kandydatów, ponieważ łącznie w Norwegii znajduje się blisko 1200 fiordów.

 

Norwegia ma łączną powierzchnię 385 252 km² i liczy 5 165 802 mieszkańców (2015). Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy. Długa, mierząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, czyli fiordów, które będziemy opisywać w dalszej części artykułu.

1. Nærøyfjord

Miejsce pierwsze zajmuje Nærøyfjord. Nie powinna być to szokująca informacja dla tych, którym udało się zobaczyć tą zatokę na żywo podczas wycieczki do Norwegii. To jeden z najbardziej spektakularnych fiordów na świecie. Jego szerokość w najwęższym miejscu, to zaledwie 250 metrów. Dech w piersiach zabiera fakt, że fiord ten otoczony jest wysokimi górami. Jego urok najłatwiej docenimy podczas rejsu po fiordzie. Turyści odwiedzający to miejsce przez cały sezon odwiedzają również sąsiednie Aurlandsfjorden i Flåm. Taki rejs to punkt obowiązkowy w programie każdego turysty wybierającego się w ten zakątek świata.

2. Sognefjord

Zasłużone miejsce na naszej liście. Jest to najdłuższy fiord Norwegii, a zarazem najdłuższy fiord na świecie. Jest to doskonałe miejsce, aby w jednej okolicy, zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej ciekawych elementów natury, spotykanych tylko w Norwegii. W pobliżu znajduje się Jostedalsbreen – lodowiec, który ogłoszony został mianem największego na kontynencie europejskim oraz najwyższy szczyt Norwegii – Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.).

Geirangerfjorden, Norwegia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/78/Geirangerfjord_%286-2007%29.jpg/330px-Geirangerfjord_%286-2007%29.jpg

3. Geirangerfjord

Fiord ten (podobnie jak jego poprzednik opisany na pierwszym miejscu) znajduje się na Liście UNESCO. Zatokę tą cechuje surowość i naturalność. Majestatu dodają mu wodospady takie jak: Brudesløret (w tłumaczeniu „Ślubny Welon”) i De syv søstrene („Siedem Sióstr”). Wybierając się na rejs w okolice Geirangerfjord zobaczymy wówczas nie tylko wodospady, ale i zachwycający górski krajobraz wokół fiordu.

Podsumowując

Norwegia to bajkowa kraina wąskich, wcinających się w strzeliste wzgórza fiordów, nietopniejących lodowców, wodospadów spływających kaskadami po zboczach gór. Dzika i surowa natura dostępna jako nieliczna na świecie, to nie jedyne zalety tego miejsca — spektakularne budowle i kultura mieszkańców wzbogacają niesamowite wrażenia. Norwegia może być idealnym miejscem na urlop dla osób, których nie satysfakcjonuje tygodniowe leniuchowanie na plaży i duża ilość słońca.

 

Czytaj więcej na: fiordy Norwegia.
Autor: Mateusz Pięta

Opracowała: Alicja Muszyńska

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

Więcej informacji o cookies